MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu i w kraju przybywa dzieci!

Ewa Adnruszkiewicz
123RF
Najnowsze dane GUS napawają optymizmem. W Polsce na świat przychodzi coraz więcej maluchów. Dla części ekspertów to wyraźny efekt 500 plus, dla pozostałych - skutek zmian sprzed dwóch lat

- Jeżeli porównamy liczbę urodzeń dzieci na terenie naszego kraju z siedmiu miesięcy 2016 roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, to zauważymy, że liczba ta wzrosła o 3,7 proc. W ciągu siedmiu miesięcy 2015 roku w Polsce urodziło się prawie 217 tys. dzieci, podczas gdy przez siedem miesięcy 2016 roku urodziło się ich 225 tys., a więc o 8 tys. więcej - wylicza Artur Satora, rzecznik prasowy prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Czy oznacza to, że wbrew zapowiedziom polityków, zjawisko depopulacji nas nie dosięgnie? Opinie ekspertów są na ten temat mocno podzielone. Choć wszyscy zgodnie przyznają, że wskaźniki demograficzne rzeczywiście drgnęły ku górze, dla jednych jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o stałej, pozytywnej tendencji, dla innych - to dobry znak na przyszłość.

Na polepszenie się sytuacji miało wpłynąć, zdaniem specjalistów, kilka czynników, w tym m.in. rekordowa liczba osób w wieku rozrodczym.

Zobacz: W szpitalu w Gdańsku urodziły się trojaczki [ZDJĘCIA]

Nie tylko dane krajowe napawają optymizmem. Jak udało nam się ustalić, noworodków przybywa także w naszym regionie. Porównując analogiczne okresy tego i ubiegłego roku, liczba urodzeń wzrosła m.in. w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Pucku, Bytowie, Tczewie, Chojnicach i Kościerzynie.

- W tym roku w Gdańsku przywitaliśmy już 6649 nowych gdańszczan: 3245 dziewczynek i 3404 chłopców. Rokrocznie liczba nowych gdańszczan rośnie, z czego bardzo się cieszymy - mówi Paweł Adamowicz, prezydent miasta.

Z roku na rok maluchów przybywa także w powiecie kościerskim. - U nas od zawsze rodziło się dużo dzieci. Do naszego Specjalistycznego Szpitala przyjeżdżają ciężarne z całego Pomorza - przyznaje Joanna Jankowiak z Urzędu Stanu Cywilnego w Kościerzynie.

Zdania ekspertów co do przyczyn polepszenia się wskaźników demograficznych są skrajnie podzielone. Specjaliści mają też różne opinie na temat tego, jak długo pozytywna zmiana się utrzyma. Ostrożniejsi zaznaczają, że może to być jedynie chwilowa fala zwyżkowa, optymiści wierzą, że to początek trwałej tendencji.

[b]Więcej o możliwych przyczynach tendencji zwyżkowej przeczytasz w najnowszym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (17.10.2016r.)[/b]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki