Polska - Włochy 1:3 w finale mistrzostw świata 2022. Biało-czerwoni kończą turniej w Katowicach ze srebrnymi medalami

Rafał Rusiecki
Finałowy mecz Polska - Włochy rozgrywany w katowickim Spodku (11.09.2022)
Finałowy mecz Polska - Włochy rozgrywany w katowickim Spodku (11.09.2022) Fot Arkadiusz Gola
Mistrzostwa świata siatkarzy 2022. Reprezentacja Polski i Włoch w Spodku w Katowicach walczyła w niedzielę, 11 września 2022 roku o tytuł mistrzów globu. Z racji miejsca, ale i formy na przestrzeni ostatnich lat, faworytem byli biało-czerwoni. Drużyna selekcjonera Nikoli Grbicia udanie rozpoczęła spotkanie finałowe, ale z każdą kolejną partią coraz lepiej spisywali się siatkarze Italii i to oni zdobyli cenny tytuł.

Finał MŚ 2022: Polska - Włochy 1:3

Niedziela, 11 września 2022 roku zapisała się w historii, jako triumf Włochów w Katowicach nad reprezentacją Polski. Drużyna Fernando de Giorgiego pokonała biało-czerwonych w czwartym secie 25:20, a w całym meczu 3:1. Daniele Lavia, Alessandro Michieletto i spółka wskoczyli na poziom, na którym Polacy nie potrafili nawiązać skutecznej rywalizacji. Włochy kończą więc turniej ze złotem, a Polska ze srebrem.

Posypała się gra reprezentacji Polski w trzecim secie. Włosi grają jak natchnieni, szczególnie w obronie. A jak w obronie spisują się należycie, to rozgrywający Simone Giannelli ma wiele opcji uruchamiania kolegów w ataku. Biało-czerwonym brakuje atutu w zagrywce, która kuleje od początku meczu finałowego. Efekt jest taki, że w trzeciej partii Włosi wygrali 25:18 i prowadzą już 2:1 w meczu.

W drugim secie Polakom wcale nie grało się łatwiej. Wciąż na plus była gra w ataku, ale nie mogli się równać z rywalami pod względem jakości zagrywki oraz skutecznej gry w obronie. Zaciął się Bartosz Kurek, którego Nikola Grbić ponownie zdecydował się zastąpić Kaczmarkiem. Do pewnego momentu wydawało się, że to znów zadziała. Niestety, Włosi bezlitośnie wykorzystywali potknięcia Polaków i wygrali tę partię 25:21.

Pierwszy set był niezwykle trudny dla naszych siatkarzy. Popełniali masę błędów w polu zagrywki, a Włosi korzystali na tym, pokazując klasę w przyjęciu. Przy stanie 17:21 wydawało się, że tę partię trzeba spisać na straty. Podwójna zmiana na boisku - wprowadzenie Grzegorza Łomacza i Łukasza Kaczmarka - dały jednak ożywienie. Pobudzeni Polacy zaczęli grać coraz lepiej i wygrali końcówkę seta 8:1! Inauguracyjną partię zakończyli wyśmienicie, wygrywając 25:22!

Brązowymi medalistami MŚ 2022 zostali zawodnicy Brazylii, którzy w Katowicach pokonali Słoweńców 3:1.

Równo o godz. 21 rozpocznie się finałowe spotkanie mistrzostw świata 2022. Zmierzą się w nim siatkarze reprezentacji Polski i Włoch. Poznaliśmy już wyjściowy skład biało-czerwonych. Trener Nikola Grbić zdecydował się od początku postawić na takich zawodników: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek oraz libero Paweł Zatorski.

Polska - Włochy finał mistrzostw świata siatkarzy 2022

21 września 2014 roku Polska w katowickim Spodku pokonała w finale mistrzostw świata siatkarzy Brazylię 3:1. Na parkiecie rządzili i dzielili wówczas m.in. Mariusz Wlazły (MVP) oraz Karol Kłos. 30 września 2018 roku w Turynie Polska rozbiła Brazylię 3:0 w kolejnym finale. W tym turnieju najlepsze noty zbierali Bartosz Kurek (MVP), Piotr Nowakowski, Michał Kubiak i Paweł Zatorski. 11 września 2022 roku, ponownie w katowickim Spodku, ale tym razem z reprezentacją Włoch biało-czerwoni stają przed szansą na zdobycie trzeciego z rzędu, a czwartego w historii tytułu mistrzów globu.

Polscy siatkarze w fazie grupowej uporali się z Bułgarią, Meksykiem oraz Stanami Zjednoczonymi. W 1/8 finału wygrali z Tunezją, a następnie w ćwierćfinale długo mocowali się ze Stanami Zjednoczonymi. Ten ostatni mecz zakończył się tie-breakiem. Podobnie było w półfinałowym meczu z Brazylią. Teraz przed zespołem selekcjonera Nikoli Grbicia najtrudniejsze zadanie.

Finałowy mecz Polska - Włochy rozpocznie się w niedzielę, 11 września 2022 roku o godz. 21.00. Transmitować go będą Polsat Sport oraz TVP Sport. Będzie również dostępny online w Polsat Go Box oraz na stronie sport.tvp.pl. Do tej pory Polska i Włochy mają po trzy tytuły mistrzów świata.

Wcześniej w Katowicach rozstrzygnie się sprawa brązowych medali. O godz. 18.00 Brazylia zagra ze Słowenią, dla której to... drugi występ w historii mistrzostw świata.