Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedź Centrum Hewelianum, by poznać roboty - Pinga i Ponga

Anna Mizera-Nowicka
mat. prasowe
W ten weekend w gdańskim Centrum Hewelianum będzie można odwiedzić wyjątkowych gości. Jak przekonują ich opiekunowie, choć Ping i Pong zamiast serc mają procesory, są w stanie rozbawić każdego ponuraka.

- Mają prawie 60 centymetrów wysokości, ważą 5,4 kg i poczucie humoru, którego można im pozazdrościć. Do tego potrafią tańczyć, odgadywać, co jest na obrazkach - tak opisuje dwa roboty Marzena Klimowicz-Sikorska z działu marketingu i komunikacji w Centrum Hewelianum.

Podkreśla, że niełatwo jest oszukać Pinga i Ponga, które bardzo lubią oglądać obrazki. Na pytania o to, co wiedzą, odpowiadają bezbłędnie. W sposób zabawny i rozczulający potrafią też zatańczyć. Ale to nie koniec ich zdolności. Co jeszcze potrafią te dwa ludziki? Tego ich opiekunowie na razie nie zdradzają, aby ciekawość przyciągnęła do Centrum Hewelianum tłumy na spotkanie z robotami.

- Ping i Pong to tak zwane roboty humanoidalne, w pełni autonomiczne i programowalne. Oznacza to, że mają niezwykle szeroki wachlarz możliwości i mogą pełnić bardzo wiele funkcji, w tym także edukacyjnych - tłumaczą specjaliści z centrum.

Przypominają, że pierwszy prototyp powstał w 2006 roku. Gdańscy przedstawiciele swojego „gatunku” są już piątą wersją w swojej rodzinie.

- Robot Nao jest wyjątkowy, ponieważ jest podobny do człowieka. Może mieć różne zastosowania i na pewno badania, które są na nim prowadzone, przyczynią się do tego, że roboty już przyszłości - pytanie, jak odległej - zagoszczą w życiu człowieka, np. pomagając łagodniej znieść pobyt w szpitalu, ucząc nauki nowego obcego języka lub w wielu innych sytuacjach - przekonuje Agnieszka Józefowicz, edukator Centrum Hewelianum.

Specjaliści tłumaczą też, że roboty są takie „mądre”, ponieważ posiadają wiele urządzeń komunikacyjnych. Urządzenia te służą im najpierw do odbierania sygnałów z otoczenia, a następnie do odpowiedniej ich analizy i na końcu do reakcji na konkretny bodziec.

- Rozpoznają więc twarze, mają połączenie z internetem, mogą odtwarzać muzykę, ćwiczą tai-chi, tańczą czy wykonują określone dla nich zadania - tłumaczą edukatorzy z Centrum Hewelianum. -Na całym świecie funkcjonuje już około siedmiu tysięcy robotów typu NAO.

30 minut na „widzenie”

Pinga i Ponga można odwiedzać, kupując standardowy bilet do Centrum Hewelianum. Roboty czekają na wszystkich gości w weekend, 26 i 27 listopada, o godz.: 11, 12, 13, 14, 15 w Sali Pitagorasa.

Organizatorzy tych spotkań zastrzegają, że w pokazie może wziąć udział maksymalnie 25 osób.

Jeden taki pokaz trwa około 30 minut. Więcej informacji, także o innych wystawach, które są teraz dostępne w Centrum Hewelianum, można znaleźć na stronie internetowej tej instytucji www.hewelianum. Centrum mieści się w Gdańsku przy ul. Gradowej 6.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki