Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polenhof

Piotr Dwojacki
Piotr Dwojacki
Piotr Dwojacki
Wolne Miasto Gdańsk miało być strefą pokojowego współistnienia Niemców i Polaków. Miało być miejscem, w którym - na mocy traktatu wersalskiego - powinny być respektowane i realizowane interesy gospodarcze związane z dostępem Polski do morza i portu. Tymczasem stało się najpierw potworkiem, a potem koszmarem.

Początkowo uciążliwe było uporczywe sabotowanie możliwości handlu międzynarodowego. Strajk komunizujących niemieckich robotników portowych groził paraliżem dostaw broni dla frontu wojny z bolszewikami. A i w czasie pokoju "państwo gdańskie" wyrzekało na budowę portu w Gdyni i chętnie powoływało się na monopolistyczne przywileje, nieopatrznie nadane przez Jagiellonów. Jeszcze chętniej tworzyło różne utrudnienia nie tylko dla polskiego biznesu, ale i dla normalnego, codziennego życia mieszkających tu Polaków. Ograniczenia dotyczące praw mniejszości stopniowo nabierały coraz bardziej uciążliwego charakteru.

Gdańsk: Czarny marsz w obronie architektury (ZDJĘCIA)

1 września 1939 Wolne Miasto Gdańsk zostało włączone do Niemiec, zaś Polaków objęto masowymi prześladowaniami. Początek wojny dotknął nie tylko Westerplatte i Pocztę Polską - mordy i aresztowania odbywały się w różnych częściach gdańskiego "państwa-miasta", w tym w "Polenhofie", gęsto zaludnionej przez Polaków kolonii w Dolnym Wrzeszczu, w rejonie obecnych ulic Tadeusza Kościuszki, Bolesława Chrobrego i alei Legionów. Tutaj był polski klub sportowy - Gedania, tu był Polski Dom Akademicki. Tutaj wreszcie była polska parafia, z zaadaptowanym z ujeżdżalni koni kościołem pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa.

Znaczną część mieszkańców i uczestników życia społecznego Polenhofu wymordowano. Przy Brösener Weg (obecnie ulica Bolesława Chrobrego) urządzono filię obozu koncentracyjnego Stutthof. W samym Konzentrationslager Stutthof zamordowany został ksiądz Bronisław Komorowski, proboszcz polskiej parafii. Kościół na ponad 30 lat stał się bazą transportową.

Na 1 września przypadają imieniny Bronisława. Ksiądz Bronisław Komorowski był przywódcą i organizatorem życia społeczno-kulturalnego Polaków, nie tylko z Polenhofu. Co roku w swoje imieniny organizował otwarte garden party. Trudno powiedzieć, czy w 1939 planował swoje święto - tego dnia został bestialsko pobity i uwięziony.

1 września 2011, jak co roku, w kościele św. Stanisława i przed pomnikiem na placu bł. ks. Komorowskiego odbędą się skromne uroczystości. Warto wspomnieć przy tej okazji Polaków z Polenhofu. Warto wspomnieć też, że nazwa "Wolne Miasto Gdańsk" oznaczała wolność od Polski - ta ponura idea zrealizowała się 1 września 1939.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki