Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Kosakowem powstanie podziemny magazyn gazu

Jacek Klein
Budowa podziemnego magazynu gazu na Pomorzu wkracza w kolejny etap. Firma Exalo Drilling wykona na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa pięć odwiertów na terenie gminy Kosakowo. Wartość kontraktu wynosi 71,5 mln zł netto.

PGNiG szykuje się już do wykonania komór w złożach soli. Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu Kosakowo to inwestycja realizowana na terenie województwa pomorskiego, w gminie Kosakowo, w powiecie puckim. Celem budowy magazynu o docelowej pojemności ok. 250 mln m sześc., jest poprawa warunków przesyłu gazu na Pomorzu, w szczególności zapewnienie ciągłości dostaw dla Trójmiasta i sąsiednich miejscowości oraz zwiększenie możliwości podłączenia do systemu nowych odbiorców.

- Przy realizacji tego kontraktu Exalo Drilling może korzystać z bogatego doświadczenia i kompetencji pięciu spółek wiertniczych i serwisowych, które zostały połączone w jeden podmiot na początku tego roku. W szczególności możemy czerpać z doświadczeń pilskiej Nafty, która ma na swoim koncie m.in. realizację odwiertów dla największych polskich podziemnych magazynów gazu, w tym także pierwszych otworów w ramach PMG Kosakowo - powiedział Piotr Truszkowski, prezes Exalo Drilling.
Spółka powstała w wyniku połączenia pięciu firm działających w ramach Grupy PGNiG: PNiG Kraków, PNiG Jasło, PNiG Nafta, PN "Diament" oraz ZRG Krosno.

Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu Kosakowo to jedna z kilku inwestycji PGNiG w magazyny gazu. Do roku 2014 planowane jest uzyskanie pod gminą Kosakowo pojemności czynnej 100 mln m sześc., a przewidywany termin zakończenia rozbudowy magazynu do pojemności 250 mln m sześc. to koniec roku 2020.

Oprócz podziemnych zbiorników inwestycja przewiduje wybudowanie nowego ośrodka napowierzchniowego obejmującego stację kompresorów, instalację osuszania, stację rozdziału gazu, stację pomiarową, instalację sterowania, budynek administracyjny i towarzyszące budynki i instalacje oraz drogi dojazdowe. Powstanie także rurociąg wraz z instalacją zrzutu solanki do Zatoki Puckiej.
Inwestycja nie wzbudza entuzjazmu okolicznych rolników.

Przedstawiciele Invest Gazu, firmy w imieniu PGNiG zajmującej się realizacją podziemnych magazynów tłumaczą, że kawerny na gaz będą się znajdować kilometr pod ziemią.
- To w niczym nie przeszkodzi w uprawie - wyjaśniał w marcu Paweł Wilkosz, dyrektor Wydziału Geologii IG.

Okoliczni rolnicy obawiają się jednak, że naziemna części inwestycji na obszarze kilkuset hektarów, ograniczy ich prawa do gospodarowania ziemią. Na skutek ich protestów ze studium uwarunkowań gminy wycofany został zapis, że już na wczesnym etapie obowiązywania tego dokumentu rolnicy musieliby wszelkie decyzje, np. gruntowe czy inwestycyjne, uzgadniać z Wyższym Urzędem Górniczym.

Technologia magazynowania gazu w kawernach solnych po raz pierwszy została wykorzystana w latach 60 ub. wieku w USA. Kawerny solne to ogromne puste komory w strukturach solnych lub w złożach soli kamiennej, które otrzymano poprzez wcześniejsze ługowanie soli.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki