Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBŚ zlikwidowało największą na świecie nielegalną fabrykę leków i anabolików [ZDJĘCIA, WIDEO]

red./CBŚP
Funkcjonariusze zlikwidowali największą na świecie nielegalną fabrykę farmaceutyków i rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się produkcją i obrotem sterydami i lekami na potencję
Funkcjonariusze zlikwidowali największą na świecie nielegalną fabrykę farmaceutyków i rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się produkcją i obrotem sterydami i lekami na potencję CBŚP
Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali największą na świecie nielegalną fabrykę sfałszowanych anabolików i leków na potencję. Zatrzymano 14 osób, w tym mieszkańców Pomorza.

14 osób zatrzymanych, zabezpieczonych 48 różnego rodzaju maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków, 430 tys. sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tys. tabletek na potencję o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 17 milionów złotych - to efekt kilkunastomiesięcznej pracy policjantówCBŚP z Poznania.

Tym samym funkcjonariusze zlikwidowali pierwszą w Europie, a największą na świecie nielegalną fabrykę farmaceutyków i rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się produkcją i obrotem na wielką skalę sterydami i lekami na potencję.

Zatrzymania miały miejsce w województwach: kujawsko-pomorskim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim. 3 osoby usłyszały zarzuty kierowania grupą, a pozostałe udziału w niej. Przedstawiono im również zarzuty łamania prawa farmaceutycznego i narażenia życia i zdrowia wielu osób.

- Dwie osoby to mieszkańcy Lęborka - 31-latek i 33-latek. Wobec obu zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policji i zakaz opuszczania kraju - mówi kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka prasowa CBŚP, która nie chce zdradzić czym konkretnie w ramach rozbitej szajki zajmowali się mieszkańcy Pomorza.

(Źródło: CBŚ)

Podrabiali leki czterech koncernów

Policjanci CBŚP pracowali kilkanaście miesięcy, by ustalić kto stoi za produkcją i handlem na dużą skalę sfałszowanymi farmaceutykami. Ustalili, że pod Bydgoszczą została zorganizowana nielegalna fabryka produktów leczniczych, podrabiająca leki czterech znanych koncernów farmaceutycznych. Ustalili również, kto zajmuje się poszczególnymi etapami procederu, począwszy od procesu produkcji poprzez dystrybucję. Policjanci jednocześnie weszli do kilkunastu miejsc w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i śląskim i zatrzymali 14 osób zamieszanych w nielegalny proceder.

Czytaj też: Akcja CBŚP w 9 miastach. Wpadli podejrzani o wytwarzanie materiałów wybuchowych

Fabryka była zlokalizowana pod Bydgoszczą. Na miejscu policjanci zatrzymali mężczyznę, który trudnił się wytwarzaniem sfałszowanych medykamentów. W pomieszczeniach magazynowych ukryte były specjalne przejścia, ukryte za drzwiami szaf, do kolejnych pomieszczeń produkcyjnych, gdzie stały różnego rodzaju maszyny. Na miejscu policjanci zabezpieczyli również gotowe produkty, jak i ich półfabrykaty.

W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 48 maszyn: wykrojniki, sitodrukarkę, tampodrukarkę, naświetlarkę, tabletkarki, blistrownice, powlekarki, ampułkarki, zasobniki, pakowaczki, mieszalniki i inne. Ponadto 377 stempli do produkcji, 23 sita drukarskie, 28 matryc drukarskich. Wszystko warte ponad 4 mln złotych.

Oprócz komponentów do produkcji policjanci zabezpieczyli gotowe produkty: sterydy anaboliczne w ampułkach, fiolkach i tabletkach, jak również 100 tys. tabletek na potencję.

Specyfiki niebezpieczne dla życia

Jak ustalili policjanci część gotowych produktów, jak również półfabrykaty były sprowadzane z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, jak i Wielką Brytanię oraz Rumunię. Dystrybucja odbywała się w większości z wykorzystaniem sieci Internet. Produkty te zagrażały życiu i zdrowiu kupujących ze względu na warunki produkcji, jak również różnice w składzie.

Szacuje się, że grupa wprowadziła na rynek fałszywe produkty o wartości co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych.

Czytaj również: Pigułki gwałtu w Trójmieście łatwe do zdobycia [PROWOKACJA DZIENNIKARSKA]
Zatrzymani w Prokuraturze Rejonowej Poznań Grunwald, która nadzoruje przedmiotowe śledztwo, oprócz zarzutów kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usłyszeli zarzuty sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych, a także import gotowych produktów leczniczych i substancji czynnych, jak i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych.

Cztery z zatrzymanych osób spędzą najbliższe 3 miesiące w tymczasowym areszcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki