Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKN Orlen i Grupa Lotos rozważają budowę nowego bloku gazowo-parowego w Gdańsku. Podpisano list intencyjny

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemyslaw Swiderski
PKN Orlen, we współpracy z Energą z Grupy Orlen i Grupą Lotos rozważają budowę nowej elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana do lipca 2026 r. Póki co nie uzgodniono jej lokalizacji.

- Obserwujemy duży potencjał dla budowy nowych źródeł nisko i zeroemisyjnych w Polsce. Będą one stanowiły filar transformacji energetycznej, a także naszej strategii osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Powstanie elektrowni możliwe do połowy 2026 r.

2 listopada br. spółki podpisały list intencyjny dotyczący możliwości wspólnego zaangażowania w budowę. Zgodnie z listem, w najbliższych miesiącach przeanalizowane zostaną warunki ich udziału w projekcie, dotyczące m.in. badania i doboru optymalnej konfiguracji bloku pod względem technologii, sprawności i mocy, jak również lokalizacji. Powstanie CCGT (Combined Cycle Gas Turbine, czyli układu gazowo-parowego) w Gdańsku możliwe jest do lipca 2026 r. Wstępne plany zakładają moc zainstalowaną do ok. 0,6 GW. Spółki nie wykluczają jednak, że w toku rozmów i analiz przeprowadzonych na mocy zawartego listu, szczegóły projektu zostaną zweryfikowane.

CZYTAJ TAKŻE: Symboliczna czarna polewka dla rządzących od pomorskich restauratorów

- Z punktu widzenia warunków krajowych tego typu obiekty są idealnymi źródłami przejściowymi, dwukrotnie mniej emisyjnymi i jednocześnie bardziej elastycznymi od bloków węglowych - podkreśla Jacek Goliński, prezes zarządu Energi SA. - Jednocześnie w Polsce ważne jest, aby w północnej i centralnej części kraju powstawały nowe źródła. Musimy sprostać nie tylko rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, ale również konieczności bilansowania dynamicznie rozwijającego się sektora OZE. Istotna jest też minimalizacja strat przesyłowych wynikających z faktu, że duże elektrownie w większości zlokalizowane są na południu kraju.

– To inwestycja zarówno w bezpieczeństwo energetyczne naszego zakładu, który stałby się odporny na wszelkiego rodzaju zaniki napięcia, ale docelowo również w bezpieczeństwo energetyczne państwa – mówi Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy Lotos. – Współpraca przy tym projekcie przyniesie korzyści każdej ze stron. Możliwość skorzystania z doświadczeń naszych partnerów pozwoli zmniejszyć potencjalne ryzyka oraz ułatwi realizację tej inwestycji czyniąc ją tym samym bardziej opłacalną ekonomicznie.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd planuje nowe obostrzenia. Wśród nich zakaz wychodzenia z domu

Uwzględniając aktywa Grupy Energa, PKN Orlen posiada ok. 3,2 GWe mocy zainstalowanej, z czego łącznie ponad 1 GWe przypada na dwa nowoczesne bloki gazowo-parowe we Włocławku i Płocku. Spółka zadeklarowała, pod warunkiem wykorzystania technologii opartej na paliwie gazowym, udział w finansowaniu projektu budowy elektrowni Ostrołęka oraz przystąpienie do inwestycji w charakterze wspólnika.

List intencyjny wiąże Energę SA, PKN Orlen oraz Grupę Lotos do czasu zawarcia stosownych umów, nie później jednak niż do 31 grudnia 2021 r.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki