Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żeglarstwa Polskiego powstanie we Władysławowie. Podpisano list intencyjny w sprawie jego budowy

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
O tym, że żeglarstwo stanowi ogromną część polskiego dziedzictwa narodowego pokazują nie tylko sukcesy polskich żeglarzy, nie tylko jednostki, które dumnie reprezentują Polskę, ale także plany związane z budową Muzeum Żeglarstwa Polskiego, a to już wkrótce powstanie we Władysławowie. Zdanie to podziela również prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który przyznał, że żeglarstwo to bardzo ważna dziedzina, nie tylko sportu, ale także życia, wychowania morskiego.

Pod listem intencyjnym w sprawie budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego podpisy złożyli Roman Kużel, burmistrz Władysławowa oraz dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, którego oddziałem będzie powstające muzeum.

W spotkaniu udział wzięli również prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz poseł Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Muzeum Żeglarstwa Polskiego powstanie na Szotlandzie – osiedlu Władysławowa położonym nad Zatoką Pucką.

Jak poinformował minister Piotr Gliński, budowa Muzeum Żeglarstwa Polskiego, które ma być oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego to szczególny projekt. Będzie realizowany przez MKiDN we współpracy z samorządem, który od dawna zabiegał o tyo, aby właśnie we Władysławowie powstała instytucja kultury nawiązująca do polskiej tradycji żeglarskiej.

- Miasto dysponuje odpowiednią działką, którą wnosi do inwestycji. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku posiada kolekcję związaną z żeglarstwem, ma także doświadczenie inwestycyjne, dzięki czemu będziemy mogli wspólnie i sprawnie zrealizować ten projekt. Instytucja ta jest potrzebna miastu Władysławowo, ale także Polsce - dodał prof. Piotr Gliński.

Wobec budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie nie mogło zabraknąć również nawiązania do gen. Józefa Hallera, które nie tak dawno obchodzono 150. rocznicę urodzin (ur. 13.08.1873 r., zm. 04.06.1960 r. red.).

- Obchody zostały zorganizowane w Warszawie, ale odbyły się również tutaj - we Władysławowie - przypomniał minsiter Piotr Gliński. - Naszą inicjatywą oddajemy hołd gen. Józefowi Hallerowi, ale także gen. Mariuszowi Zaruskiemu oraz wszystkim tym, którzy przez ponad 100 lat kształtowali młodzież, przekazując etos polskiego żeglarstwa.

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, planowana instytucja kultury ma być jednocześnie nowoczesna, ale nawiązująca do pamięci i historii polskiego żeglarstwa.

- Kolekcja Narodowego Muzeum Morskiego obejmuje tak słynne jachty jak: „Opty” Leonida Teligi czy „Dal”. Ostatnio, dzięki współpracy ze stowarzyszeniem wspierającym muzeum, zakupiony został jacht „Mazurek” kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz - powiedział minister Piotr Gliński.

Szef resortu kultury dodał, że Muzeum Żeglarstwa Polskiego wpisuje się także w wielowymiarowe plany inwestycyjne Władysławowa.

- W bezpośrednim sąsiedztwie miasto planuje budowę mariny jachtowej, więc praktyka żeglarska będzie połączona z pamięcią i dziedzictwem. Muzeum przybliży etos morza i wartości przyświecające żeglarzom. Będzie to miejsce, z którego wszyscy będziemy dumni, służące nie tylko mieszkańcom Władysławowa, ale także wszystkim Polakom – dodał prof. Piotr Gliński.

Zadowolenia z faktu powstania Muzeum Żeglarstwa Polskiego nie krył również minister Marcin Horała.

- Budowa muzeum żeglarstwa to znakomita wiadomość dla Władysławowa i powiatu puckiego. Powstanie tu instytucja oferująca ciekawy i niebanalny pomysł na spędzenie czasu - zarówno w czasie wakacji, jak i poza sezonem. Fenomen polskiego żeglarstwa zasługuje na swoje miejsce i swoją opowieść - mówił Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C), wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała (2L), dyrektor Narodowego Muzeum
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C), wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała (2L), dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał (L), przewodniczący Rady Miasta Władysławowa Adam Białas (P) oraz burmistrz Władysławowa Roman Kużel (2P) podczas wizyty w miejscu planowanej budowy siedziby Muzeum Żeglarstwa Polskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, 22 bm. we Władysławowie. Marcin Gadomski / PAP

Muzeum Żeglarstwa Polskiego. Co znajdzie się w środku?

"Celem utworzenia Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie jest zachowanie, upamiętnienie i promocja bogatej historii żeglarstwa w Polsce. Muzeum umożliwi poznawanie historii żeglarstwa, odkrywanie fascynujących faktów nt. dorobku polskich żeglarzy oraz zrozumienie znaczenia morza w kulturze i rozwoju naszego kraju" - informuje ministerstwo.

Jak dodają przedstawiciele resortu, zwiedzający będą mieli do dyspozycji unikalne i interesujące wystawy, modele jachtów, mapy oraz archiwalia. Przestrzeń wypełnią m.in. legendarne polskie jachty: „Opty” Leonida Teligi, „Kumka IV” (najprawdopodobniej pierwszy w historii spawany jacht) oraz „Dal” (na którym Polacy w latach 30. XX w. przepłynęli Atlantyk).

"Do bezcennych eksponatów można zaliczyć także jacht „Mazurek”, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz podjęła się niezwykłego przedsięwzięcia – samotnej żeglugi dookoła świata. Dodatkowo muzeum pomieści setki artefaktów pozwalających zgłębiać bogactwo historii i kultury żeglarstwa polskiego. Budynek posłuży również jako centrum spotkań i wsparcia społeczności związanych z morzem, w tym żeglarzy, rybaków, badaczy i miłośników żeglarstwa." - czytamy w informacji przekazanej przez MKiDN.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki