Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnaleziono miłosny artefakt podczas remontu Żurawia! To przedmiot ze średniowiecza

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Odnaleziono miłosny artefakt podczas remontu Żurawia! To przedmiot ze średniowiecza
Odnaleziono miłosny artefakt podczas remontu Żurawia! To przedmiot ze średniowiecza Karolina Misztal
Niebywały zbieg okoliczności miał miejsce podczas remontu Żurawia. Archeolodzy tuż przed walentynkami odnaleźli miłosny artefakt ze średniowiecza. To plakietka miłosna z cyny z łacińskim napisem "OMOR VINCIT OMNIA", co oznacza "Miłość zwycięża wszystko". Nie jest to jednak pierwsze takie znalezisko w ramach remontu Żurawia - podczas prac odkryto wcześniej egzemplarz "Dziennika Bałtyckiego" z 1961 roku.

Walentynkowe znalezisko w Żurawiu

Walentynki nie dają o sobie zapomnieć także archeologom. Ci podczas prac na terenie Żurawia odnaleźli odlaną z cyny plakietkę miłosną w kształcie turkawki. Pod sylwetką ptaka znajduje się szarfa z inskrypcją "OMOR VINCIT OMNIA", czyli "Miłość zwycięża wszystko".

- O używaniu podobnych ozdób przez średniowiecznych gdańszczan świadczą liczne znaleziska znane z terenu miasta. Moda na plakietki miłosne dotarła do Gdańska z Europy Zachodniej, na co wskazuje znaczna liczba tego typu zawieszek odkrytych w XIV-XV wiecznych miastach Holandii i Anglii. Odnaleziony w ziemi miłosny artefakt ze średniowiecza, idealnie wpisuje się w obchodzone 14 lutego walentynki - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

ZOBACZ TAKŻE: W Baltic Hub zacumował kontenerowiec noszący imię gdańskiego podróżnika - Jerzego (Georga) Forstera

A skąd symboliczny ptak? Turkawka, określana jako dziki gołąb, wyróżnia się zróżnicowaną kolorystyką i metalicznym połyskiem. Ich wygląd sprawił, że stały się tematem zainteresowania w sztuce oraz literaturze.

- Ponieważ ptaki te często tworzą stałe pary, w wielu tradycjach kulturowych turkawka jest symbolem wierności i wiecznej miłości. Ich lojalność i troskliwość względem partnera i potomstwa czyni je idealnym symbolem miłości i rodziny – dodaje Anna Rembisz-Lubiejewska z Działu Badań Podwodnych NMM.

Wcześniej odkryto kamień z 1651 roku i archiwalny egzemplarz "Dziennika Bałtyckiego"

Nie jest to jednak jedyne odkrycie, jakie miało miejsce podczas remontu Żurawia w Gdańsku. W trakcie modernizacji tego najstarszego dźwigu portowego w Europie natrafiono również na inne, dwa niezwykłe znaleźliska.

Jednym z nich jest kamień wysokiej wody z 1651 roku. Rok nie był wcale trudny do ustalenia, ponieważ został on wytłoczony na znalezisko. Wskazywał on poziom wody podczas powodzi w Gdańsku i trafi na nową wystawę w Narodowym Muzeum Morskim.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjskie MSW ściga polskich polityków i urzędników. Na liście m.in. Karol Nawrocki oraz Karol Rabenda. "Dekomunizacja powinna postępować"

Wcześniej, w 2022 roku, odnaleziono również egzemplarz "Dziennika Bałtyckiego". Pochodzi on z 1961 roku i opowiadał m.in. o tym, jak "w Małym Kacku przy ul. Kaliskiej przed domem nr 15 motocyklista Henryk Karcz najechał na węgiel zwalony przed domem" czy też jak zwalone drzewo pozbawiło Sopot i część Oliwy światła.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki