Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oblężenie Gdańska. Spotkania historyczne w bibliotece

Marek Adamkowicz
Uczestnicy Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk upowszechniają wiedzę o wydarzeniach sprzed 280 lat .
Uczestnicy Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk upowszechniają wiedzę o wydarzeniach sprzed 280 lat . Marek Adamkowicz
W Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku rozpoczęła się seria spotkań poświęconych oblężeniu miasta z roku 1734. Mają one przypominać o wydarzeniach, które w społecznej świadomości w zasadzie nie funkcjonują.

Takiego przynajmniej zdania jest Krzysztof Kucharski, oficjalny kaper gdański, a zarazem pomysłodawca tego historycznego cyklu.
- Pamiętamy o oblężeniach Gdańska w roku 1807 i 1813, ale o tym, że gdańszczanie zdecydowanie i z wielką ofiarnością bronili króla polskiego, wie stosunkowo niewiele osób - uważa Krzysztof Kucharski. - Mam nadzieję, że dzięki spotkaniom w Filii Gdańskiej, choć trochę zmieni się to na lepsze. Do końca roku będziemy raz w miesiącu opowiadać o wybranych aspektach związanych z czasami króla Stanisława Leszczyńskiego.

Na początek zaprezentowano tło polityczne wojny o sukcesję polską, której częścią były walki o Gdańsk z 1734 r., a także działania członków Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk, związane z upamiętnieniem wydarzeń sprzed 280 lat. A było tego niemało. Rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk brali udział m.in. w Pikniku Historycznym na Siedlcach, festiwalu Mozartiana i zlocie oldtimerów. Uświetnili też uroczystość odsłonięcia pomnika Louisa Roberta Hippolyte'a de Bréhan hrabiego de Plélo, która 27 maja odbyła się w Wisłoujściu.

- Hrabia de Plélo to postać wyjątkowa nie tylko dla historii Gdańska, ale przede wszystkim stosunków polsko-francuskich - przypomina Krzysztof Kucharski. - Dowodził on wojskami, które wylądowały na Westerplatte i szły z pomocą królowi Leszczyńskiemu. Niestety, jego wyprawa zakończyła się katastrofą. De Plélo zginął, zresztą prawdopodobnie zabity przez własnych żołnierzy.

Kolejną porcję ciekawostek będzie można poznać podczas następnego spotkania, które zaplanowano na 23 października. Będzie ono poświęcone o. Iwo Rowederowi, przeorowi klasztoru w Oliwie, który był wychowawcą ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale też świadkiem oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saksońskie.

Na koniec warto dodać, że osoby zainteresowane tematem mogą do 2 listopada obejrzeć w Ratuszu Głównomiejskim wystawę "Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733-1734".

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki