Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz rolnik nagrodzony [GALERIA ZDJĘĆ]

Edyta Okoniewska
Gospodarstwo ekologiczne Bogusława Borkowicza z Czernik, w którym rosną wyjątkowe jabłonie, zostało docenione w konkursie.

Jesień kojarzy się wielu mieszkańcom wsi i miast z targami w Lubaniu. Jest to dla nich okazja, aby uzupełnić braki w ogrodzie, pomyśleć o regionalnych przetworach, które przydadzą się zimą, czy po prostu zapoznać się z nowoczesnymi technologiami. Od wielu już lat Lubań jest wyznacznikiem zmieniającej się wsi. Technika łączy się tu z tradycją.

W niedzielę głównym punktem Jesieni Rolniczej w Lubaniu były Dożynki Diecezji Pelplińskiej oraz Gminy Nowa Karczma. Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony, choć jak przyznają, nie był to na najbardziej udany sezon.

- Niestety zbiory zbóż były niższe niż w ubiegłym roku, jednak jesteśmy przyzwyczajeni, że tak wiele zależy od pogody i to właśnie od niej uzależniony jest nasz zysk czy też straty - mówi Jarosław, rolnik z powiatu kościerskiego. - Trzeba dziękować za to, co udało się zebrać i mieć nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy.

Podczas dożynek odbył się konkurs na najpiękniejsze wieńce. Warto dodać, że ich wyplatanie jest tradycją kultywowaną od wielu lat, a rolnicy tworzą prawdziwe dzieła sztuki. W tym roku pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Pączewa, gmina Skórcz, II miejsce - Stowarzyszenie Otwarte Serce z Łubiany, III - Koło Rolnicze - Koło Gospodyń Wiejskich Bobowo.

Wybrano także Hit Targów. Zaszczytny tytuł został przyznany Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z Siera-kowic za placek drożdżowy ze śliwką oraz Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z Żukowa za chleb żytni tradycyjny.

W tym roku podczas Jesieni Rolniczej w Lubaniu bardzo mocno stawiano na ekologię. Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2016 r. był uwieńczeniem pracy najbardziej zasłużonych w tej branży rolników. Z naszego powiatu III miejsce zajął Bogusław Borkowicz z Czernik w gm. Stara Kiszewa. Prowadzi on gospodarstwo o powierzchni 17,48 ha gruntów rolnych: w tym 1,81 ha stanowią trwałe użytki zielone i 0,12 ha zajmuje sad tradycyjny z takimi jabłoniami jak papierówka i malinówka. Owoce z sadu kupują lokalni odbiorcy.

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zorganizował konkurs kulinarny. W tym roku jego wiodącym tematem były rośliny dyniowate.

Komisja konkursowa oceniała smak 15 potraw. Pierwsze miejsce powędrowało do KGW Hopowianki za placki z kabaczka z salsą z cukinii. Drugie miejsce zajęło KGW Lipusz, które przygotowało mermoladki z dyni. Trzecie miejsce zajęło KGW Żak-Żuławy za dyniową zupę krem.

Tegoroczna Jesień Rolnicza w Lubaniu była wyjątkowa. Przed kilkoma tygodniami Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego został przeniesiony z Gdańska do Lubania, który to stał się rolniczym centrum Pomorza.

- To miejsce bardzo się zmieniło w ostatnim czasie - mówi Andrzej Laterski z Kościerzyny. - Jestem przekonany, że przeniesienie PODR do Lubania było dobrym posunięciem na czym zyskają pomorscy rolnicy i powiat, bo wiąże się z tym promocja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki