Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Rok 2017 będzie rokiem Wisły. Jest już plan

Jarosław Popek
Rok Rzeki Wisły organizatorzy chcą traktować jako ogólnonarodowe święto
Rok Rzeki Wisły organizatorzy chcą traktować jako ogólnonarodowe święto Andrzej Wiśniewski
Kilkadziesiąt organizacji i stowarzyszeń, którym leży na sercu los Wisły, zaproponowało, by przyszły rok został Rokiem Rzeki Wisły. Dlaczego właśnie 2017 rok? Jest to bowiem 550 rocznica pierwszego flisu wiślanego, który zapoczątkował żeglugę na naszej największej rzece.

Przyjmuje się, że właśnie rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300-letni złoty okres żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi w okresie Polski zygmuntowskiej. Sam eksport zboża Wisłą w ciągu około 70 lat po roku 1490 wzrósł więcej niż dziesięciokrotnie - od około 5,5 tys. łasztów (prawie 20 tys. metrów sześciennych) rocznie do około 66 tys. łasztów (ponad 200 tys. metrów sześciennych).

W skład komitetu organizacyjnego wchodzą przedstawiciele środowisk wiślanych, społecznicy, a także osoby publiczne. Ich intelektualny potencjał, autorytet oraz bogate doświadczenie, poparte niejednokrotnie znaczącym dorobkiem zawodowym i naukowym, zapewnią konstruktywne i przemyślane działania organizacyjne, wysoki poziom merytoryczny przedsięwzięcia. Lista osób wspierających ideę Roku Rzeki Wisły zawiera szerokie spektrum reprezentowanych poglądów, które łączy jednak wspólna idea RRW. Naszą inicjatywę wspierają również nadwiślańskie miasta i organizacje, które podjęły oficjalne uchwały w tym zakresie.

Rok Rzeki Wisły organizatorzy chcą traktować jako ogólnonarodowe święto, którego podstawowym celem ma być konsensus wokół planowego, zrównoważonego rozwoju tej, niestety, od lat zaniedbanej rzeki.

Są już propozycje wydarzeń, które miałyby się toczyć przez cały przyszły rok. Przede wszystkim planowany jest wielki flis wiślany, który ma pokazać stan rzeki i możliwości żeglugowe.

Ważny jest także punkt Przystań Wisła. Tu planuje się opracowanie wzorca przystani pływającej akceptowalnego przez wszystkie zainteresowane instytucje oraz rozpowszechnianie informacji o możliwości budowy i budowa takich przystani na terenie potencjalnie zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego w dorzeczu Wisły. Dla żeglugi jest również ważne stworzenie i bieżąca aktualizacja wirtualnej locji - przewodnika po Wiśle i jej większych dopływach przeznaczonego dla różnych grup turystów.

Organizatorzy obchodów chcieliby także zdobyć fundusze na budowę kilkunastu replik łodzi i szkut wiślanych, które - pływając po rzece - mają promować żeglugę. To jednak nie wszystko. Planów jest wiele i będą jeszcze modyfikowane. O wszystkim będziemy informować Państwa na łamach „Dziennika Bałtyckiego”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki