Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oratorium Stabat Mater Dvořáka w Teatrze Wielkim w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Słynne oratorium Stabat Mater Antonína Dvořáka zostanie wykonane na scenie Teatru Wielkiego. Koncert odbędzie się w piątek 29 marca - początek o godz. 20.

Ukończone w 1877 roku oratorium Stabat Mater Antonína Dvořáka to kompozycja na cztery głosy, chór i orkiestrę do słów średniowiecznego tekstu autorstwa Jacopone da Todi, odnoszącego się do przejmującej sceny, gdy Matka opłakuje śmierć ukrzyżowanego Syna.

Sądzono, że Antonín Dvořák zaczął komponować Stabat Mater w lutym 1876 roku tuż po śmierci swojej dwudniowej córki Josefy w sierpniu 1875 roku, ale ostatnie badania dowodzą, że szkic powstał między lutym a majem 1876 roku i był poświęcony Františkowi Hušpauerowi „na pamiątkę przyjacielowi z młodości”. Ostateczna wersja partytury powstała w listopadzie 1877 roku, gdy kilka miesięcy wcześniej tragedia jeszcze raz dotknęła kompozytora i zmarło kolejno dwoje jego dzieci. Utwór został prawykonany w Pradze w 1881 roku i jest uznawany za najdojrzalsze artystycznie, najbardziej znane i najczęściej wykonywane dzieło sakralne czeskiego kompozytora. „Kompozycja ta jest szczególnie ceniona za swoje piękno, celowo czerpiące z połączenia głosów ludzkich i bogatej barwy orkiestrowej. Cała struktura utworu, podzielona na dziesięć części, stanowi majestatyczne, ekspresyjne połączenie, rozciągające się od obrazu śmierci i cierpienia, uczucia niepokoju i bolesnej medytacji do ostatecznego, afirmującego życie katharsis” - podkreśla Teatr Wielki w Łodzi. - „Mimo osobistej tragedii, którą przeżył kompozytor nie pozwala, by ogarnęła go rozpacz; w jego muzyce nie ma ani rezygnacji, ani beznadziei. W tym arcydziele Dvořáka patrzymy przez zasłonę łez i widzimy wiarę w życie. W tą piękną muzyczną podroż zabierzemy Państwa w wyjątkowym czasie, bo tuż przed Wielkanocą”.

W przedsięwzięciu udział wezmą: Anna Wierzbicka - sopran, Olga Maroszek - mezzosopran, Paweł Skałuba - tenor, Rafał Pikała - bas, Przemysław Fiugajski - dyrygent, Chór, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi (przygotowanie chóru - Rafał Wiecha).

Antonín Leopold Dvořák, kompozytor, dyrygent i pedagog, był czołowym przedstawicielem czeskiej muzyki narodowej (obok Bedřicha Smetany). Komponował symfonie (najbardziej znana to IX „Z Nowego Świata” z 1893 roku), kwartety smyczkowe, opery, poematy symfoniczne, pieśni, msze, utwory fortepianowe i koncerty - w tym najsłynniejszy Koncert wiolonczelowy h-moll, o którym Johannes Brahms pisał: „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert”.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki