Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Ewa Andruszkiewicz
Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk, Partia Razem i Ruch Sprawiedliwości Społecznej sprzeciwiają się zmianie nazwy ulicy Dąbrowszczaków po wejściu w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Prowadzą już w tym zakresie szeroko zakrojone konsultacje społeczne, wkrótce planują także zwrócić się z apelem do IPN-u.

- Warto podkreślić, że tzw. ustawa dekomunizacyjna nie nakazuje wprost zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków. To, że nazwa ta ma zostać zmieniona jest efektem tylko i wyłącznie wydanej opinii przez IPN, który został ustawowo powołany do wdrażania ustawy dekomunizacyjnej w życie. Naszym zdaniem, przygotowując tę opinię, IPN popełnił szereg błędów. Na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych czy w Australii, żołnierze brygad międzynarodowych, także i Dąbrowszczacy, są honorowani jako ludzie, którzy w latach '30 walczyli z faszyzmem. Nigdzie nie są odbierani jako osoby promujące ustrój totalitarny. Dlatego nie rozumiemy, dlaczego IPN chce dokonać pewnego ewenementu prawnego na skalę międzynarodową i wmówić mieszkańcom ulicy Dąbrowszczaków, że nazwa ta promuje ustrój totalitarny - mówi Przemysław Kmieciak ze Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk.

Znikną komunistyczne nazwy ulic na Pomorzu

Zdaniem aktywistów, mówiąc o szczegółach, dotyczących Dąbrowszczaków, IPN-owi zdarza się popełniać błędy merytoryczne. - IPN oskarża Dąbrowszczaków o zbrodnie wojenne, których ci nigdy nie popełnili. Nieprawidłowo przedstawia też stan kadrowy Dąbrowszczaków, twierdząc że większość z nich to wierni żołnierze Stalina, podczas gdy większość Dąbrowszczaków nie była nawet komunistami – kontynuuje Kmieciak. - Stąd nasz apel do IPN-u, który wkrótce złożymy, aby jeszcze raz przeanalizował całą sprawę.

Aktywiści przyznają, że po pierwszych rozmowach z mieszkańcami, 90 proc. z nich wyraziło sprzeciw wobec zmiany nazwy ich ulicy.

- Zmiana nazwy ulicy spowoduje ogromne trudności i koszty dla mieszkańców i mieszkanek Przymorza, dla przedsiębiorstw mających siedzibę przy ulicy Dąbrowszczaków, a także dla spółdzielni mieszkaniowych czy instytucji publicznych takich jak szkoły – mówi Adam Szczepański z Partii Razem. - Mieszkańcy i mieszkanki ulicy Dąbrowszczaków, z którymi rozmawialiśmy, w zdecydowanej większości są przeciwni zamiarowi zmiany nazwy ulicy. Zarówno z powodów czysto pragmatycznych, ale też często z powodów ideowych. Kiedy władza wkracza w nasze życie i nie liczy się z ponoszonymi przez nas kosztami, możemy się jej skutecznie przeciwstawić tylko w sposób zorganizowany i solidarny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki