Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite przedsięwzięcie - na podstawie obrazów Alicji Serkowskiej napisali opowiadnia, wiersze, reportaże

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż podczas którego pokazano publikację - efekt współpracy kaszubskich pisarzy ze znaną kartuską malarką Alicją Serkowską.
W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż podczas którego pokazano publikację - efekt współpracy kaszubskich pisarzy ze znaną kartuską malarką Alicją Serkowską. Lucyna Puzdrowska
7 czerwca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się niecodzienny wernisaż. Można obejrzeć cykl obrazów na szkle oraz na płótnie autorstwa Alicji Serkowskiej - i w tym akurat nic niezwykłego nie ma, ponieważ obrazy pani Alicji wystawiane były w kartuskim muzeum i nie tylko, wielokrotnie. Oryginalności wernisażowi dodawało to, że każdy obraz był inspiracją dla kaszubskich pisarzy i poety. Ich zadanie polegało na tym, by napisać opowiadanie, wiersz, reportaż związany z konkretnym, wybranym obrazem. Inicjatorem i realizatorem tego przedsięwzięcia było stowarzyszenie Mòje Stronë.

Spotkanie z malarstwem i literaturą kaszubską w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

Podczas wernisażu można było obejrzeć cykl obrazów na szkle oraz na płótnie autorstwa Alicji Serkowskiej, znanej kartuskiej malarki i twórczyni ludowej. Tematem wystawionych w środę, 7 czerwca prac, są charakterystyczne miejsca w gminach Gniewino i Wejherowo, które nawiązują do historii, tradycji i krajobrazu tych dwóch gmin. Obrazy na szkle przedstawiają wizerunki świętych, według zasad sztuki ludowej.

Gości powitała Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

Zaraz potem przekazała pałeczkę Aleksandrze Majkowskiej ze stowarzyszenia Mòje Stronë i Dariuszowi Majkowskiemu, autorowi książek kaszubskich, a także arcymistrzowi XXI edycji Dyktanda Kaszubskiego. To oni poprowadzili spotkanie z Alicją Serkowską, autorami publikacji, które powstały n kanwie jej obrazów oraz z przybyłymi do muzeum gośćmi.

Prowadzący objaśnili w jaki sposób powstała publikacja "Òbrazã i słowã. Kaszëbskô we wiérztach, òpòwiôdaniach, repòrtażach i malënkach" i co w niej zawarto.

- Na pomysł takiej publikacji wpadliśmy już kilka lat temu, kiedy otrzymaliśmy w prezencie książkę "W świetle i w mroku", w której znalazło się kilkanaście opowiadań bardzo znaczących, poczytnych pisarzy amerykańskich, którzy inspirowali się malarstwem Edwarda Hoppera, malarza, grafika i ilustratora, jednego z najważniejszych artystów XX-wiecznych w Stanach Zjednoczonych i na świecie - opowiadała Aleksandra Majkowska. - To było olśnienie i natychmiast powstał pomysł, że musimy stworzyć podobne dzieło w oparciu o twórczość kaszubskich artystów. Pozostało tylko wybrać artystkę, która namaluje dla nas obrazy, a potem najlepszych kaszubskich pisarzy, którzy zilustrują je słowem pisanym.

Jak dodała pani Aleksandra, wybór od razu padł na Alicję Serkowską, z wyborem pisarzy również ne było problemu. Inicjatorzy pomysłu poszli jednak dalej, prosząc o współpracę również Tomasza Fopke, autora wierszy, by również strofami zilustrować płótna i malowane na szkle obrazy Alicji Serkowskiej.

Jakich autorów wybrano?

Twórcami opowiadań nawiązujących do poszczególnych obrazów zostali: Mateusz Bullmann, Róman Drzéżdżón, Piotr Dziekanowski, Adam Hebel, Stanisław Janke, Daria Kaszubowska, Krystyna Lewna, Eugeniusz Pryczkowski i Bożena Ugowska. Książka zawiera też 10 wierszy napisanych przez Tomasza Fopke oraz 10 reportaży autorstwa Dariusza Majkowskiego.

Wszyscy odnieśli się konkretnie do tematyki obrazów, dotyczących wydarzeń historycznych, ważnych miejsc na Kaszubach, a także świętych w sposób szczególny czczonych na Kaszubach.

- Zdecydowaliśmy, by byli to patroni kaszubskich parafii, tacy jak św. Otton, św. Mateusz, św. Józef i św. Franciszek - objaśniła Aleksandra Majkowska.

Każdy z pisarzy jest inny i każdy w inny, szczególny sposób podszedł do ilustrowanego obrazu

Dla przykładu, poruszający był wiersz Tomasza Fopke o wydarzeniach z Piaśnickiego Lasu, a opowiadanie Adama Hebla, znanego z twórczości "z dreszczykiem" i budowania, stopniowania emocji, wprowadziło zebranych w zgoła inny nastrój. I właśnie o to inicjatorom tego pomysłu chodziło - by publikacja była ciekawa i różnorodna.

Po kaszubsku i po polsku

Wszystkie opowiadania, wiersze, reportaże napisano po kaszubsku, ale nie ma obawy, nawet osoby nie znające tego jężyka, mogą sięgnąć po tę wyjątkową publikację. W książce zawarto bowiem tłumaczenia poszczególnych utworów, opracowane przez Dariusza Majkowskiego. Publikacja jest dostępna w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, tu też można się zapoznać z obrazami Alicji Serkowskiej, na kanwie których książka powstała.

Sonda Dziennika Bałtyckiego

Trwa głosowanie...

Jak długi weekend czerwcowy, to...?

Dziennik Bałtycki
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki