Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny system dla przyszłego „Wichra”. Kontrakt podpisany

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
System Tacticos będzie odpowiadał za zdolności rozpoznania i kierowania walką na fregatach rakietowych powstających w ramach programu Miecznik. M.in. sonar, radary dostarczy firma Thales. Pierwsza fregata ma wejść do służby w roku 2029 i nosić historyczne, w polskiej Marynarce Wojennej, imię „Wicher”.
System Tacticos będzie odpowiadał za zdolności rozpoznania i kierowania walką na fregatach rakietowych powstających w ramach programu Miecznik. M.in. sonar, radary dostarczy firma Thales. Pierwsza fregata ma wejść do służby w roku 2029 i nosić historyczne, w polskiej Marynarce Wojennej, imię „Wicher”. PGZ Miecznik/ Mat. prasowe
System Tacticos będzie odpowiadał za zdolności rozpoznania i kierowania walką na fregatach rakietowych powstających w ramach programu Miecznik. M.in. sonar, radary dostarczy firma Thales. Pierwsza fregata ma wejść do służby w roku 2029 i nosić historyczne, w polskiej Marynarce Wojennej, imię „Wicher”.

Nowoczesny system dla przyszłego „Wichra”

Konsorcjum PGZ Miecznik mające zbudować trzy fregaty rakietowe dla polskiej Marynarki Wojennej, podpisało kontrakt z firmą zbrojeniową Thales. Ma ona wyposażyć okręty w system Tacticos – zapewniający zdolności rozpoznania i kierowania walką.

System składać się będzie z sonarów, czujników podczerwieni oraz radarów zapewniających Miecznikom możliwości wykrywania, identyfikacji oraz dowodzenia. Radary zapewniać mają nadzór powietrzny i powierzchniowy dalekiego zasięgu, kontrolę śmigłowców i kierowanie uzbrojeniem w zasięgu do 400 km. Wyposażenie pozwoli kontrolować przestrzeń powietrzną i podmorską.

- System zarządzania walką TACTICOS produkcji Thales będzie centralnym elementem dowodzenia i podejmowania decyzji w systemie walki fregat. Jego funkcje i wydajność – wspieranie sterowania systemów obserwacji technicznej, kompilacja obrazu, ocena sytuacji, wsparcie działań i kierowanie uzbrojenie mają kluczowe znaczenie dla skuteczności operacyjnej okrętu wojennego – informuje Thales Group.

– Kontrakt stanowi solidny fundament do wspólnych działań, a ogromna wartość, jaką można osiągnąć dzięki współpracy, jest kluczowym aspektem strategicznego partnerstwa. Dlatego też zestaw wybranych czujników i efektorów zostanie zintegrowany z systemem TACTICOS CMS samodzielnie przez PGZ dzięki transferowi wiedzy od Thales – podkreśla Cezary Cierzan, Dyrektor Departamentu Technologii Morskich, PGZ.

- Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszych historycznych relacji z Polską z korzyścią dla obu krajów - komentuje Alex Cresswell, dyrektor generalny Thales w Wielkiej Brytanii.

– Nasze relacje z Marynarką Wojenną RP sięgają wiele lat wstecz, dlatego jesteśmy dumni z możliwości udziału w tak ważnym programie po dwóch latach pracy nad rozwiązaniami wspólnie z PGZ. Z niecierpliwością czekamy na wdrożenie zaawansowanych technologii i innowacji Thales na pokład okrętów oraz dalszą współpracę z polskim przemysłem, mającym na celu wsparcie Marynarki Wojennej RP – dodaje Dirk Jan de Bruijn, wiceprezes ds. systemów nawodnych w Thales.

Przypomnijmy, fregaty zakontraktowane przez Polskę w ramach programu Miecznik powstaną na bazie brytyjskiego projektu okrętu Arrowhead 140. Będą miały 138 m. długości, szerokość blisko 20 m. Wyporność fregat to nieco ponad 6 tys. ton. Za ich budowę odpowiada konsorcjum PGZ i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Podwykonawcą części projektu będzie Remontowa Shipbulding S.A. w Gdańsku. Partnerami zagranicznymi zostali Thales UK MBDA UK oraz Babcock International. Budowa pierwszego okrętu, już się rozpoczęła w Stoczni Wojennej w Gdyni. Jednostki mają nosić historyczne nazwy w polskiej Marynarce Wojennej – Wicher, Burza i Huragan (pierwszy ma być gotowy Wicher).

- Głównym orężem naszych fregat będzie wielowarstwowa obrona walki powietrznej - mówi Cezary Cierzan. - Jednostka zaprojektowana jest w taki sposób, aby była w stanie przyjąć aż trzy warstwy rakiet o zasięgu od 25 do ponad stu kilometrów. Okręty będą również uzbrojone w dwie warstwy artylerii lufowej, system walki radioelektronicznej i całą masę zakłócaczy rakiet przeciwnika, skierowanych ewentualnie w tę jednostkę oraz flar, które mogą je zmylić. Dodatkowo znajdzie się na nich cała warstwa sensorów, radarów do 400 kilometrów do wykrywania celów powietrznych, łącznie z autoelektroniką, z głowicami autoelektronicznymi. Okręt zostanie ponadto przystosowany do walki podwodnej. Będą sonary do wykrywania okrętów i torped przeciwnika oraz zwalczania okrętów podwodnych. Na jednostce znajdą się rakiety woda-woda do dwustu kilometrów. Jest to najnowocześniejsze uzbrojenie, jakie dzisiaj jest dostępne na rynku, a często nawet więcej, ponieważ choćby taki radar ścianowy, który będziemy instalować, jeszcze nigdy wcześniej nie został wyprodukowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki