Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwieraja kąpieliska na Pomorzu. Trwają ostatnie badania jakości wody

Kazimierz Netka
Przemek Świderski/archiwum
Zaczęło się lato. Otwierane są kąpieliska na Pomorzu. Trwają ostatnie badania jakości wody. Końcowe wyniki będą pod koniec czerwca.

Najwięcej emocji budzi sprawa bezpieczeństwa na kąpieliskach. Chodzi tu nie tylko o zapobieganie utonięciom, ale też o zapewnienie ochrony zdrowia przed bakteriami. O odpowiednią czystość wody muszą zadbać organizatorzy kapielisk. W roku 2015, w województwie pomorskim prawodopodobnie będzie ponad 60 kąpielisk strzeżonych ( w tym około 50 nad morzem).

Błękitna Flaga 2015 dla jedenastu kąpielisk na Pomorzu [ZDJĘCIA]

Zgodnie z nowym prawem, nadzorem PPIS – państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych - objęte są tylko te kąpieliska, które są zgłoszone do gmin przez organizatorów. Organizator musi przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o umieszczenie kąpieliska w wykazie tych obiektów na terenie danej gminy. Do 31 maja każdego roku, Rada Gminy, w formie uchwały (31 maj danego roku), przyjmuje wykaz kąpielisk na terenie danej gminy. Pierwsze badanie, jeszcze przed otwarciem sezonu kąpielowego, wykonują organy inspekcji sanitarnej. Pozostałe badania w trakcie trwania sezonu, wykonuje organizator na swój koszt (wg ściśle określonego i ustalonego z PPIS harmonogramu). Organizator przekazuje na bieżąco właściwemu PPIS sprawozdania z ww. badań celem wydania stosownej oceny jakości wody – wynika z informacji, które przekazała nam Anna Obuchowska, zastępca pomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora Sanitarnego w Gdańsku.

Każde kąpielisko, jak również miejsce wykorzystywane do kąpieli, które jest pod nadzorem sanitarnym, musi być odpowiednio oznakowane. Organizator kąpieliska jak również miejsca wykorzystywanego do kąpieli, ma obowiązek jego oznakowania przy pomocy tablicy informacyjnej widocznej i czytelnej, umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu, w bliskim sąsiedztwie każdego kąpieliska lub miejsca wykorzystywanego tradycyjnie. Na ww. tablicy m.in. obowiązkowo musi być umieszczona informacja dot. bieżącej oceny jakości wody w kąpielisku lub miejscu wykorzystywanym do kąpieli. Jeżeli nie ma takiego oznakowania oznacza to, że woda w danym akwenie nie jest nadzorowana. Kąpiący wchodzą do wody na własną odpowiedzialność.

Miejsca wykorzystywane do kąpieli są również nadzorowane przez organy PIS. Jednak ciężar wszystkich badań spoczywa na organizatorach. Liczba takich akwenów w sezonie letnim 2015 nie jest jeszcze znana. Ich wykaz sporządzony zostanie z chwilą przedstawienia właściwym PPIS wyników badań jakości wody, wykonanych przez organizatorów w ramach kontroli wewnętrznej.

Komunikat dotyczący kąpielisk woj. pomorskiego ukaże się pod koniec czerwca 2015 r. - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Więcej informacji można znależc na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: Serwis Kąpieliskowy oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-EPidemiologicznej w Gdańsku.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki