Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddał serce żeglarstwu… Zmarł kapitan Andrzej Drapella. Pogrzeb w piątek

Klara Mirecka
Zmarł kapitan Andrzej Drapella. Pogrzeb w piątek
Zmarł kapitan Andrzej Drapella. Pogrzeb w piątek materiały prasowe
W latach 40. po raz pierwszy zobaczył Bałtyk i od razu wiedział, że wielka woda to jego miejsce. Sam mówił, że na statkach handlowych pracował, a żeglarstwu oddał serce. Zdobywał morza i oceany, otrzymał wiele nagród oraz odznaczeń. W niedzielę, 16 lipca odszedł kapitan Andrzej Drapella.

Urodził się 18 czerwca 1929 roku w Katowicach. Pod koniec wojny ze szkołą przyjechał na obóz do Gdyni. Wtedy zobaczył „Dar Pomorza” i zdał sobie sprawę, że on też tak chce. Chce wypływać w dalekie rejsy i spędzić większość życia na statku. Wrócił do Opola, tam założył harcerską drużynę żeglarską. Nie wytrzymał jednak zbyt długo, w 1947 roku zgłosił się do Państwowej Szkoły Morskiej. Zdał obowiązkowe kursy i egzaminy, a swój pierwszy rejs kandydacki odbył właśnie na „Darze Pomorza” płynąc na Szetlandy.

Następnymi statkami, na których pracował były „Batory” i „Marchlewski”. Drapella ciągle się rozwijał. W latach 50. zdobył tytuł mistrza Polski w ogólnopolskich regatach, na „Komandorze” wraz z załogą otrzymał Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Zajął również III miejsce w Żeglarskich Lodowych Mistrzostwach Polski i II w Międzynarodowej Spartakiadzie Morskiej. W tym samym okresie zrobił patent instruktora żeglarstwa, sternika lodowego, a także status sędziego żeglarstwa.

Dwuletni rejs na „Helu”, podczas którego był kapitanem, uważał za jeden z najważniejszych w swoim życiu zawodowym. Podróż rozpoczęła się w 1969 i była inauguracją ekspresowej linii dalekowschodniej do Japonii. Andrzej Drapella pływał też m.in. na „Lewancie II”, „Mazurku”, „Pogorii”, „Zawiszy Czarnym”, „Fryderyku Chopinie” i „Kapitanie Borchardcie”.

Kapitan za swoją pracę został nagrodzony przez Kapitułę Bractwa Wybrzeża Mesa Kaprów Polskich „Nagrodę Chwały Mórz – Topór Kaperski”, Nagrodą Conrada, Krzyżem „Pro Mari Nostro” – honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną. Został również laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za „wychowanie morskie młodzieży i budzenie w niej fascynacji morzem”.

Poza żeglugą zajmował się także reportażami prasowymi. Był współautorem filmów edukacyjnych emitowanych w TVP – „Z kontenerem w kraje Lewantu”, „Antarktyda. Zapis z podróży”. „Pod żaglami Zawiszy”. Interesował się dziełami chińskiego malarza Yan Wei Pinga,, więc w 1995 r. zorganizował jego przyjazd do Polski i wystawę jego prac w Sopocie. Zaangażował się również w stworzenie filmu o artyście „Z dachu świata do Polski”.

Pogrzeb kapitana Andrzeja Drapelli odbędzie się w piątek 21 lipca na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. O godzinie 12 w kaplicy cmentarnej (ul. Witomińska 76) odprawiona zostanie msza święta, po której wyruszy kondukt żałobny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki