Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje profesor Maria Janion, historyk literatury, znawczyni romantyzmu. Wieloletnia wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego

red.
Kadr z filmu "Bunt Janion"
W niedzielę 23.08.2020 w Warszawie zmarła wybitna polska badaczka literatury prof. Maria Janion. Miała 93 lata.

Nie żyje Maria Janion - historyk literatury, krytyk literacki, znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, członkini Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Była autorką ponad dwudziestu książek o wielkim znaczeniu dla refleksji o polskiej tożsamości, a także kilkuset studiów, artykułów, szkiców i recenzji. Krytyczka polskich mitów narodowych, polskiego kultu wojny, żołnierza, bohaterstwa, militarnych zrywów, martyrologii. Feministka, krytyczka rasizmu, antysemityzmu, homofobii i mizoginii.

W czasie II wojny światowej działaczka podziemnego Związku Harcerstwa Polskiego. Od lat 70. działaczka opozycji demokratycznej w PRL. Współzałożycielka niezależnego Towarzystwa Kursów Naukowych. W okresie sierpnia 1980 syngatariuszka listu 64 intelektualistek i intelektualistów popierającego strajki, apelującego o działania „bez rozlewu krwi”. W 1981 prelegentka na Kongresie Kultury Polskiej, którego obrady przerwało wprowadzenie stanu wojennego. W 1982 w ramach represji politycznych zwolniona z Uniwersytetu Gdańskiego (przywrócona w 1983).

Pożegnanie Marii Janion, które ukazało się na stronach Uniwersytetu Gdańskiego:

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 23 sierpnia 2020 r. zmarła Profesor Maria Janion, Wybitna Humanistka, Autorytet, Artystka Uniwersytetu, Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego:

„za stworzenie nowej wizji humanistyki, za znakomite dzieła o romantyzmie, które kształtują polską wyobraźnię zbiorową, za wybitny wkład w rozwój gdańskiego środowiska naukowego” (1994).

Profesor Maria Janion była twórczynią gdańskiej szkoły badań literackich, do której należą m.in. profesorowie: Stefan Chwin, Zbigniew Majchrowski, Stanisław Rosiek, Józef Bachórz, Małgorzata Książek-Czermińska, Izabela Morska, Kwiryna Ziemba.

Z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Gdańsku związana od 1957 roku, a z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie rozpoczęła pracę w Instytucie Filologii Polskiej, od początku jego powstania w 1970 roku.

Rezultatem jej pracy z młodymi gdańskimi naukowcami w latach 80., dziś wybitnymi profesorami naszej uczelni: Stefanem Chwinem, Stanisławem Rośkiem i Zbigniewem Majchrowskim, była seria Transgresje, której kolejne tomy, opatrzone tytułami: „Galernicy wrażliwości”, „Odmieńcy”, „Osoby”, „Maski”, „Dzieci”, wyznaczały nowatorskie sposoby uprawiania historii literatury.

Profesor Maria Janion była tytanem pracy, autorką kilkuset rozpraw i książek naukowych, wyznaczających metodologie i trendy w polskiej humanistyce oraz opiniotwórczych i ważnych społecznie. Jej rozprawa „Romantyzm, rewolucja, marksizm” z 1972 roku nosi podtytuł „Colloquia gdańskie” i jest dedykowana „Uniwersytetowi Gdańskiemu w pierwszym roku jego istnienia”.

Dziś, w roku jubileuszowym 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, składamy Jej najwyższy hołd.

Cześć Jej pamięci oddają Rektor, Senat i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego.

Najważniejsze książki profesor Marii Janion:

  • Zygmunt Krasiński, debiut i dojrzałość, Wiedza Powszechna, Warszawa 1962.
  • Romantyzm. Studia o ideach i stylu, PIW, Warszawa 1969.
  • Romantyzm, rewolucja, marksizm. Colloquia gdańskie, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1972.
  • Humanistyka: Poznanie i terapia, PIW, Warszawa 1974, wznowienie: 1982.
  • Gorączka romantyczna, PIW, Warszawa 1975, wznowienie: słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2007.
  • Odnawianie znaczeń, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1980 .
  • Wobec zła, Verba, Chotomów 1989.
  • Życie pośmiertne Konrada Wallenroda, PIW, Warszawa 1990.
  • Kuźnia natury, Gdańsk 1994.
  • Kobiety i duch inności, Sic!, Warszawa 1996.
  • Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś, Sic!, Warszawa 1996.
  • Płacz generała. Eseje o wojnie, Sic!, Warszawa 1998.
  • Purpurowy płaszcz Mickiewicza. Studium z historii poezji i mentalności, słowo/obraz terytoria, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2001.
  • Żyjąc tracimy życie: niepokojące tematy egzystencji, W.A.B., Warszawa 2001.
  • Wampir: biografia symboliczna, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2002.
  • Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2006.
  • Bohater, spisek, śmierć: wykłady żydowskie, W.A.B., 2009.

Cytaty z Marii Janion:

"Niesamowita Słowiańszczyzna":

Może, postępując za niektórymi romantykami, należy przypuścić, że wiele plemion słowiańskich zostało drogą podboju „źle ochrzczonych” i oderwanych siłą od swej dawnej kultury. W tym trzeba szukać ważnych przyczyn jakiegoś pęknięcia, jakiegoś poniżenia, jakiejś ułomności odczuwanej przez wieki.

Romantycy mieli świadomość, że w przeszłości wydarzyła się jakaś katastrofa, która eksplodowała frenetycznymi obrazami grozy i zniszczenia. Niesamowita Słowiańszczyzna – obca i bliska zarazem – jest znakiem rozdarcia, stłumioną nieświadomością, stroną macierzystą, rodzimą, nie-łacińską. Wyparta Słowiańszczyzna mogła się pojawić pod postacią tajnego, ukrytego przed panem i księdzem obrzędu obcowania ludu z umarłymi.

"Bohater, spisek, śmierć. Wykłady żydowskie":

Choć nie zawsze sobie z tego zdajemy sprawę, Zagłada Żydów określa cały dzisiejszy system kultury, wszystkie pytania i dylematy ponowoczesności.

List do uczestników Kongresu Kultury, 2016:

Nie mam wątpliwości, że trwała nasza niezdolność do modernizacji ma źródło w sferze fantazmatycznej, w kulturze przywiązania zbiorowej nieświadomości do bólu, którego źródeł dotykamy z największym trudem, po omacku. Naród, który nie umie istnieć bez cierpienia, musi sam sobie je zadawać. Stąd płyną szokujące sadystyczne fantazje o zmuszaniu kobiet, do rodzenia półmartwych dzieci, stąd rycie w grobach ofiar katastrofy lotniczej, zamach na zabytki przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki