Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palisz i ukończyłeś 55 lat? Weź udział w programie profilaktyki i przebadaj się pod kątem raka płuc!

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku już drugi rok jest realizowany Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. Pacjenci, którzy od dłuższego czasu borykają się z nałogiem tytoniowym, zostaną przebadani pod kątem choroby nowotworowej.

Osoby zakwalifikowane do projektu będą mogły skorzystać z darmowych badań polegających na diagnostyce niskodawkowej tomografii komputerowej. Techniki obrazowania wykonywane u pacjentów z grupy ryzyka, do której zalicza się palenie tytoniu, mają pozwolić na szybkie wykrycie, i co za tym idzie - skuteczne wdrożenie terapii.

- Nałogowi palacze tytoniu w ramach projektu będą co roku zapraszani na badanie NDTK. W makroregionie północnym z programu skorzysta 2050 osób znajdujących się w grupie ryzyka. Dzięki tym działaniom możliwe będzie wykrycie nowotworu na wczesnym etapie i zastosowanie skutecznej terapii. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że nowotwór ten zwykle jest wykrywany zbyt późno i w związku z tym rokowania najczęściej nie są korzystne – wyjaśnia prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed.

Kto może zakwalifikować się do programu?

Projekt jest skierowany do osób w wieku 55-74, które od dłuższego czasu palą papierosy i wyroby tytoniowe. Z oferty diagnostycznej mogą skorzystać również pacjenci powyżej 50 roku życia, w sytuacji wystąpienia dodatkowego czynnika ryzyka.

- Oprócz działań diagnostycznych i terapeutycznych program niesie ze sobą też wartość edukacyjną z zakresu profilaktyki raka płuca oraz poradnictwa antynikotynowego. Chcemy walczyć z rakiem płuca na każdym możliwym poziomie. Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca daje nam do tego efektywne narzędzia – podkreśla prof. Edyta Szurowska, kierownik II Zakładu Radiologii GUMed.

Specjaliści podkreślają, że nawet 90 proc. przypadków zachorowań na nowotwór złośliwy płuc jest związanych z paleniem papierosów. Im szybciej rzucimy nałóg tym lepiej, bowiem ryzyko zachorowania utrzymuje się nawet przez 15 lat po uporaniu się z nałogiem.

Wdrożony program będzie realizowany przez trzy lata. Gdański szpital jest odpowiedzialny za koordynację profilaktyki nie tylko na Pomorzu, ale także w woj. warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki