Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska i włoska Marynarka Wojenna z bliska. NATO na wschodniej flance ma się dobrze. Pokaz siły na 25-lecie polskiego członkostwa w Sojuszu

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
12 marca 2024 roku przypadała 25. rocznica członkostwa Polski w NATO. Z tej okazji 3. Flotylla Okrętów wraz z Marina Militare udostępnili do zwiedzania okręty. Wśród tych, które można było zobaczyć, znalazły się m.in. ORP Albatros oraz ORP Piorun. Włosi udostępnili z kolei fregatę ITS Luigi Rizzo, która brała ostatnio udział we wspólnych ćwiczeniach NATO pk. Ostorobok-24.

12 marca 1999 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez 25 lat naszej obecności w NATO polskie okręty wzięły udział w ponad 250 ćwiczeniach, spędzając łącznie pod flagą Paktu Północnoatlantyckiego 7595 dni.

Z tej okazji w Gdyni 12 marca 2024 roku przygotowano szereg atrakcji dla miłośników marynarki wojennej, marynistyki, militarii i historii. Udostępniono do zwiedzania okręty Marynarki Wojennej RP oraz włoskiej Marina Militare, oddano uroczyste salwy, zaś w Muzeum Marynarki Wojennej przygotowano specjalną wystawę poświęconą obecności Poski w NATO.

ORP Piorun i ORP Albatros. Jak prezentują się okręty polskiej Marynarki Wojennej?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Okręt muzeum ORP Błyskawica cieszył się sporą popularnością

emisja bez ograniczeń wiekowych

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowało specjalną wystawę poświęconą 25. rocznicy dołączenia Polski do NATO

- 25 lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków. 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri Polska, a wraz z nią Czechy i Węgry, została oficjalnie przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO rozszerzyło się na Wschód. Nasze kraje, które jeszcze dziesięć lat wcześniej znajdowały się w sowieckiej strefie wpływów, dołączyły wówczas w pełni do wolnego Zachodu. To był prawdziwy koniec zimnej wojny, ostateczny upadek żelaznej kurtyny. To była niezwykle odważna, historyczna decyzja. Pamiętajmy jednak, że nie spotkała się ona od razu z powszechnym poparciem i zrozumieniem całego Zachodu. Potrzebna była olbrzymia praca, którą wykonali polscy politycy, dyplomaci, wojskowi, a także wybitni przedstawiciele Polonii, zwłaszcza Polonii amerykańskiej - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Jak zauważył Prezydent RP, idea obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim była od samego początku w Polsce wyłączona z politycznego sporu.

- Idea ta cieszyła się powszechnym poparciem od prawicy, przez centrum aż po lewicę. Dołączenie przez Polskę do Sojuszu to jedno z największych osiągnięć w naszej najnowszej historii. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego wielkiego zadania, należą się najwyższe wyrazy uznania i wieczna pamięć. Nasza Ojczyzna jest dzięki temu dzisiaj bezpieczna, a członkostwo Polski w NATO jest symbolem naszej narodowej jedności - dodał Andrzej Duda.

Prezydent Polski podkreślił, że dla naszego wejścia do NATO kluczowe było silne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, również niezależne od politycznych barw.

- Zaczynaliśmy rozmowy z administracją republikańską Prezydenta George'a Busha seniora, a cały proces wejścia do Sojuszu dokonał się za czasów demokratycznej administracji Prezydenta Billa Clintona. Tak jest również i dzisiaj. Strategiczna współpraca polsko-amerykańska rozwija się niezależnie od tego, kto sprawuje władzę w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Dlatego w przededniu 25. rocznicy naszego dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz wizyty w Białym Domu zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po to, by omówić z przedstawicielami wszystkich sił politycznych w Polsce kluczowe kwestie dotyczące naszego bezpieczeństwa. Zależało mi na tym, żeby Polska wysłała jasny sygnał, że w tych sprawach mówimy jednym głosem - dodał Prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda przyznał w orędziu, że Polska jest wiarygodnym i sprawdzonym sojusznikiem.

- Przeznaczamy ponad 4 procent PKB na utrzymanie i modernizację naszej armii – najwięcej procentowo w całym Sojuszu. Przez te 25 lat wielokrotnie pokazywaliśmy, że można na nas liczyć także, gdy było trzeba, walcząc ramię w ramię z armią amerykańską i pozostałymi armiami państw sojuszniczych. W obliczu wojny na Ukrainie i rosnących imperialnych dążeń Rosji, państwa tworzące NATO muszą działać w sposób odważny i bezkompromisowy - mówił Prezydent RP.

Andrzej Duda przyznał, że dokładnie tak, jak 25 lat temu, tak dzisiaj "potrzebujemy jedności, jedności i jeszcze raz jedności."

Jedności m.in. w kluczowych decyzjach dotyczących inwestycji w bezpieczeństwo Polski, w kwestii wydatków na cele obronne czy wspólnej strategii wsparcia dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy.

- Dziś NATO wysyła jednoznaczny i mocny sygnał, przyjmując w swoje szeregi Finlandię i Szwecję. To wydarzenie historyczne. Do Sojuszu przystępują państwa, które do tej pory przez lata zachowywały status neutralny. NATO zostaje dzięki temu bardzo istotnie wzmocnione - powiedział Andrzej Duda.

Pełne orędzie Prezydenta PR Andrzeja Dudy możesz zobaczyć m.in. tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zwyciężyła miłość do piłki. Reprezentacja Marynarki Wojennej RP czy Marina Militare. Kto był lepszy?

Mecz poprzedzony został odśpiewaniem hymnów Republiki Włoskiej i Rzeczypospolitej Polskiej.

- Polacy i Włosi to jedyne na świecie braterskie narody krwią i hymnem przypieczętowane. W hymnie polskim znajduje się nawiązanie do Włoch - z ziemi włoskiej do Polski - a w ostatniej zwrotce hymnu włoskiego znaleźć można wzmiankę o krwi włoskiej i polskiej - informowała Reprezentacja Marynarki Wojennej RP w piłce nożnej.

Choć wynik nie był najważniejszy, to warto odnotować, że mecz zakończył się rezultatem 8:2 dla Reprezentacji Marynarki Wojennej RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Polska i włoska Marynarka Wojenna z bliska. Zobacz zdjęcia ORP Piorun, ORP Albatros i ITS Luigi Rizzo!

Polska i włoska Marynarka Wojenna z bliska. NATO na wschodniej flance ma się dobrze. Pokaz siły na 25-lecie polskiego członkostwa w Sojuszu

Polska i włoska Marynarka Wojenna z bliska. NATO na wschodni...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki