18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

My oszczędzamy energię, a ty? Redakcyjne warsztaty dla dzieci

K.Kubik
Byli przygotowani jak do solidnego sprawdzianu. I choć mieli ze sobą pomoce naukowe - notatki, prace plastyczne z hasłami, manifest, a nawet odezwę do mieszkańców Pomorza - o sposobach na oszczędzanie energii mówili śpiewająco. Uczniowie trzech gdańskich szkół - SP nr 23, Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej i Gdańskiej Szkoły Podstawowej Lingwista wzięli udział w redakcyjnych warsztatach. Spotkanie dotyczyło ekologii, jednak długo rozmawialiśmy o pracy reporterów i podglądaliśmy pracujących dziennikarzy.

- Staramy się pokazywać dzieciom, jak dbać o planetę. Takie systematyczne działania są potrzebne, bo uczą dobrych nawyków - mówi Anna Michalecka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku. - Tu liczą się proste rzeczy. Już najmłodszym dzieciom staramy się wpoić nawyk wyłączania światła, gdy wychodzą z klasy. Zauważyłam, że maluchy zwracają na to większą uwagę. Ponadto szkoła stara się wymieniać żarówki na energooszczędne, kontrolujemy pracę komputerów - dodaje.

Wszystkie przemyślenia uczniowie obiecali spisać, a teksty i zdjęcia prac przenieść na naszą platformę edukacyjną: www.juniormedia.pl. W końcu to tam pracują najlepsze szkolne redakcje, które tematowi oszczędzania energii, ochrony środowiska poświęcają w swoich numerach sporo miejsca.

Odezwa do mieszkańców Pomorza

Szanowni mieszkańcy Trójmiasta, okolic i innych miast! Mieszkańcy Pomorza! Razem powinniśmy zadbać o najbliższe otoczenie, o naszą Ziemię! Ludzie zanieczyszczają ją i myślą: "Ktoś inny posprząta…". Jednak odpady to niejedyny problem. Nie oszczędzamy też wody, a tylko 1 procent nadaje się do picia. I jeszcze energia... Jak długo bez niej wytrzymamy? Tydzień? Może miesiąc... Dziś świat jest zależny od telefonów, komputerów, najróżniejszego sprzętu - a to wszystko nie będzie działało bez energii! Czy tak trudno wyłączyć z prądu, na noc, telewizor czy telefon?! Czy gaszenie światła jest aż takie
skomplikowane?! Oszczędzajmy, dbajmy o Ziemię. Żyjmy szczęśliwie i zdrowo. To naprawdę jest możliwe!

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku, Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej Gdańskiej Szkoły Podstawowej Lingwista - autorzy wypowiedzi i prac plastycznych

Uczniowie o oszczędzaniu energii:
- Chcesz się zaopiekować światem, który Cię otacza? Po prostu o niego dbaj! Wszyscy - duzi i mali - powinni wiedzieć o tym, że należy oszczędzać energię. Ci, którzy o tym nie pamiętają, muszą przyswoić sobie kilka podstawowych zasad:
Zawsze, gdy wychodzisz z jakiegoś pomieszczenia, gaś za sobą światło. Pamiętaj, by nie zostawiać włączonego telewizora, komputera czy radia. Każdy z nas lubi pić ciepłe napoje, gdy na dworze jest zimno.
Pamiętaj, aby gotować tyle wody, ile akurat potrzeba.
Wymieniając w naszych domach żarówki na energooszczędne, oszczędzasz dużo energii. W ten sposób zapłacisz niższe rachunki.
Kiedy kupujesz urządzenia AGD, zwracaj uwagę, czy są one energooszczędne. Większość urządzeń posiada taką funkcję.
Ładując np. telefon, pamiętaj, aby nie zostawiać ładowarki w gniazdku.
Jednym z najlepszych sposobów oszczędzania energii jest korzystanie ze świeżego powietrza! Zamiast oglądać telewizję lub grać na komputerze, lepiej pójść na długi spacer.

Zosia Piskorska
SP nr 23, klasa V a

- Wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń, by mniej płacić i szanować naturę. Każdy chce oszczędzać energię, a przynajmniej to zapowiada. My podpowiadamy, jak zrobić to łatwo i skutecznie, zadowalając równocześnie ekologów i dbając o swój portfel. Energia elektryczna nie jest tania, dlatego opłaca się ją oszczędzać! Pamiętaj:
Gdy myjesz zęby, korzystaj z zimnej wody, zmywając naczynia, zakręcaj wodę jeśli akurat niczego pod nią nie opłukujesz.
Nie otwieraj okna gdy masz włączony kaloryfer. Te rady na pewno odmienią Twoje życie i "zadowolą" Matkę Naturę.

Julia Dudkowska
SP nr 23, klasa VI b

- Nie wszyscy mogą korzystać z naturalnych źródeł energii. Ale w dużych miastach też można obniżyć koszty. Dziś zużywamy bardzo dużo energii - więcej, niż jesteśmy w stanie w sposób ekologiczny wytworzyć. Dlatego jej oszczędzanie to bardzo poważna sprawa, najważniejsza!
Zwykła żarówka zużywa średnio 60 watów, a do oświetlenia jednego pomieszczenia potrzeba średnio trzech żarówek. Natomiast do oświetlenia całego domu żarówkami typu LED potrzeba 20 watów. Niektórzy powiedzą, że są bardzo drogie, ale po przeliczeniu okazuje się, że wydatek szybko się zwraca. Powstało już wiele akcji, programów na rzecz oszczędzania energii. Coraz więcej osób wykorzystuje siły natury do wytwarzania energii, wokół nas powstają elektrownie wodne i wiatrowe. Na domach mocowane są panele słoneczne, a w niektórych ciepłych krajach na dachach umieszcza się duże zbiorniki wodne, które dzięki promieniowaniu słonecznemu podgrzewają wodę.
Pamiętajmy - oszczędzanie to przede wszystkim kwestia dobrych nawyków. Warto o tym pomyśleć.

Zofia Iwaniuk
SP nr 23, klasa V a

- Zmiany klimatyczne, o których słyszymy, to wystarczający powód, by wziąć się do pracy i ratować Ziemię. Możemy oszczędzać energię w domu, w szkole i w pracy. Segregujmy odpady, aby mogły być poddane recyklingowi. Korzystajmy z transportu publicznego, roweru zamiast samochodu. Chrońmy lasy! Sadząc więcej drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla, oszczędzając energię - pomagamy naszej planecie! Świat szybko się rozwija. Ludzie mają wiele udogodnień i możliwości.
Tym samym zużywają coraz więcej energii. Nie zwracając uwagi na skutki, jakie ten proces wywołuje w otaczającej nas przyrodzie - zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska.

Wiktor Błażyński
SP nr 23, klasa V a

- Zarówno dzieci jak i dorośli mogą ratować środowisko - przecież to nasz świat! Przyroda to zwierzęta i rośliny oraz niezbędne im do życia ziemia, woda i powietrze. Człowiek jest jej częścią i powinien się o nią troszczyć. Jednym ze sposobów ochrony środowiska jest oszczędzanie energii. O oszczędzanie ciepła trzeba się zatroszczyć już podczas budowy domu, wykorzystywać dobrze izolację. Można też stosować kolektory słoneczne do ogrzewania wody. W chłodne dni należy wietrzyć pomieszczenia częściej, ale krótko i w tym czasie wyłączyć grzejniki. Można też zamontować rekuperator, który odzyskuje ciepło z usuwanego
na zewnątrz powietrza.

Olek Jakusz
SP nr 23, klasa IV a

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki