Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MISTRZOWIE SMAKU | Pomorze wśród liderów

DM
Rozmowa z Mieczysławem Strukiem, honorowym patronem akcji Mistrzowie Smaku.

- Jak ocenia Pan jakość pomorskiej gastronomii w porównaniu z odwiedzanymi przez Pana regionami w Polsce i nie tylko?
- Od lat maleje zaufanie konsumentów do żywności masowej, produkowanej metodami przemysłowymi i sprzedawanej w wielkopowierzchniowych sklepach. Poszukiwanie przez nich zdrowszych, bardziej wartościowych produktów, to przesłanki do produkcji żywności mniej przetworzonej i wytwarzanej według technologii i receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To modny od kilkunastu lat kierunek w Europie, nastawionej na wysoką jakość żywności. Odwiedzając miasta mieszkańców Wspólnoty i naszego kraju łatwo zauważyć trend utrzymania jakości, reputacji i marki produktów rolnych i środków spożywczych.

Producenci, handlowcy restauratorzy, gastronomicy, hotelarze, gospodarstwa agroturystyczne czy sami kucharze muszą zatem uwzględnić tendencje rynkowe i zachowania kupujących. Coraz większa liczba lokali gastronomicznych serwuje dania przyrządzane z lokalnych surowców.

Pomorze ma naturalną przewagę nad innymi regionami ze względu na swoje położenie geograficzne. Nasz region to ziemia pełna lasów i jezior, położona nad bogatym w ryby Bałtykiem. W szczególności pomorscy kucharze starają się korzystać z potencjału zasobów naturalnych i różnorodnych płodów rolnych dostępnych sezonowo prezentując w ten sposób wysokie standardy kulinarne. Dlatego cieszę się, że wciąż rośnie zainteresowanie pomorska kuchnią i tradycyjnymi produktami, które zaspokajają wyjątkowe potrzeby różnych grup nabywców i stanowią bazę zasobów dla, ogólnie ujmując, branży spożywczej.

- W naszej akcji czytelnicy będą głosować m.in. na restauracje proponujące regionalne menu. Pan często angażuje się w promowanie regionalnych produktów, a szczególnie w pomorskiej tradycji kulinarnej. Jak pod względem kuchni regionalnej Pomorze prezentuje się na mapie Polski?

- Województwo pomorskie charakteryzuje się różnorodnością pod względem etnicznym i kulturowym. Kuchnia Pomorska to kuchnia subregionów: Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. Odzwierciedleniem specyfiki i bogactwa kulinarnego naszego regionu jest Lista Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego. Dzięki niej dbamy, aby wielowiekowa tradycja nie poszła w zapomnienie. Zarejestrowane produkty i potrawy są częścią historii i kultury, z której wywodzą się Pomorzanie.

Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 175 produktów, dzięki temu województwo pomorskie znajduje się w ścisłej czołówce w kraju pod względem liczby zarejestrowanych produktów na liście, tym samym zajmując czwarte miejsce na ogólnopolskiej liście. Na pierwszym jest podkarpackie – 219 produktów, na drugim – małopolskie ze 198 rejestracjami, na trzecim lubelskie – 180. Stawkę zamyka warmińsko-mazurskie – 29 produktów na liście. Od samego początku, czyli od ustawowego momentu utworzenia listy, nasz region był w czołówce wśród województw, dzięki różnorodności ludności tu zamieszkującej. Pozycja Pomorza nie jest zagrożona.

Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie naszą żywnością produkowaną metodami tradycyjnymi, nie tylko branży gastronomicznej, ale też hotelarskiej i turystycznej. Platformą skupiającą podmioty tych branż oraz branżę rolniczą jest Sieć Dziedzictwa Kulinarnego, w ramach której nasze województwo funkcjonuje od 2008 roku. Sieć ta zrzesza regiony z całej Europy, których jest 45 a z Polski 10. Celem jest promocja lokalnej i regionalnej żywności, jako drogi rozwoju przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, prowadzącej do wzmocnienia konkurencyjności. Członkami Sieci są restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, rolnicy, piekarnie, mleczarnie i różne przetwórnie spożywcze. Rozpoznawalne logo Sieci przy nazwie lokalu czy też widniejące w jadłospisie to automatycznie informacja i gwarancja dla klientów, iż tutaj znajdują się produkty lokalne, posiadające swoisty charakter i niepowtarzalny smak. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa i działania w ramach Sieci.

W jaki sposób województwo pomorskie angażuje się we wspieranie branży gastronomicznej? Czy są jakieś programy, z których korzystają lub mogą korzystać gastronomicy?

- Województwo pomorskie może pochwalić się podejmowaniem wielu inicjatyw, na poziomie regionalnym lub krajowym, organizując lub uczestnicząc w wydarzeniach o charakterze targowo-wystawienniczym. Promując rodzimą tradycję i kulturę oraz walory pomorskiej wsi współfinansujemy działania wpływające na rozwój obszarów wiejskich również ze środków Unii Europejskiej. Dzięki nim następuje rozwój gospodarczy regionu poprzez poprawę ekonomiczna gospodarstw i konkurencyjność rolnictwa.
Ilość wspartych inicjatyw jest ogromna dlatego wymienię flagowe nasze przedsięwzięcia. Od 11 lat organizujemy w Gdańsku Oliwie Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego wraz z Konkursem Kulinarnym o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” w dwóch kategoriach: produktowej i gastronomicznej. Jest to impreza plenerowa o charakterze promocyjnym, dająca możliwość prezentacji producentom żywności wysokiej jakości, bogactwa kulturowego i kulinarnego naszego regionu. Święto pomorskiej żywności to również możliwość nabycia produktów bezpośrednio od producentów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Jaka kuchnia, oczywiście poza pomorską, jest Panu Marszałkowi najbliższa? W smakach z której części świata najbardziej Pan gustuje?

- Bliska jest mi kuchnia włoska, także z tego względu, że wielokrotnie miałem okazję odwiedzić Półwysep Apeniński. Włosi oprócz warzyw cenią sobie również ryby oraz inne owoce morza, stąd doskonale trafiają w moje kulinarne gusta.

Czy marszałek województwa sam lubi gotować? Jeśli tak, to jakie jest Pana popisowe danie?

- Od piątego roku życia pływałem z ojcem po Zatoce Puckiej i Gdańskiej. Byłem tylko pomocnikiem, ale dzięki niemu dzieciństwo spędziłem na wodzie. Wówczas największym przysmakiem był węgorz, którego jadało się na wiele sposobów: wędzony, w galarecie, smażony czy solony. Na Półwyspie Helskim jak i na Pojezierzu Kaszubskim, gdzie występują liczne jeziora, rarytasem jest kaszubska jajecznica na węgorzu zwana „prażnicą”, której historyczne pochodzenie dokumentuje wpisanie jej na listę produktów tradycyjnych. Jeśli miałbym wymieniać, któreś z moich popisowych dań, to byłoby to na pewno takie, w którym króluje węgorz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki