Nieudana kolejka pomorskich koszykarzy, niezła postawa pań

Jakub Łasek
Jakub Łasek
Trefl Sopot przez trzy kwarty prowadził wyrównaną walkę z liderem z Torunia. W końcówce faworyci odskoczyli i wyraźnie wygrali. Przemyslaw Swiderski
Komplet porażek zanotowały ekipy z województwa pomorskiego w 10. kolejce Energa Basket Ligi. Polpharma i Trefl solidarnie przegrały u siebie różnicą 17 punktów, a Asseco Arka do swoich rywali straciła aż 22 oczka. Lepiej spisały się panie – DGT Politechnika Gdańska zwyciężyła u siebie, a AZS Uniwersytet Gdański był bliski pierwszej wygranej w Energa Basket Lidze Kobiet. Wciąż niepokonane w lidze są koszykarki Arki.

Koszykarze w kryzysie
W ostatnich tygodniach Asseco Arka notuje wyraźny spadek formy. Gdynianie zaczęli sezon ligowy i pucharowy bardzo dobrze, ale teraz grają słabo, wysoko przegrywając kolejne mecze. Stelmet wprawdzie prezentuje się w ostatnich tygodniach najlepiej w całej lidze, ale od drużyny z ambicjami medalowymi, a taką jest Arka, oczekujemy walki z każdym rywalem. Tego w Zielonej Górze zabrakło – Stelmet dominował i pewnie wygrał 87:65.

Stelmet Enea BC Zielona Góra – Asseco Arka Gdynia 87:65 (26:17, 25:18, 20:16, 16:14)

Stelmet Enea BC: Zyskowski 17, Meier 16, Hakanson 11, Gordon 10, Thomasson 9, Ponitka 8, Radić 6, Koszarek 5, Zamojski 4, Mąkowski 1, Traczyk 0, Góreńczyk 0.

Asseco Arka: Bostic 15, Hammonds 11, Wołoszyn 11, Hrycaniuk 6, Emelogu 6, Moore 4, Upson 4, Szubarga 3, Czerlonko 3, Wyka 2, Kamiński 0.

Lepszej postawy można wymagać też od Polpharmy, zwłaszcza z tak przeciętnym rywalem, jakim w tym sezonie jest Enea Astoria. Bydgoszczanie zamknęli jednak sprawę wygranej już w pierwszej kwarcie, wygranej 26:11. W kolejnych odsłonach różnica między zespołami nie spadła nawet przez chwilę do jednocyfrowych rozmiarów. Starogardzianie przegrali 80:97 i zajmują ostatnią pozycję w ligowej tabeli.

Polpharma Starogard Gdański - Enea Astoria Bydgoszcz 80:97 (11:26, 20:20, 21:21, 28:30)

Polpharma: Stokes 19, Gołębiowski 11, Paliukenas 9, Kołodziej 8, Williams 7, Prahl 7, Załucki 7, Wilkins 6, Dzierżak 6, Motylewski 0.

Enea Astoria: Kemp 17, Zębski 16, Clyburn 16, Michał Nowakowski 13, Aleksandrowicz 12, Walton 11, Frąckiewicz 10, Krasuski 2, Marcin Nowakowski 0, Szyttenholm 0.

Pomimo niekorzystnego rezultatu zdecydowanie lepiej spisał się Trefl. Sopocianie do przerwy prowadzili, po trzech kwartach tracili do Polskiego Cukru tylko dwa oczka, ale katastrofa nastąpiła w końcowej odsłonie. W ciągu kilku minut z wyniku 61:63 zrobiło się 61:78 i żółto-czarni mogli zapomnieć o końcowym triumfie. Goście z Torunia pokazali, że nie są liderami ekstraklasy na wyrost, w kluczowym momencie zdominowali rywala, wygrywając 80:63.

Trefl Sopot - Polski Cukier Toruń 63:80 (24:28, 19:14, 16:19, 4:19)

Trefl: Ayers 16, Foulland 16, Medlock 10, M. Kolenda 7, Roberson 5, Leończyk 4, Kowalenko 3, Ł. Kolenda 2, Kurpisz 0, Ziółkowski 0, Rompa 0.

Polski Cukier: Wright 29, Aminu 19, Hornsby 9, Weaver 7, Perka 6, Cel 5, Ratajczak 5, Diduszko 0, Schenk 0.

Panie na plus

Zawodniczki DGT Politechniki przegrywały już 13 punktami, ale w końcówce odrobiły straty z nawiązką, pokonując gości z Łodzi 70:67. Blisko pierwszej wygranej w tym sezonie były też koszykarki AZS UG, które w ostatnich sekundach mogły oddać rzut na remis. Gabrielle Ortiz zdecydowała się jednak na próbę za dwa, spudłowała i to gospodynie z Poznania wygrały 68:65. Niełatwe zadanie we Wrocławiu miały koszykarki Arki. Długo gdynianki miały wszystko pod kontrolą, ale w końcowych minutach pozwoliły rywalkom zbliżyć się na zaledwie cztery punkty. Ślęza nie zdołała zdziałać nic więcej i to przyjezdne wygrały 63:58.

DGT Politechnika Gdańska - CosinusMED Widzew Łódź 70:67 (16:12, 15:27, 17:17, 22:11)