Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrodzenie Bractwa Kurkowego po II wojnie światowej [GALERIA ZDJĘĆ]

Maciej Wajer
Działalność bractw kurkowych została przerwana przez wybuch II wojny światowej, która poczyniła w kulturze i tradycji brackiej straty ogromne. Wielu braci zginęło, zagrabiono majątek organizacji, a ich budynki i strzelnice zostały zniszczone w trakcie walk lub zajęte przez okupantów.

Niektóre bractwa utraciły w wojennej zawierusze niemal wszystkie pamiątki i klejnoty gromadzone przez stulecia.
Okres powojenny nie przyniósł poprawy w tym względzie. Niektóre towarzystwa próbowały wskrzesić swą działalność po 1945 r., ale próby te okazały się bezowocne, ponieważ funkcjonowanie bractw strzeleckich nie było dobrze widziane przez władze komunistycznej Polski. Później działanie bractw strzeleckich na terenie całego kraju zostało w ogóle zabronione i tym samym idea bracka zamarła w Polsce na ponad pół wieku.

W tych trudnych warunkach, przetrwało tylko jedno towarzystwo strzeleckie, a mianowicie Bractwo Kurkowe w Krakowie. Udało się to dzięki częściowej zmianie nazwy, która wskazywała raczej na kulturalny aspekt działania owej organizacji, niż na sferę patriotyczno-militarną, czerpiącą garściami z historii niepodległej Polski.

- Odrodzenie kurkowych bractw strzeleckich w Polsce stało się możliwe dopiero w czasach III Rzeczypospolitej - stwierdza Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Pierwszym konkretnym krokiem w kierunku reaktywacji Bractwa Kurkowego w Kościerzynie po II wojnie światowej była niewątpliwie budowa Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica”. Obiekt wybudowano w obrysie starego budynku, siedziby „Bractwa Kurkowego” z uwzględnieniem jego charakterystycznej formy przestrzennej. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w 50-lecie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Odział w Kościerzynie 29 września 2007 r.

Przysłowiowe, pierwsze skrzypce w odbudowie "Strzelnicy" odegrało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz samorząd miejski. To właśnie za sprawą ZKP udało się pozyskać pieniądze z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i tym samym rozpocząć realizację pierwszego etapu odbudowy "Strzelnicy" pod nazwą "Checz - ośrodek łączności młodzieży polsko-niemieckiej".

Dzięki wsparciu tej inicjatywy przez miasto udało się postawić budynek w stanie surowym. I tutaj pojawiły się kłopoty finansowe, ponieważ zabrakło pieniędzy na kontynuowanie prac. Na szczęście w roku 2004 Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a dzięki temu pojawiła się możliwość ubiegania się o środki unijne. Miasto złożyło wniosek w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego o dofinansowanie projektu "Tradycja dla przyszłości. Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie". Z Unii Europejskiej udało się pozyskać na to przedsięwzięcie 1,5 miliona złotych. Dzięki tym środkom udało się dokończyć modernizację obiektu.

Kolejnym krokiem było spotkanie potomków członków kościerskiego bractwa z władzami miasta. Odbyło się ono 23 lipca 2007 r. w Urzędzie Miasta Kościerzyna. Przybyli wówczas m.in. potomkowie rodów Żyndów, Kamińskich i Zrodowskich. 16 października 2007 r. w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” odbyło się zebranie założycielskie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie. W zebraniu wzięły udział 24 osoby, głównie prywatni przedsiębiorcy oraz samorządowcy. W trakcie zebrania podjęto uchwałę o powołaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie, nadaniu statutu oraz zatwierdzeniu członków Komitetu Założycielskiego. W skład Komitetu weszli Grażyna Bajonczak, Krzysztof Jażdżewski oraz Witold Kamiński.
Z kolei 7 lutego 2008 r. w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” odbyło się pierwsze Walne Zebranie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie. W zebraniu wzięło udział 20 osób. Najważniejszym punktem zebrania był wybór władz Bractwa. W skład Zarządu weszli: Tomasz Smuczyński (prezes), Witold Kamiński (wiceprezes), Wiesław Baryła (skarbnik), Grażyna Bajonczak (sekretarz), Jerzy Rożek (strzelmistrz), Krzysztof Jażdżewski (chorąży). W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Jacek Knitter (przewodniczący), Bogumiła Buszman oraz Zdzisław Radelski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki