Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedziliśmy z kamerą, pomieszczenia w ECS, do których zwiedzający nie mają dostępu [WIDEO]

Agnieszka Fijałkowska
Europejskie Centrum Solidarności świętuje 10 lat, a my odwiedziliśmy z kamerą pomieszczenia, do których na co dzień zwiedzający nie mają dostępu. W magazynach i archiwach ECS można znaleźć m.in. pocztę Solidarności, maszyny do pisania czy też tarcze milicyjne. Niedostępne dla zwiedzających pomieszczenia, kryją również modele statków stoczniowych, które znajdowały się w Sali BHP, a także ubrania z tamtych czasów.

Europejskie Centrum Solidarności rozpoczęło działalność w tymczasowej siedzibie na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej w budynku dawnej dyrekcji zakładu przy ul. Doki 1. W nowym budynku działa od 30 sierpnia 2014 roku.

ECS to nie tylko wystawa stała przedstawiająca współczesną historię Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo, ale także szereg debat, wykładów, wystaw czasowych i konferencji. W ECS działa również biblioteka, w której poza dostępem do książek, czasopism i multimediów w postaci tradycyjnej, znajdują się zasoby elektroniczne - dostępne lokalnie lub on-line. Odbywają się tam również spotkania autorskie, a także działa Dyskusyjny Klub Książki Non-Fiction.

Na terenie ESC znajdują się także magazyny i archiwum. Do tych pierwszych dostęp mają wyłącznie pracownicy. Chęć wizyty w archiwum trzeba wcześniej zgłosić.

- W archiwach znajdują się pamiątki po Solidarności: biuletyny, gazetki, czy znaczki – mówi Konrad Knoch, pracownik ECS - W magazynie przechowywane są powielacze, maszyny drukarskie, maszyny do pisania, ale także pamiątki stoczniowe – lampy i narzędzia – dodaje.

Europejskie Centrum Solidarności powstawało od zera, nie miało żadnych zbiorów.

- Można powiedzieć, że to takie społeczne archiwum Solidarności. Ludzie przekazują nam swoje pamiątki po opozycji, po rodzinie, krewnych, którzy brali udział. Często w jakichś piwnicach znajdują się te pamiątki czy w szafach – mówi Knoch. - Przynoszą je nam chcąc, by te pamiątki nie zginęły, by nie uległy zniszczeniu – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki