Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NAUCZYCIEL NA MEDAL Studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej nagrodą dla zwycięzców

Daria Jankiewicz-Kaczmarek
dr hab. Jerzym Kojkołem
dr hab. Jerzym Kojkołem Krzysztof Miłosz
Rozmowa z dr hab. Jerzym Kojkołem, dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Jesteśmy na progu nowego roku akademickiego. Jak zaczyna się on dla gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej?

- Zarówno dla Akademii Marynarki Wojennej jak i Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych rok akademicki rozpoczyna się bardzo dobrze. Nie mieliśmy kłopotu z naborem studentów, zarówno wśród tych, którzy studiują jako kandydaci na żołnierzy zawodowych, jak i studentów cywilnych. Na nasz wydział przyjęliśmy ponad 300 osób. Zaskoczeniem dla nas było wielkie zainteresowanie studiami na kierunku Stosunki Międzynarodowe, który w poprzednich latach nie cieszył się aż takim uznaniem.

Skąd więc ta zmiana?

- Myślę, że zmiana wynika z tego, że stał się to kierunek praktyczny z możliwością realizacji projektów, łącznie z wyjazdami do Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Portugalii.

Praktyczny charakter tego kierunku chyba nie jest zbyt oczywisty na innych uczelniach?

Jest to chyba jedyny taki kierunek Stosunki Międzynarodowe w Polsce. Odeszliśmy od tradycyjnego modelu studiowania, gdzie ta wiedza ogólna była podstawą. Zmieniliśmy go na kierunek praktyczny, na który 3 lata temu dostaliśmy milion złotych dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby móc go wprowadzić w życie.

Po takich studiach, mimo tego, że humanistyczne, problemu ze znalezieniem być nie powinno.

- Nie ma żadnych problemów. Większość naszych studentów znajduje zatrudnienie w dużych korporacjach. Myślę, że to dlatego, że postawiliśmy na rozwój poszukiwanych przez pracodawców kompetencji miękkich. W związku z tym dużo jest przedmiotów związanych z komunikacją, debatami pracą w grupie, czy analizami różnego rodzaju. Nasi studenci są bardzo dobrze przygotowani do pracy i firmy z tego korzystają. Na studiach mamy po trzy miesiące praktyk, często zagranicznych. Dla dwóch kierunków wygraliśmy projekty po pół miliona złotych, związane z praktykami i stażami. Nasi studenci są dobrze przygotowani jednak nie tylko od strony praktycznej, ale mają też ogromną wiedzę, ponieważ zatrudniamy znakomitych doktorów i profesorów, ale także praktyków specjalizujących się w interesujących nas dziedzinach.

Jakie inne kierunki, poza stosunkami międzynarodowymi, można studiować na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych?

- Mamy jeszcze dwa kierunki. Jeden z nich - Wojsko w Systemie Służb Publicznych - jest to jedyny taki kierunek w Polsce. On również ma charakter praktyczny, przygotowuje do pracy w administracji wojskowej i samorządowej. Tutaj również studenci mają okazję rozszerzać swoją wiedzę i kompetencje w ramach dodatkowego projektu wyposażającego ich między innymi w certyfikaty sternika motorowodnego, kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratownika wodnego, change managment foundation. Naszym trzecim kierunkiem jest pedagogika. Mamy na niej oprócz tradycyjnych dla tego kierunku specjalności taką która jest związana z pracą metodyczną w wojsku . Pedagogika ma więcej wspólnego z wojskiem niż mogłoby się wydawać w pierwszym momencie. Kształcimy na niej postawy przywódcze, zajmujemy się metodami zarządzania stresem, interwencji kryzysowej itp.

Zdecydowali się Państwo ufundować studia podyplomowe jako nagrodę dla nauczycieli, którzy wygrają w plebiscycie Nauczyciel Na Medal. Jakie ciekawe kierunki czekają na belfrów w AMW?

- Kierunków studiów podyplomowych mamy sporo. Myślę, że nauczycieli mogłaby zainteresować i przydać się np. dyplomacja. Mamy też m.in. Przygotowanie Pedagogiczne, Edukację Wczesnoszkolną, a także Edukację dla bezpieczeństwa z uprawnieniami do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz udzielania pierwszej pomocy. Obecnie trwa także nabór na projektowanie gier szkoleniowych i edukacyjnych. To nasz nowy produkt. Mamy nadzieję, że się spodoba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki