Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zakładaj tej samej maseczki wiele razy! Radzi dermatolog. Czy maseczki mogą zaostrzyć trądzik lub inne choroby? Jak się chronić?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Osobom zdrowym maseczki nie szkodzą, z ich skórą nic złego się nie dzieje - mówi specjalistka. Jak chronić się przed problemami skórnymi? Jak dbać o skórę pod maseczką? Z dr n. med. Aleksandrą Wilkowską, adiunktem Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Czy maseczki powodują problemy skórne? Najważniejsze rady dermatolog!

  • często zmieniaj maseczkę
  • maseczki chirurgicznej nie powinno się nosić dłużej niż kilka godzin, a nie kilka dni
  • maseczkę z materiału, płócienną należy często prać w gorącej wodzie i wyprasować gorącym żelazkiem

Z dr n. med. Aleksandrą Wilkowską, adiunktem Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Czy to prawda, że noszenie maseczki może być przyczyną wielu problemów skórnych, które dotychczas nas nie dotykały?

Osobom zdrowym maseczki nie szkodzą, z ich skórą nic złego się nie dzieje. Nie obserwujemy wzrostu liczby pacjentów zgłaszających się ze zmianami skórnymi, które mogłyby mieć związek z noszeniem maseczek. Teoretycznie założenie maseczki, które powoduje że tworzy się pod nią specyficzne środowisko - ciepłe i wilgotne mogłoby wpływać negatywnie na stan skóry ponieważ każdy z nas ma jakieś bakterie w jamie ustnej. Można by przypuszczać, że zaczną się one osiedlać na skórze i powodować np. tzw. zapalenie okołoustne, które najczęściej związane jest z przyjmowaniem leków sterydowych i obniżeniem bariery odpornościowej. W w praktyce jednak pacjentów z tego typu zmianami nie mamy.

A czy osobom chorym maseczki szkodzą?

W niektórych jednostkach chorobowych maseczki mogą szkodzić. Dla przykładu część naszych pacjentów, np. z trądzikiem zwyczajnym czy różowatym skarży się, że pod ich wpływem zmiany trądzikowe się nasiliły. Podobnie nasilić się mogą objawy zapalenia okołoustnego, jeżeli chory miał je wcześniej.

Maseczka może również zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry, ponieważ skóra atopowa jest pozbawiona naturalnego płaszcza lipidowego, jest sucha a więc bardziej wrażliwa, łatwiej ją podrażnić, łatwiej rozwijają się na niej bakterie czy grzyb drożdżo podobny o nazwie Malassezia furfur. Czasami widzimy takie podrążnienia, ale na pewno nie jest to częste.

Czy nasilenie tego typu dolegliwości ma związek z tym jakiego rodzaju maseczek używamy?
Nie ma żadnego znaczenia czy jest to maseczka materiałowa czy chirurgiczna, chodzi tylko o to by nie zakładać tej samej maseczki wielokrotnie, by nie była ona zabrudzona. Niestety często już z pewnej odległości widać, że ktoś ma na twarzy maseczkę używaną wielokrotnie. Maseczki chirurgicznej nie powinno się nosić dłużej niż kilka godzin, a nie kilka dni.

Wiele osób nosi maseczkę chirurgiczną w kieszeni, dotyka ją rękoma i zakłada np. przed wejściem do sklepu a następnie powtórnie do niej chowa. Taka maseczka przed niczym nie chroni. Natomiast maseczkę z materiału, płócienną należy często prać w gorącej wodzie i wyprasować gorącym żelazkiem. Natomiast maseczki z filtrami bardziej skutecznie chronią przed koronawirusem.

A jak pielęgnować skórę przykrywaną maseczką?
Tak jak zwykle. Wybór środka do codziennej pielęgnacji zależy od rodzaju skóry jaką mamy; czy jest to skóra sucha czy łojotokowa, trądzikowa itd. Na rynku jest mnóstwo preparatów do pielęgnacji i każdy może dobrać właściwy dla siebie. A maseczki trzeba nosić, bo tylko one nas mogą uratować przed zakażeniem koronawirusem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki