Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opóźni się przez awarię przy Wałowej?

Marek Adamkowicz
Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ujściu Raduni do Motławy. Ma ono być jedną z wizytówek współczesnego Gdańska
Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ujściu Raduni do Motławy. Ma ono być jedną z wizytówek współczesnego Gdańska
Muzeum II Wojny Światowej miało zostać otwarte w 2015 roku, ale niewykluczone, że termin ten zostanie jednak przesunięty. Problem z dotrzymaniem harmonogramu robót to wynik awarii wodociągowej, do której pod koniec 2013 r. doszło na skrzyżowaniu ulic Wałowej i Rybaki Górne. Zapadła się tam jezdnia.

Aktualizacja, godz. 19.

Komentarz Saur Neptun Gdańsk:

" Wydarzenie, określane w tych publikacjach mianem awarii wodociągowej, miało o wiele bardziej złożony charakter. Do powstania wielkiego zapadliska, które pociągnęło za sobą zarwanie się jezdni ulicy Wałowej, doszło w nocy 19/20.12.2013 r. To, co się wydarzyło, nosiło znamiona katastrofy budowlanej. W tym miejscu prowadzone były prace inwestycyjne, związane z uzbrojeniem terenu Młodego Miasta na terenach postoczniowych i z budową kolektora sanitarnego. Jednocześnie ulica Wałowa od wielu miesięcy stanowiła jedyną drogę dojazdową na plac budowy Muzeum II Wojny Światowej, a po zmianie tras kilku linii autobusowych, w tym rejonie Śródmieścia pojawiła się zwiększona liczba autobusów komunikacji miejskiej.

Awaria wodociągowa, która wystąpiła w tym rejonie dwukrotnie, nie była przyczyną, ale skutkiem bardzo intensywnych prac podziemnych przy budowie kolektora sanitarnego i komory, prowadzonych na obszarze skrzyżowania ulicy Wałowej i Rybaki Górne.

W dniu dzisiejszym nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co i w jakim stopniu spowodowało powstanie wielkiej dziury w ziemi na ulicy Wałowej. Na to pytanie szukają odpowiedzi i inwestorzy i firmy wykonawcze i Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Z pewnością nie można przypisać siły sprawczej tak wielkiego osuwiska ziemi wyłącznie awarii wodociągowej. Ilość wody, która nocy z 19/20.12.2013 zgromadziła się w zapadlisku, była ogromna. Ekspertyzy techniczne z pewnością odpowiedzą na wiele pytań, rzecz w tym, że jeszcze do nich nie przystąpiono.

Wobec powyższych faktów, stwierdzenia pana Redaktora, przypisujące w sposób jednoznaczny winę za powstałą sytuację wyłącznie lokalnej awarii wodociągowej nie uwzględniają złożoności problemu i zawierają przedwczesne wnioski. Co ciekawe, w treści artykułów zawarte zostały wypowiedzi, które wskazują, że nie można wskazać przyczyny tego, co się wydarzyło, a pomimo to tytuły publikacji mówią zupełnie coś innego. Jako firma, odpowiedzialna wobec wszystkich gdańszczan za terminowe i skuteczne usuwanie awarii wodociągowych, musieliśmy zabrać głos w tej sprawie. Warto też pamiętać, że Saur Neptun Gdańsk stanął na wysokości zadania i pomimo wielu trudności technicznych woda wróciła do okolicznych domów już następnej nocy. Udało się dokonać obejścia miejsca wystąpienia awarii i woda do dzisiaj jest dostarczana z innego kierunku zasilania."

Grażyna Pilarczyk

Koordynator Komórki Kontaktów - Rzecznik Prasowy
Saur Neptun Gdańsk S.A


***

- Awaria uniemożliwia dojazd ciężkich pojazdów na plac budowy muzeum, między innymi cementowozów - tłumaczy dr Janusz Marszalec, wicedyrektor MIIWŚ. - Żeby kontynuować prace, szukamy objazdu przez tereny postoczniowe, ale na razie są problemy z wytyczeniem nowej trasy. Na przeszkodzie stoją względy techniczne lub związane z własnością gruntów, po których miałby prowadzić objazd.

Jak informuje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska, nie wiadomo jeszcze, co było powodem awarii. Ekspertyzy trwają.
- Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku pracuje nad rozwiązaniami, które ułatwią pracę przy budowie muzeum, ale na razie są to tylko projekty, trudno więc mówić o szczegółach - mówi Antoni Pawlak. - Mam nadzieję, że konkrety poznamy niebawem.

Równolegle z budową siedziby muzeum trwają prace nad sporządzeniem nowego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego teren MIIWŚ. To konsekwencja orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził nieważność obecnego mpzp. Nie będzie to jednak miało wpływu na projekt architektoniczny powstającej placówki.

Według szacunków, koszt budowy muzeum miał wynieść 358 milionów złotych, można się jednak spodziewać, że kwota ta będzie wyższa.

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 15 stycznia 2014 r. albo kupując e-wydanie gazety

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki