Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatki 2020. Skąd wywodzi się nazwa "karnawał"? Kiedy kończy się tegoroczny karnawał? Co nastąpi po ostatkach?

Sandra Janikowska
Powoli ku końcowi zbliża się długo wyczekiwany okres karnawałowy. Już od Środy Popielcowej, która wypada w tym roku 26 lutego będzie tzw. Wielki Post, w imię którego zaleca powstrzymywanie się od udziału w hucznych zabawach i wydarzeniach. Kiedy kończy się karnawał? Czym są ostatki? Do kiedy potrwa Wielki Post? Sprawdź!

Początek karnawału 2020

W tym roku za początek karnawału uznaje się datę 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. To właśnie od tego czasu - przez 51 dni, czyli 7 weekendów - osoby uwielbiające zabawę będą mogły skorzystać z karnawałowego szaleństwa!

Kiedy koniec karnawału?

Karnawał to okres pomiędzy świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Ta ostatnia jest świętem ruchomym uzależnionym od daty Wielkanocy. W tym roku karnawał kończy się we wtorek 25 lutego. Tzw. ostatki, czyli ostatni tydzień zabawy karnawałowej rozpoczynają się w Tłusty Czwartek 20 lutego i trwają do wtorku, poprzedzającego Środę Popielcową - 25 lutego.

Czym są ostatki?

Ostatkami nazywamy ostatnie dni karnawału zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, nazywany w Polsce „śledzikiem”. W tym czasie urządza się ostatnie huczne i intensywne bale przed zbliżającym się okresem wstrzemięźliwości. Bowiem już w środę 26 lutego rozpocznie się Wielki Post, a co za tym idzie - katolicki obowiązek wstrzemięźliwości od wszelkiego rodzaju zabaw.

ZOBACZ TAKŻE: Ostatki na polskiej wsi. Jak to dawniej bywało, czyli rzut oka na tradycję

Kiedy rozpoczyna się Wielki Post? Środa Popielcowa 2020 - kiedy wypada?

W 2020 roku Wielki Post rozpocznie się 26 lutego w Środę Popielcową i potrwa do czwartku 9 kwietnia. To właśnie wtedy - jak głosi tradycja - należy powstrzymywać się od udziału w hucznych zabawach. Wyrzeczenia te mają na celu przygotowanie się do najważniejszych dla wierzących świąt wielkanocnych. Czas trwania postu odnosi się do 40-dniowego postu Jezusa, ale nie tylko. Liczba "40" posiada kilka symboli biblijnych - np. tyle dni miał trwać potop oczyszczający Ziemię z grzechów, 40 lat trwała wędrówka narodu wybranego po wyjściu z Egiptu, a także - dokładnie przez 40 dni Mojżesz przebywał na górze Synaj (Horeb) w obecności Boga, od którego otrzymał Dekalog. W każdej z wyżej wymienionych sytuacji okres 40 dni lub 40 lat jest czasem pokuty i nawrócenia.

Skąd wywodzi się nazwa "karnawał"?

Odnośnie etymologii nazwy "karnawał" istnieje wiele teorii. Jednakże wielu badaczy zdecydowanie wskazuje na jej pochodzenie wywodzące się od włoskiego "carnevale" lub łacińskiego "carnem levāre". Oznacza to tyle co "usuwać mięso" i w znacznym stopniu nawiązuje do czasu pożegnania z mięsem przed nadchodzącym Wielkim Postem.

Jakie są najpopularniejsze zwyczaje karnawałowe?

Jak powszechnie wiadomo, karnawał wywodzi się z kultów płodności. Już setki lat temu wierzono w to, że im wyższe będą skoki, tym wyżej urodzi zboże. Właśnie dlatego karnawał jest łączony z tańcami. Dawniej, w wielu krajach praktykowano - szczególnie na wsiach - tańce dookoła ogniska. Obecnie karnawał kojarzony jest głównie z balami maskowymi. Zwyczaj ten wywodzi się z Włoch. Wiele osób w tym czasie udaje się też na tematyczne domówki lub zwykłe imprezy w klubie. Chodzi o sam motyw świętowania i zabawy, bez względu na miejsce i formę.

ZOBACZ TAKŻE: Post. Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? Czego nie wolno robić w okresie postu?

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki