Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie liczy na 3 miliardy euro z UE

Kazimierz Netka
Mieszkańcy Sobieszewa czekają na budowę przeprawy z prawdziwego zdarzenia
Mieszkańcy Sobieszewa czekają na budowę przeprawy z prawdziwego zdarzenia Przemek Świderski
Unia Europejska układa swój budżet na lata 2014-2020. Projekt, który w środę został przedstawiony przez komisarza Janusza Lewandowskiego, zawiera kwotę ponad 970 mld euro do podziału. Dla Polski może przypaść z tego aż około 80 mld euro - na realizację polityki spójności. W bieżącym okresie finansowania mamy do dyspozycji 69 mld euro.

Bardzo pomyślne wieści są dla naszego regionu. W bieżącym okresie Pomorskie ma do własnej dyspozycji około 930 mln euro - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pojawiła się nadzieja, że po 2014 roku dostaniemy o 200 mln euro więcej, ale w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego liczą na uzyskanie kwoty znacznie większej, po decentralizacji zarządzania unijnymi funduszami. Na razie są to jednak nasze marzenia, plany, pierwsze propozycje Komisji Europejskiej.

Coraz większe zainteresowanie korytarzem transportowym Bałtyk - Adriatyk

- Myślę, że powinniśmy z uznaniem się odnieść do propozycji Nowych Wieloletnich Ram Finansowych, przedstawionej w środę wieczorem przez komisarza Janusza Lewandowskiego. Przede wszystkim projekt Komisji stawia na politykę spójności, najbardziej prorozwojową politykę unijną, ważną dla wszystkich europejskich regionów - mówi Jan Kozłowski, europoseł z Pomorskiego. - To właśnie polityka spójności może dopomóc Unii Europejskiej w otrząśnięciu się ze skutków kryzysu i powrocie na drogę wzrostu gospodarczego. Nakłady na tę politykę mają wzrosnąć o 28 miliardów euro.

Projekt Komisji jest bardzo korzystny dla krajów, które się dynamicznie rozwijają, nadrabiając wieloletnie opóźnienia, takich jak Polska. Do naszego kraju, według projektu Komisji, w latach 2014-2020 może trafić nawet 80 mld euro, przeznaczonych na politykę spójności. Biorąc pod uwagę tylko środki pozostające w dyspozycji samorządu województwa, do województwa pomorskiego może trafić nawet 200 mln euro więcej niż w obecnej perspektywie.

- Liczymy na znacznie większą kwotę - mówi Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Spodziewamy się, że po zapowiadanej przez rząd decentralizacji zarządzania unijnymi dotacjami do dyspozycji samorządu województwa pomorskiego będzie nie o 200 milionów, ale nawet o 2 miliardy euro więcej niż teraz.
W bieżącym okresie finansowania województwo pomorskie pragnie przejąć około 5 mld euro z puli 69 mld euro przyznanej na cały kraj. Jest szansa, że te plany zostaną zrealizowane. Wraz z rozdysponowanymi już prawie wszystkimi środkami z zasobów RPO, uzyskaliśmy 9 mld złotych dotacji (około 2,5 mld euro), a jesteśmy dopiero w połowie okresu finansowania.

W projekcie unijnego budżetu pojawił się także nowy instrument, finansujący duże, transgraniczne inwestycje infrastrukturalne w dziedzinie energii, transportu i sieci cyfrowych, tzw. Connecting Europe Facility. Z tego zasobu mają pochodzić środki na udrożnienie kluczowego dla Pomorza połączenia lądowego - na modernizację tras komunikacyjnych w obrębie korytarza Bałtyk - Adriatyk.

Komunikacja i ściany biedy

W następnym okresie finansowania najprawdopodobniej nadal najważniejsze będą inwestycje komunikacyjne. Obecnie wykształcają się bowiem dwie ściany biedy - wschodnia i zachodnia, Mieszkańcom terenów peryferyjnych trzeba ułatwić dojazdy do pracy w gdańskim obszarze metropolitalnym. W tym celu będzie kontynuowana rozbudowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej od Trójmiasta w głąb województwa. Powstanie OPAT - obwodnica północna aglomeracji trójmiejskiej, trasa lęborska czy modernizacja fragmentu trasy nr 7 Warszawa - Gdańsk. Mostu doczekają się mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki