Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedź zoo - zobacz męskie stado żyraf, despotyczne surykatki, zupełnie nowych i starszych mieszkańców [ZDJĘCIA]

szal
Lwy angolskieNa czele gdańskiego stada lwów stoi Arco, który przybył z Portugalii. W jego stadzie jest  Tschibinda, Berghi, Tola, Casa, Atos, Portos i  Aramis. Nie ma już trzech młodych samców: Lolka, Bolka i Aiona,  które wyjechały do nowych domów.  Gdańskie lwy mieszkają w  lwiarni, która wraz z wybiegiem kosztowała około 6 milionów złotych. Te wielkie koty, reprezentujące królewski ród fauny Ziemi, to unikatowe zwierzęta. Są lwami angolskimi czystej krwi.Lew angolski to największy drapieżnik Afryki. Wykazuje dużą tolerancję wyboru siedliska, od  zalesionych terenów i zadrzewionej sawanny po piaski pustyni Kalahari, a nawet jest spotykany w etiopskich górach Bale na  wysokości ponad 4000 m n.p.m. - czytamy na  stronie internetowej gdańskiego zoo.  Odmiennie od  innych przedstawicieli kotowatych lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce są samotnikami. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę terytorium. Pożywienie zdobywają samice, stosując w polowaniu taktykę zespołową.
Lwy angolskieNa czele gdańskiego stada lwów stoi Arco, który przybył z Portugalii. W jego stadzie jest Tschibinda, Berghi, Tola, Casa, Atos, Portos i Aramis. Nie ma już trzech młodych samców: Lolka, Bolka i Aiona, które wyjechały do nowych domów. Gdańskie lwy mieszkają w lwiarni, która wraz z wybiegiem kosztowała około 6 milionów złotych. Te wielkie koty, reprezentujące królewski ród fauny Ziemi, to unikatowe zwierzęta. Są lwami angolskimi czystej krwi.Lew angolski to największy drapieżnik Afryki. Wykazuje dużą tolerancję wyboru siedliska, od zalesionych terenów i zadrzewionej sawanny po piaski pustyni Kalahari, a nawet jest spotykany w etiopskich górach Bale na wysokości ponad 4000 m n.p.m. - czytamy na stronie internetowej gdańskiego zoo. Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce są samotnikami. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę terytorium. Pożywienie zdobywają samice, stosując w polowaniu taktykę zespołową. Piotr Hukało
Położony w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Gdański Ogród Zoologiczny czeka na gości przez cały rok. Ale nie ukrywajmy, właśnie teraz, przez kilka letnich miesięcy jest tu najpiękniej. Dlatego już teraz odwiedźcie gdańskie zoo. Żyje tu ponad 1000 zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków ssaków, gadów, płazów i gadów pochodzących ze wszystkich kontynentów. Aby je zapamiętać, warto je nie tylko oglądać, ale i czytać tabliczki przy wybiegach, które zawierają podstawowe informacje.

Wybieracie się do gdańskiego zoo? Pogoda wyjątkowo teraz sprzyja. Szykujmy się więc na wiele pięknych widoków i nie zapomnijmy przy okazji o kilku ważnych zasadach. W zoo nie wolno krzyczeć, bo stresuje się tym zwierzęta. Nie wolno ich też dokarmiać ani wchodzić na ich wybiegi, nawet jeśli nie są ogrodzone. Czeka tu na gości wystarczająco wiele atrakcji: oprócz samego oglądania zwierząt, są również pokazy ich karmienia, warsztaty edukacyjne, wydarzenia i kampanie, a także Małe zoo, park linowy, kolejka Retro, wypożyczalnia wózków dla najmłodszych oraz punkty gastronomiczne.

Już bez Lolka, Bolka i Aiona

W tym roku w lwiarni nie zobaczymy trzech samców lwów angolskich, które trafiły już do nowych rodzin. W Brnie (Czechy) jest Lolek, do Chorzowa trafił Bolek, a jako ostatni powędrował do Francji Aion. Ale gdańskie stado i tak jest liczne. Na jego czele stoi Arco, poza tym jest Tschibinda, Berghi, Tola, Casa, Atos, Portos i Aramis.

Gdańskie lwy mają finansowe wsparcie Gdańskiego Forum

Antylopowiec - najpiękniejsza antylopa

W tym roku można w zoo obejrzeć nowy gatunek antylopy. - Eksponujemy w końcu antylopowca szablorogiego - opowiada Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - To jedna z piękniejszych antylop. Skośna sylwetka, długie zakrzywione rogi, wydłużony pyszczek... W zeszłym roku przyjechał samczyk, w tym samiczka, a dwie kolejne powinny być przed wakacjami. Zbudowaliśmy im przeszklony pawilon z szybą, więc można je będzie oglądać przez cały rok.
Antylopowiec szablorogi zamieszkuje sawanny południowej Afryki, od południowo-wschodniej Kenii, wschodnią Tanzanię i Mozambik, przez Angolę, południowy Zair i Zambię, po Zimbabwe i Południową Afrykę. Nadrzędną rolą gdańskiego zoo jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem, a także działania na rzecz zachowania ich naturalnych środowisk.

Gdańskie żyrafy to chłopaki

Niezmiennie atrakcją dla zwiedzających są odwiedziny u żyraf. Nie każdy wie, że w Gdańsku mieszkają wyłącznie samce żyraf. Co prawda, podobnie jak u innych gatunków zwierząt, u żyraf rodzi się mniej więcej tyle samo samców i samic, zwierzęta te żyją jednak w stadach złożonych z kilku samic wraz z dziećmi i tylko jednego samca. Pozostali panowie żyją samotnie lub w grupach kawalerskich. I takie jest właśnie stado gdańskie. Żyrafy mają swoje charakterystyczne zachowania, ale mają też wspólne rytuały. Takim ulubionym oliwskich żyraf jest samodzielne czesanie pod zamontowaną w pawilonie szczotką.

Słodki obrazek z Kuala Lumpur. Mała panda przytula swojego pluszowego przyjaciela i... zasypia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki