Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy etap budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Masłomęczu zakończony. Odbyła się m.in. wizytacja placu budowy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
W nowym centrum mają być w przyszłości organizowane szkolenia, warsztaty, ale także konferencje naukowe. Gmach zostanie dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W nowym centrum mają być w przyszłości organizowane szkolenia, warsztaty, ale także konferencje naukowe. Gmach zostanie dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
Inwestycja pochłonie w sumie 21 mln zł., z czego 13,5 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Resztę samorząd musiał wysupłać z własnej kasy. Budowa Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Masłomęczu to jedna z najważniejszych inwestycji gminy Hrubieszów w ostatnich latach. Właśnie zakończono pierwszy etap zaplanowanych robót. Były z tej okazji m.in. wykłady i wizytacja.

Centrum buduje spółka Karpat-Bud z Głogowa Małopolskiego. Umowa na wykonanie tego zadania została podpisana ponad rok temu. Zakończenie wszystkich robót planowane jest na styczeń 2025 roku. Dlaczego to takie ważne?

Goci nie tylko w Masłomęczu

Gmina Hrubieszów pielęgnuje niezwykłe dziedzictwo. W starożytności mieszkali na tym terenie tajemniczy, germańscy Goci. Pojawili się oni w Kotlinie Hrubieszowskiej pod koniec II wieku. Było ich wielu. Archeolodzy naliczyli na tym terenie pozostałości 70 osad (głównie wokół Masłomęcza) oraz kilkanaście cmentarzysk. Duża nekropolia istniała także w samym Masłomęczu

Niektóre ze znalezionych w tej wsi pochówków budziły ogromne emocje badaczy (prace prowadzili archeolodzy UMCS w Lublinie). Bo zdarzało się, że zmarłych układano w pozycji siedzącej, w niektórych grobach znajdowano kilku „osobników”, w innych jedynie dolne części szkieletów lub np. same stopy, klatki piersiowe czy głowy.

Ów starożytny lud pozostawił po sobie wiele innych śladów. Znaleziono m.in. gockie miecze w Bugu, liczne wyroby produkowane w gockich osadach (np. grzebienie czy zapinki) oraz rzeczy importowane z prowincji rzymskich oraz ze Skandynawii czy Pomorza. To świadczy o bogatej kulturze Gotów, ich bitności, zasobności, ruchliwości oraz licznych kontaktach handlowych. Jednak uprawiali oni także ziemię i zajmowali się hodowlą bydła, owiec i kóz.

Na poziomie masłomęckich odkryć

W połowie IV w. germańskie osady w Kotlinie Hrubieszowskiej zaczęły zanikać. Prawdopodobnie Goci wynieśli się wówczas w inne, bezpieczniejsze miejsca z obawy przed groźnymi, koczowniczymi Hunami.

Dzieję tego ludu udało się odtworzyć. Dzięki archeologicznym odkryciom gmina Hrubieszów stała się znana w całej Europie. Miejscowe władze to wykorzystały. W Masłomęczu powstała „gocka osada” składająca się m.in. z kilku chat (patronat naukowy nad całym przedsięwzięciem sprawował Instytut Archeologii UMCS w Lublinie). Miejscowi rekonstruktorzy organizują tam także pokazy oraz opowiadają o archeologicznych odkryciach.

Nie tylko. Teraz w Masłomęczu powstaje Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego. Stanie tam nowoczesny budynek. Ponad trzy czwarte jego powierzchni znajdzie się pod ziemią, a fundamenty powstaną na poziomie masłomęckich odkryć archeologicznych. Tam zaplanowano m.in. sale wystawowe.

Muzeum stanie na terenie istniejącej już „wioski Gotów”. Jednak istniejące chaty pozostaną. Będą one umiejętnie wkomponowane w całość.

W nowym centrum mają być w przyszłości organizowane szkolenia, warsztaty, ale także konferencje naukowe. Gmach zostanie dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W magicznej Kotlinie Hrubieszowskiej

Kilka dni temu zakończono pierwszy etap tej inwestycji. To było ważne wydarzenie, także naukowe. Prof. dr hab. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie (jest on wybitnym badaczem, sławą o randze międzynarodowej) wygłosił wówczas wykład pt. „Europa patrzy”.

Natomiast dr hab. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytut Archeologii UMCS mówiła o "Magicznej Kotlinie Hrubieszowskiej, czyli o Wandalach, Gotach i nie tylko", a Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie wygłosił wykład pt. "Laboratorium, czyli co, dla kogo i kiedy".

Zaplanowano także wizytację placu budowy oraz uroczystość zawieszenia „gockiej wiechy” i spotkanie z wykonawcą inwestycji. Zaproszonych gości nie brakowało. Teraz rozpocznie się kolejny etap robót. Będziemy o postępach prac informować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski