MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa data połączenia Muzeum II WŚ i Muzeum Westerplatte w Gdańsku oznacza kolejne komplikacje

Ewa Andruszkiewicz, Jarosław Zalesiński
Budowa Muzeum II Wojny Światowej jest w zaawansowanej fazie
Budowa Muzeum II Wojny Światowej jest w zaawansowanej fazie Przemysław Świderski
Ogłoszona w piątek decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego o odłożeniu do 1 lutego 2017 roku połączenia Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. oznacza nowe komplikacje w sporze o tę placówkę. Nie wiadomo bowiem, kiedy zostanie ona otwarta.

O przesunięciu daty z 1 grudnia br. na 1 lutego 2017 roku resort poinformował w weekend, tuż po burzy medialnej, jaka wybuchła pod koniec zeszłego tygodnia wokół złożonej przez przedstawicieli budowanej placówki skargi na ministra Glińskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest wyjściem naprzeciw postulatom oraz jednoznacznym, formułowanym publicznie deklaracjom kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej, zgodnie z którymi takie przesunięcie terminu połączenia placówek jest konieczne, aby umożliwić dokończenie budowy muzeum oraz zakończenie prac nad organizacją ekspozycji - tłumaczy w oficjalnym oświadczeniu ministerstwo.

Czytaj więcej na temat decyzji ministra Piotra Glińskiego o przesunięciu terminu połączenia gdańskich muzeów

Przesunięcie daty połączenia muzeów oznacza nowe komplikacje. Nie wiadomo bowiem, kiedy placówka zostanie otwarta.

- To pytanie należy kierować do dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej - odpowiada SMS-em Jarosław Sellin, wiceminister kultury, bawiący z urzędową wizytą w Izraelu.

- Pierwszych zwiedzających moglibyśmy przyjąć w lutym 2017 roku - deklaruje prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny.

Nie wiadomo jednak, czy otwarcie placówki w lutym 2017 roku mieści się w planach ministerstwa. Wstępny budżet muzeum na 2017 rok, przedstawiony dyrekcji muzeum przez resort, zakłada takie same środki, jakie placówka otrzymała w 2016 roku - jeśli nie liczyć dodatkowego miliona, zarezerwowanego na funkcjonowanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.

Czy wobec tego Muzeum Westerplatte będzie funkcjonować w 2016 roku razem, czy osobno? Skoro budżet nie przewiduje zwiększonych środków, czy znaczy to, że Muzeum II Wojny otwarte nie będzie? W biurze prasowym ministerstwa nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na pytanie o planowaną datę otwarcia tej placówki.

Niemniej działania mające na celu połączenie obu instytucji już się rozpoczęły. W poniedziałek, 26.09.2016 r. w Gdańsku pojawili się pierwsi rewidenci, zatrudnieni przez rządowego pełnomocnika prof. Zbigniewa Wawra. Grupa przygotowująca fuzję liczyć będzie 10 osób.

- Wyjątkowo drogi sposób ministerstwo wybrało na pozbycie się dyrektora Muzeum II Wojny Światowej - komentuje Jacek Taylor, prawnik, członek Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej.

Czytaj również: Historycy i muzealnicy wystosowali petycję w obronie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wideo: Szymon Szewczyk

Czytaj więcej na temat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki