Polonia Słubice wygrała dreszczowiec na szczycie IV ligi. Pogromy w Konotopie i Jasieniu

Paweł Górski
Hit kolejki w Rzepinie przyciągnął na stadion komplet publiczności
Hit kolejki w Rzepinie przyciągnął na stadion komplet publiczności Facebook/MKS Ilanka Rzepin
W 25. kolejce lubuskiej IV ligi doszło do emocjonującego, hitowego starcia Ilanki Rzepin z Polonią Słubice. Ponadto wysokie zwycięstwa odniosły Stal Jasień i Lechia II Zielona Góra.

Mecz godny ligowego hitu

Pojedynek Ilanki Rzepin z Osiedle Sady Polonią Słubice zapowiadał się interesująco nie tylko ze względu na fakt, iż są to derby powiatu. Drużyny te zajmują bowiem dwa pierwsze miejsca w tabeli IV ligi i przed spotkaniem wiele mówiło się, że jego wynik może mieć duży wpływ na walkę o awans. Mecz z pewnością nie zawiódł kibiców, dostarczając im ogromu emocji.

Lepiej w spotkanie weszli gospodarze, ale to słubiczanie otworzyli wynik – w 15 minucie po kontrataku dokonał tego Jakub Świder. Rzepinianie szukali sposobu na odpowiedź i w 26 minucie Mateusz Stefanowicz wyrównał widowiskowym strzałem od słupka. Na początku drugiej odsłony Ilanka poszła za ciosem i po golu Kacpra Lewitzkiego na 2:1 mogło się wydawać, że ma rywala w garści. Wtedy jednak rzepinianie sami wyciągnęli rękę do przeciwnika – najpierw w 71 i 73 minucie dwie błyskawiczne żółte kartki obejrzał Franciszek Borsa, a chwilę później jeden z obrońców Ilanki sprokurował rzut karny, zagrywając piłkę ręką. „Jedenastkę” wykorzystał Oliwier Begier, ale na remisie się nie skończyło. W doliczonym czasie gry starszy z klanu Begierów, Przemysław, strzelił na 3:2 dla Polonii, doprowadzając słubickich kibiców do euforii.

Dzięki zwycięstwu Polonia umocniła się na fotelu lidera, mając już sześć punktów przewagi nad drugą drużyną.

Lubuszanin skorzystał z prezentu

Ilanka Rzepin straciła natomiast pozycję wicelidera na rzecz Lubuszanina Drezdenko, który wygrał w Sulęcinie z miejscową Stalą. Już w 10 minucie wynik otworzył Łukasz Zagdański, a na początku drugiej odsłony Kacper Francuzik golem na 2:0 przypieczętował zwycięstwo ekipy z Drezdenka.

Stal w gazie

Miejsce za ligowym podium przejęła Stal Felgenhauer Jasień, która na własnym terenie rozgromiła Czarnych Żagań. Już po 18 minutach gry gospodarze prowadzili aż 4:0, po dwóch bramkach Bartosza Koniecznego i również dwóch Jussufa Mwinyi. Chwilę przed przerwą podwyższył Dawid Kaczor, a na początku drugiej odsłony hattricka dopełnił Mwinyi, ustalając tym samym końcowy rezultat na 6:0.

Strzelanina w wykonaniu młodej Lechii

Jeszcze większy pogrom miał miejsce w Konotopie, gdzie tymczasowo mecze rozgrywa Dąb Sława-Przybyszów. Tam jednak triumfowali goście – Lechia II Zielona Góra – i to aż 9:1, okazując wyraźną dominację już w pierwszych minutach spotkania. Po hattricku na swoich kontach zapisali Michał Pilarczyk i Eryk Grzeszyński, a po jednej bramce dołożyli Franciszek Papież, Mateusz Duczmal oraz Bartłomiej Perz. Honorowe trafienie dla gospodarzy – przy stanie 0:9 – zdobył w 85 minucie Przemysław Jastrzębski.

Pierwsze wiosenne zwycięstwo Korony

Zajmująca przedostatnie miejsce w tabeli Korona Kożuchów zanotowała pierwszą wygraną w 2024 roku. W domowym meczu z Z.U. Zachód Sprotavią Szprotawa podopieczni trenera Marcina Świrlika wygrali 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 43 minucie Jakub Poterała. Aktualnie kożuchowianie mają na swoim koncie 13 „oczek”, co nie stawia ich w dobrej sytuacji w kontekście walki o utrzymanie. Do najbliższej bezpiecznej lokaty tracą 12 punktów, a pamiętajmy, że strefa spadkowa może się powiększyć w zależności od rozstrzygnięć w III lidze. Oprócz nich zagrożone miejsca zajmują obecnie ostatnia Spójnia Ośno Lubuskie (7 punktów) oraz mająca nieco większe szanse na utrzymanie Stal Sulęcin (20 punktów).

Wyniki 25. kolejki IV ligi:

• Dąb Sława-Przybyszów – Lechia II Zielona Góra 1:9 (bramki: Jastrzębski – Michał Pilarczyk 3, Grzeszyński 3, Papież, Duczmal, Perz)
  • Stal Felgenhauer Jasień – Czarni Żagań 6:0 (Mwinyi 3, Konieczny 2, Kaczor)
  • Korona Kożuchów – Z.U. Zachód Sprotavia Szprotawa 1:0 (Poterała)
  • Stal Sulęcin – Lubuszanin Drezdenko 0:2 (Zagdański, Francuzik)
  • Odra Nietków – AstroEnergy Warta II Gorzów 1:0 (Kaczorowski)
  • Pogoń Świebodzin – Spójnia Ośno Lubuskie 3:2 (Szymański, Żak, Kamiński – Buszczak, Paradowski)
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Meprozet Stare Kurowo 2:2 (Kanikowski, Moskalyk samobójcza – Brodowski, Gorgiel)
  • Ilanka Rzepin – Osiedle Sady Polonia Słubice 2:3 (Stefanowicz, Lewitzki – Świder, O. Begier, P. Begier)
  • Promień Żary – Pogoń Skwierzyna 0:0