MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia działa regionalny system ostrzegania. Ostrzeżenia w telewizji i telefonach

Kazimierz Netka
archiwum PP
Gdy będzie zagrażała nam powódź, siarczyste mrozy, terrorysta czy zajdzie konieczność ewakuacji – dowiemy się o tym niemal błyskawicznie. Stosowna informacja pojawi się bowiem na ekranach telewizorów. Taki sposób powiadamiania o niebezpieczeństwach, zwany w skrócie” RSO (regionalny system ostrzegania) już działa w Polsce, także w województwie pomorskim.

Od 1 stycznia, ostrzeżenia tego rodzaju publikowane są (jeśli istnieje taka potrzeba) na ekranach TVP Regionalnej i w aplikacji na telefony komórkowe. Za około pół roku, od 1 lipca 2015 r., RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej. Niebawem – komunikaty RSO będą przesyłane również przy pomocy sms-ów.

Czytaj też: Pomorze: Regionalny System Ostrzegania powiadomi nas o zagrożeniach

Regionalny System Ostrzegania będzie niezwykle cennym narzędziem w systemie zarządzania kryzysowego – mówi Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski. - Dzięki nowoczesnym technologiom możemy w krótkim czasie docierać z informacją do tysięcy mieszkańców regionu. Wysłane w porę ostrzeżenie pozwala nam uniknąć pewnych sytuacji, lub odpowiednio przygotować się na konkretne zdarzenie, jak powódź, nawałnice, czy inne kataklizmy. RSO nie tylko informuje o niebezpieczeństwie, ale jest również doskonałą instrukcją, opracowaną przez fachowców w dziedzinie bezpieczeństwa. Zawiera poradniki i wskazówki jak postępować w sytuacjach kryzysowych. Niezwykle ważne jest dziś upowszechnianie informacji o RSO i zachęcanie mieszkańców Pomorza do ściągania darmowych aplikacji na telefony komórkowe. Szczegóły dotyczące systemu poznać można otwierając zakładkę RSO na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego www.gdansk.uw.gov.pl. Darmowa, instalowana w zaledwie kilka sekund aplikacja daje nam stały dostęp do niezwykle ważnych ostrzeżeń.

Jak bardzo pomocne mogą być takie wiadomości? Za[ytali,smy tych, którzy już klęske żywiołową przeżyli.

W lipcu 2001 roku, kataklizm przyszedł tak szybko, że chyba nie zdążylibyśmy w porę zareagować, nawet gdyby RSO już istniał – mówi Jack Jaroński, mieszkaniec Gdańska Świętego Wojciecha. - Może udałoby się trochę mienia uratować, na przykład samochody przestawić na tereny położone wyżej. Zalało nas bardzo szybko. Obfita ulewa zaczęła się około godziny 15, a o godzinie 16.30 już nasza kamienica stała metr w wodzie. Samochody w garażach były zatopione. Poza tym, brakuje nam doświadczenia, jak w takich sytuacjach szybko reagować. Nie wiedzielibyśmy, jak się zachować. To teraz też trzeba wziąć pod uwagę.

Dlatego warto dobrze poznać zasady funkcjonowania RSO. Posłuży on do przekazywania wiadomości na przykład o nawałnicach, powodziach czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu – informuje Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. od 1 stycznia 2015 roku będziemy mogli zobaczyć w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranie telewizorów. Umożliwi to Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.- Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków.

Minister Halicki zapowiada również, że już wkrótce w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja „push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację. „Dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych.” – mówi szef MAC.

Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

Komunikaty dotyczące niebezpiecznych zdarzeń tworzone są przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, a publikowane na stronach internetowych urzędów wojewódzkich; w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB); w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze komunikaty pojawiają się na ekranie w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają po szczegóły umieszczone np. na konkretnej stronie telegazety. W aparatach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę zawierającą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

RSO można mieć za darmo w telefonie komórkowym. Można ten system pobrać ze „sklepów” z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store); szukając według słów kluczowych: „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Aplikacja na system Android - do pobrania pod tym linkiem . Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania pod tym linkiem . Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod tym linkiem . W części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe. Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki informujące, jak powinniśmy postępować w sytuacjach zagrożenia, kryzysowych. Poradniki pogrupowano w następujące kategorie: Poradnik obywatela; Alarmowanie i ostrzeganie; Ewakuacja; Pożary; Powodzie i podtopienia; Skażenia, epidemie, zatrucia; Pogodowe zjawiska ekstremalne; Terror; Bezpieczny wypoczynek; Zagrożenia naturalne i techniczne – informuje Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji .

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki