Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK krytykuje nauczycieli. Czy pedagodzy z Pomorza podnoszą swoje kwalifikacje?

Anna Mizera-Nowicka
Czy nauczyciele chcą się dowiedzieć, jak wykorzystać w edukacji tablice interaktywne?
Czy nauczyciele chcą się dowiedzieć, jak wykorzystać w edukacji tablice interaktywne? Relikowski / Archwium Polskapresse
Ponad połowa polskich nauczycieli, jak dowodzą najnowsze badania, narzeka na brak dostępu do szkoleń, a przez to niski poziom obsługi narzędzi multimedialnych, co może mieć negatywne skutki, gdy wejdą w życie e-podręczniki. To projekt zapowiadany przez rząd, ale budzący obawy, że skazany jest na porażkę.

Głosy o braku szkoleń słychać też wśród pomorskich pedagogów. Tymczasem Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie wskazuje, że pedagodzy nie podnoszą swoich umiejętności, chociaż mają ku temu możliwości.

- System kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli nie działa dobrze - mówi Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK. - Pomimo zapewnienia środków finansowych, pochodzących zarówno z budżetu państwa, jak i ze środków UE, jedna trzecia nauczycieli nie uczestniczy w żadnej z form doskonalenia zawodowego. Tym samym nie wypełniają obowiązku, do którego obliguje ich Karta Nauczyciela - podkreśla.

Sami pomorscy nauczyciele tłumaczą jednak, że sprawa wcale nie jest tak jednoznaczna.

- Nie mamy możliwości technologicznych, czyli odpowiedniego sprzętu, by się dokształcać. Szkolenia "na sucho", które już się w naszej szkole odbywały, niewiele dają, więc niezbyt chętnie w nich uczestniczymy - tłumaczy nauczycielka historii z Gdyni Joanna Jastrzębska. - Ale gdy trafiły do nas na przykład tablice interaktywne, każdy z nauczycieli gotów był zrobić wszystko, by się doszkolić.

Podobnego zdania jest nauczyciel z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku.

- Nasi nauczyciele chętnie korzystali na przykład ze szkoleń dla wychowawców, jak prowadzić lekcję wychowawczą czy jak obsługiwać tablicę interaktywną - zdradza Izabela Zin. - Sama robię już drugie studia podyplomowe, by poza językiem polskim, móc uczyć też przedsiębiorczości. Korzystałam też ze szkoleń z języka angielskiego. Oferta kształcenia jest więc bogata i wiele osób z niej korzysta, choć pewnie są i tacy, którzy wpadając w rutynę, spoczywają na laurach. Nie należy jednak tej sprawy uogólniać - zaznacza.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie pedagodzy będą się mogli rozwinąć jeszcze bardziej, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada kolejne szkolenia.

- W projekcie "Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach" zaplanowano przeszkolenie około 20 tys. nauczycieli z zakresu wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej w nauczaniu - informuje biuro prasowe MEN. - Ponadto w ramach projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" co najmniej tysiąc pracowników placówek doskonalenia nauczycieli zostanie przeszkolonych z tego, jak korzystać z e-podręczników.

Pomorskie szkoły są gotowe na nowe rozwiązania w systemie kształcenia?

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki