MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olimpijczyk Oskar Kwiatkowski i red. Piotr Tymczak wśród laureatów konkursu "Solidarni w sporcie"

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Laureaci konkursu "Solidarni w sporcie" za rok 2022
Laureaci konkursu "Solidarni w sporcie" za rok 2022 Andrzej Banas
Olimpijczyk w snowboardzie Oskar Kwiatkowski, mistrz Europy juniorów w pływaniu Michał Piela, a także Piotr Tymczak z redakcji "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" znaleźli się w gronie dziewięciu laureatów 28. edycji konkursu "Solidarni w sporcie".

Uroczyste wręczenie statuetek za osiągnięcia w roku 2022 wręczono we wtorek 18 kwietnia w krakowskiej siedzibie zarządu regionu Małopolska NSZZ Solidarność.

W gronie nagrodzonych znalazła się uprawiająca nordic walkingHalina Kułakowska. Osiągnęła poziom dający miejsce wśród najlepszych na świecie, ale ma też inną, wielką motywację - jest w olkuskiej Drużynie SMA, która jest zaangażowana w pomoc osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni. Każdy pokonany przez nią kilometr oznacza wsparcie finansowe od sponsorów fundacji. Ma satysfakcję, że robi się coś dobrego dla siebie, a także dla innych.

Monika Kukla to zawodniczka AZS AWF Kraków, która pochodzi z Niepołomic, a zamieszkała w Zabierzowie Bocheńskim. Uprawiając parabiathlon i paranarciarstwo biegowe, została uczestniczka igrzysk paraolimpijskich. Niewielu sportowców potrafi łączyć dwie dyscypliny, jeszcze mniej startuje jednocześnie w sportach letnim i zimowym. A przecież Monika gra też w ampfutbol i to w jednej drużynie z mężczyznami.

17-letni Szymon Kural, uczeń III klasy XIV Liceum w Krakowie, ma wielką smykałkę do gry w bilard i jako zawodnik klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji zdobył w listopadzie 2022 roku w Portoryko tytuł mistrza świata. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu. Podczas bilardowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Słowenii, zdobył cztery medale (dwa złote, srebrny i brązowy) w grupie juniorów starszych oraz tytuł MVP imprezy.

Kolejnym z laureatów jest Oskar Kwiatkowski, student AWF w Krakowie, który podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego, a wraz z Aleksandrą Król stał na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. Snowboardzista AZS Zakopane w styczniu w Scuol wygrał swoje pierwsze zawody Pucharu Świata, a w lutym został pierwszym polskim mistrzem świata w konkurencji giganta równoległego.

Piątym z nagrodzonych sportowców jest Michał Piela 18-letni pływak z Unii Oświęcim, który zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 m stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Ten skromny zawodnik, który potrafi połączyć profesjonalny trening sportowy z nauką, wciąż poprawia rekordy życiowe i możemy się spodziewać jego kolejnych sukcesów, tym razem w gronie juniorów.

Statuetki "Solidarni w sporcie" otrzymali także: Jerzy Jaworski, wiceprzewodniczący i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, członek KZ w Polskim Radio Kraków; Celina Sokołowska, wielokrotna mistrzyni Polski, która w finale Pucharu Europy w 1977 roku w Helsinkach, gdzie zajęła 7. miejsce w biegu na 1500 metrów, a po zakończeniu kariery pełniła funkcję dyrektor Wisły, a ostatnio Wawelu Kraków; Zbigniew Suchodolski, przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Miechowie, od lat popularyzujący kulturę fizyczną i sport w lokalnej społeczności oraz - last but not least - Piotr Tymczak, od lat czołowy reporter działu miejskiego "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej", który z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem zajmuje się także tematyką sportową.

- Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy - powiedział Piotr Tymczak. - O sporcie i infrastrukturze piszę od 20 lat, przez ten czas baza w Krakowie do uprawiania różnych dyscyplin bardzo się zmieniła. W ślad za tym nie poszła jednak zauważalna poprawa w osiąganiu sukcesów przez miejscowych sportowców. A przecież to ważne, by te obiekty w pierwszej kolejności służyły krakowskim zawodnikom.

Sylwetki laureatów XXVIII edycji konkursu „SOLIDARNI W SPORCIE”

Sportowcy

HALINA KUŁAKOWSKA
Olkuszanka uprawia nordic walking, który kojarzy się z popularnym sposobem na rekreację i zdrowy tryb życia. Osiągnęła poziom dający miejsce wśród najlepszych na świecie. Jej rekord na 5 km to 33 minuty. Półmaraton przeszła w 2 godziny i 26 minut. Poświęca sporo czasu, by osiągać takie wyniki. W 2021 roku w oficjalnych zawodach przebyła 500 km.

Ma też inną, ważną motywację - jest w olkuskiej Drużynie SMA, która jest zaangażowana w pomoc osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni. Każdy pokonany przez nią kilometr oznacza wsparcie finansowe od sponsorów fundacji. Ma satysfakcję, że robi się coś dobrego dla siebie, a także dla innych. Ta pasja, chęć wdrażania zdrowego trybu życia doprowadziły ją także do sukcesów sportowych. We wrześniu ubiegłego roku w Szklarskiej Porębie została brązową medalistką mistrzostw świata federacji INWA w półmaratonie (21,1 km) w kategorii 45-49 lat.

MONIKA KUKLA
Zawodniczka AZS AWF Kraków pochodzi z Niepołomic, zamieszkała w Zabierzowie Bocheńskim. Uprawia parabiathlon oraz paranarciarstwo biegowe, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich. Niewielu sportowców potrafi łączyć dwie dyscypliny, jeszcze mniej startuje jednocześnie w sportach letnim i zimowym. Monika gra też w ampfutbol i to w jednej drużynie z mężczyznami. Do tej dyscypliny trafiła przez przypadek. Była wolontariuszką na mistrzostwach Europy mężczyzn w Krakowie i tam po rozmowie z Łukaszem Matusikiem (koordynator kobiecego ampfutbolu) pojęła decyzję o udziale w tworzonej żeńskiej drużynie ampfutbolu. Gra w Warcie Poznań do dzisiaj.

Ampfutbolistka i paraolimpijka na AWF studiuje zarządzanie rekreacją i rozrywką. - To ciekawy, nowy kierunek, na którym uczymy się m.in. organizować imprezy masowe. Myślę, że to jest strzał w dziesiątkę. To nie są moje pierwsze studia, wcześniej była zootechnika na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie – mówi.

SZYMON KURAL
Zawodnik krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji, specjalizujący się w bilardzie. Szymon ma 17 lat i jest uczniem III klasy XIV Liceum w Krakowie. Bilard trenuje od 9. roku życia. Od kilku lat odnosi sukcesy w gronie juniorów, a ukoronowaniem kariery w tej kategorii wiekowej był tytuł mistrza świata 18-latka zdobyty w listopadzie 2022 roku w Portoryko. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu. Podczas bilardowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Słowenii, zdobył cztery medale (dwa złote, srebrny i brązowy) w grupie juniorów starszych oraz tytuł MVP imprezy.

Szymon ma niesamowity talent do gry w bilard. Posiada ogromną zdolność koncentracji w czasie zawodów, ma bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, wspaniały zmysł taktyczny i motywację do ciężkiej pracy na treningu.

OSKAR KWIATKOWSKI
Student AWF w Krakowie podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego. Wraz z Aleksandrą Król stał na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. Snowboardzista AZS Zakopane napisał też piękną historię podczas Pucharu Świata w konkurencji giganta równoległego w Scuol 13 stycznia 2023 roku. Jak sam przyznał po wygranych zawodach, kluczem do zwycięstwa było to, że miał okazję zaprezentować się na stoku, który w pucharowej rozgrywce zdecydowanie najbardziej preferuje. W mistrzostwach Polski także nie miał sobie równych, wygrał je w 2021 i 2022 roku.

10 lutego 2016 roku uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego doznał pęknięcia kręgosłupa w dwóch miejscach, złamania siedmiu żeber i pęknięcia obręczy biodrowej. Ciężka kontuzja nie złamała jego kariery, wrócił silniejszy.

MICHAŁ PIELA
18-letni pływak z Unii Oświęcim. Wielki talent w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 m stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ciągle poprawia rekordy życiowe. Skromny zawodnik, który potrafi połączyć profesjonalny trening sportowy z nauką.

Działacze, społecznicy, dziennikarze

JERZY JAWORSKI
Wiceprzewodniczący i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, członek KZ w Radio Kraków. Poprzez swoją działalność związkową w regionie małopolskim i Komisji Krajowej aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy popularyzujące kulturę fizyczną i sport. Dużą wagę i zaangażowanie kieruje również w kierunku dużych imprez sportowych Solidarności, zarówno tych organizowanych przez poszczególne regiony, jak i Komisję Krajową, jak np. Wyścig Solidarności, Maraton Solidarności, Puchar Solidarności w skokach. Poprzez swoje zaangażowanie aktywnie włącza się w ich organizację i proces poszukiwania środków.

CELINA SOKOŁOWSKA
Wybitna polska lekkoatletka, specjalistka biegów średnio i długodystansowych, wielokrotna mistrzyni Polski. Specjalizowała się w biegu na 1500 i 3000 metrów. Wystąpiła w finale Pucharu Europy w 1977 roku w Helsinkach, gdzie zajęła 7. miejsce w biegu na 1500 metrów. Siedemnaście razy była mistrzynią naszego kraju w biegach średnio i długodystansowych, a ustanowiony przez nią w 1979 roku rekord Polski na 3000 m przetrwał aż 11 lat. Była zawodniczką Budowlanych Kielce i Wisły Kraków.

Po zakończeniu kariery sportowej od roku 1976 związała się z TS Wisła Kraków, jako działacz i pracownik, od roku 2006 pełniąc funkcję dyrektora klubu. Po zmianach w Wiśle Kraków wycofała się z klubu i podjęła nowe wyzwania jako dyrektor WKS Wawel, sprawiając, że klub ten na nowo zaczął się rozwijać, stając się bardzo stabilny i finansowo, i sportowo.

ZBIGNIEW SUCHODOLSKI
Przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Miechowie, w związku od 1980 roku. Przez lata zaangażowany w pomoc pokrzywdzonym, w latach 80. XX wieku organizator prasy lokalnej. Od lat mocno zaangażowany w popularyzację kultury fizycznej i sportu w lokalnej społeczności, m.in. poprzez organizację turniejów piłki nożnej drużyn zakładowych i miechowskiego biegu ulicznego. Swoją postawą zachęca innych do aktywnego uprawiania sportu, organizując grupy młodzieży z Miechowa do udziału w Biegu Włosika i innych wydarzeniach sportowych.

PIOTR TYMCZAK
W „Dzienniku Polskim” pracuje od ponad dwudziestu lat, przez ostatnich dwanaście także w „Gazecie Krakowskiej”. Pisze o sprawach miejskich związanych z Krakowem, ale również o sporcie, zawsze niezwykle profesjonalnie. Zajmuje się inwestycjami, komunikacją, samorządem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku jego marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełnił je, przychodząc do redakcji „Dziennika Polskiego” i łącząc w niej pracę dla działu miejskiego i sportowego. Jego osiągnięcia zostały docenione przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP przyznaniem Zielonej Gruszki za rok 2013.

- Praca dziennikarska od lat zajmuje większość mojego czasu - podkreśla. - W wolnych chwilach lubię czytać prasę i książki, oglądać mecze piłkarskie, spacerować po Krakowie, biegać i pływać. Interesuję się polityką, gospodarką, motoryzacją i sportem. Moim hobby jest moje ukochane miasto Kraków, jego historia i szukanie rozwiązań miejskich problemów, tak by wszystkim pod Wawelem żyło się lepiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski