Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obiady w szkołach i przedszkolach - dofinansowanie. Jak złożyć wniosek? Zasady od stycznia 2018 r. [dokumenty, kryteria dochodowe]

(KGK)
Wnioski o dofinansowanie obiadów w szkołach i przedszkolach można już składać
Wnioski o dofinansowanie obiadów w szkołach i przedszkolach można już składać Michał Gaciarz
Rodzice, którzy chcą skorzystać z dożywiania dzieci w przedszkolach lub szkołach od stycznia do końca czerwca 2018 roku (tj. do końca roku szkolnego), powinni jak najszybciej zasygnalizować tę potrzebę pracownikowi socjalnemu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku lub nauczycielowi. Już teraz należy złożyć wnioski o dofinansowanie obiadów na ten okres.

Pomoc uruchamiana jest niezwłocznie. Wcześniej jednak pracownik MOPR przeprowadzi wywiad, aby ustalić, czy rodzina kwalifikuje się do wsparcia. Jest ono realizowane w ramach dwóch programów: rządowego „Pomocy państwa w zakresie dożywiania” oraz gminnego, gdańskiego o charakterze osłonowym.

Czytaj też: W pierwszych dwóch gdyńskich szkołach od września obiady na karty magnetyczne

Dzięki gdańskiemu programowi na taką pomoc dla dzieci mogą liczyć rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 180 procent kwoty kryterium dochodowego, określonego ustawą o pomocy społecznej, czyli 925,20 złotych. W indywidualnych, uzasadnionych życiowo przypadkach, ten dochód może być jeszcze wyższy.

Natomiast rządowy program przyznaje bezpłatne posiłki dla dzieci z tych rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 150 procent kwoty kryterium pomocowego, tj. 771 zł. W ubiegłym roku bezpłatne obiady otrzymało w Gdańsku ponad 3100 dzieci i młodzieży.

- To ważne, by dzieci mogły jeść bezpłatnie obiady w ciągu całego roku szkolnego, bez jakiejś przerwy – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Stąd apel do rodziców o odpowiednie, wcześniejsze zasygnalizowanie potrzeby.

Złóż wniosek o dożywianie dziecka

W przypadku ubiegania się o pomoc dot. dożywiania dzieci w przedszkolu lub szkole, wniosek rodzic składa w Centrum Pracy Socjalnej w dzielnicy zamieszkania (adresy na stronie: www.mopr.gda.pl). Do niego należy dołączyć m.in.:

  • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (zaświadczenie od pracodawcy, odcinek renty, odcinek emerytury itp.),
  • osoby posiadające gospodarstwo rolne - zaświadczenie o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego z Urzędu Gminy (ha przeliczeniowe), w której znajduje się gospodarstwo,
  • w przypadku, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne lub długotrwale chore - aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą – oświadczenie o uzyskanym dochodzie, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki