MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osoby walczące z otyłością mogą liczyć na pomoc

(EDA)
W kościerskim szpitalu powstała Grupa Bariatryczna.

Jak pokazują statystyki, problem otyłości w Polsce nieustannie rośnie. Obecnie 21 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet w wieku powyżej 20 lat cierpi na tę przypadłość.

Niestety chorują również najmłodsi. W Polsce tylko 41 proc. jedenastolatków nie cierpi na nadwagę lub na otyłość. Z puszystych dzieci najprawdopodobniej wyrosną dorośli, którzy będą się zmagać z tym samym problemem.

Dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej, chce pomóc otyłym pacjentom i jest na najlepszej drodze, by ideę zamienić w rzeczywistość. Aby osiągnąć efekt wraz z Arkadiuszem Błaszczykiem, lekarzem kierującym Hospicjum Stacjonarnym i jednocześnie asystentem na Oddziale Chorób Wewnętrznych, powołał w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie nieformalny zespół złożony ze specjalistów zajmujących się pacjentami chorobliwie otyłymi, tzw. Grupę Bariatryczną.

Bariatria jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem otyłości patologicznej metodami nieoperacyjnymi i operacyjnymi. Lek. Arkadiusz Błaszczyk zaznacza, że w Polsce brak jest jednolitego systemu wsparcia i opieki bariatrycznej, a poradnie tego typu to rzadkość. W Kościerzynie w opiekę nad pacjentem otyłym, zgodnie z obowiązującymi standardami, zaangażowani będą interniści, chirurdzy, anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, pielęgniarki instrumentalne, pielęgniarki oddziałowe, psychologowie, dietetycy, rehabilitanci.

- Na mapie województwa pomorskiego, wykonując około 100 operacji bariatrycznych rocznie, znajdziemy się na 2-3 pozycji. - mówi dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz - Uważam, że powinniśmy pacjentom z naszego regionu, i nie tylko, dać możliwość leczenia chirurgicznego. Jesteśmy atrakcyjni jako świetnie zorganizowany szpital, wielodyscyplinarny zespół specjalistów, mamy bardzo dobre warunki socjalne dla pacjentów, świetną obsługę pielęgniarską, zaangażowany i profesjonalny zespół lekarski. Co jeszcze mamy do zaproponowania, to niezbyt długie kolejki na bariatrię. Jest to atrakcyjne, ponieważ w innych miastach czeka się na operację po kilka lat.

Pierwsze oficjalne spotkanie grupy, omówienie założeń i planów połączone z tematycznymi prezentacjami, odbyło się dnia 12 czerwca.

– Mamy pełną świadomość, że tworzymy nową strukturę i wymaga ona dyskusji wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów - mówił dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz. - Mam nadzieję, że wspólnymi siłami rozwiążemy problemy, które się pojawią. W tym szpitalu można wszystko. A siłą jest to, że o godzinie 18 w poniedziałek możemy się spotkać. Uwierzcie mi, że nie wszędzie tak jest. Spotkała się tu kapitalna grupa ludzi i to jest niebywała wartość dodana tego szpitala. Bo nie mury tworzą instytucję, tylko ludzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki