MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-amerykańskie strzelanie na poligonie w Ustce. Takie HIMARSY sieją spustoszenie wśród rosyjskich żołnierzy

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwają strzelania artyleryjskie z użyciem wyrzutni rakiet HIMARS. W ćwiczeniach udział biorą żołnierze polscy i amerykańscy. To element manewrów wojskowych DEFENDER 24. Nowoczesne wyrzutnie rakiet od niedawna znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego.
Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwają strzelania artyleryjskie z użyciem wyrzutni rakiet HIMARS. W ćwiczeniach udział biorą żołnierze polscy i amerykańscy. To element manewrów wojskowych DEFENDER 24. Nowoczesne wyrzutnie rakiet od niedawna znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego. CPSP Ustka/st. szer. spec. Adrian Karwacki
Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwają strzelania artyleryjskie z użyciem wyrzutni rakiet HIMARS. W ćwiczeniach udział biorą żołnierze polscy i amerykańscy. To element manewrów wojskowych DEFENDER 24. Nowoczesne wyrzutnie rakiet od niedawna znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

W piątek, 10 maja, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce w ramach ćwiczenia Immidiete Response (IR 24) mogliśmy obserwować strzelania Systemu Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności (HIMARS). Głównymi strzelającym tego dnia byli żołnierze 29. Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych i 1. Batalionu 14. Pułku Artylerii.

- Batalion 14. Pułku Artylerii zapewnia prowadzenie mobilnego, precyzyjnego ognia dalekiego zasięgu w każdych warunkach pogodowych, wspierając operacje bojowe na dużą skalę i rozmieszczany jest na całym świecie, aby zapewnić ogień uderzeniowy wspierający połączone i wielonarodowe siły - mówi mjr Karolina Krzewina -Hyc, oficer prasowy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. - Sformowany w 1918 roku 29. Pułk Piechoty po raz pierwszy w działaniach wziął udział we Francji podczas I wojny światowej i dowodził lądowaniem D-Day na plaży Omaha podczas II wojny światowej. Od czasów II wojny światowej 29. Dywizja Piechoty wielokrotnie brała udział w operacjach NATO w Afganistanie, Iraku i Lewancie - mówi Krzewina-Hyc.

Ćwiczenia obserwował dowódca 29. Dywizji Piechoty Maj. Gen. Joseph DiNonno.

Wojsko Polskie zmówiło dwadzieścia wyrzutni, siedem z nich już jest w kraju. Ćwiczenia na usteckim poligonie trwają już od kilku tygodni. O tym, że HIMARSY to bardzo zaawansowany i skuteczny sprzęt świadczy przykład wojny w Ukrainie, gdzie amerykańskie wyrzutnie sieją spustoszenie wśród rosyjskich wojsk. Dlatego HIMARSY zakupiła nie tylko Polska, ale również Niemcy, Litwa, Rumunia czy Emiraty Arabskie. Wyrzutnie HIMARS mogą wystrzeliwać różne pociski i skutecznie likwidować cele nawet w odległości trzystu kilometrów.

Ćwiczenia w ramach manewrów DEFENDER 24 potrwają przez najbliższe dwa tygodnie. Biorą w nich udział między innym kraje bałtyckie, które od kilku miesięcy sprawdzają potencjał systemów HIMARS. Docelowo Bałtyku chronić będzie dwadzieścia takich wyrzutni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polsko-amerykańskie strzelanie na poligonie w Ustce. Takie HIMARSY sieją spustoszenie wśród rosyjskich żołnierzy - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki