Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w sercu Kaszub

Joanna Surażyńska-Bączkowska
W listopadzie 2010 r. w Kościerzynie powstało Muzeum Akordeonu. Z okazji pięciolecia działalności przygotowano koncert.

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie świętuje 5-lecie istnienia. Dziś, 20 listopada o godz. 19 w sali widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego odbędzie się z tej okazji Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Mihaila Kateva z solistą Pawłem A. Nowakiem (akordeony, bandoneon i akordina). W programie m.in. G. Gershwin - Błękitna Rapsodia, W. Kilar - Orawa, J. Strauss - Walc Róże Południa, A. Piazzolla - Oblivion. Rezerwacja miejsc w kasie Kina Remus. Wstęp wolny.

Muzeum Akordeonu nieprzypadkowo powstało w sercu Kaszub. Muzyka akordeonowa ma tu długą tradycję, a sam instrument doczekał się żargonowych określeń: świnia, kwecz czy kaloryfer. Instrument ten na stałe zagościł w szeregach kaszubskich kapeli. Muzeum Akordeonu w Kościerzynie otwarte zostało 16 listopada 2010 roku, jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie. Na początku 2010 roku Muzeum Ziemi Kościerskiej pozyskało dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup wyposażenia do nowego oddziału. Przez cały ten roku trwały prace nad realizacją projektu utworzenia Muzeum Akordeonu, w których uczestniczyli zarówno pracownicy MZK jak też pomysłodawca przedsięwzięcia - Paweł Nowak. Od momentu otwarcia w 2010 roku do grudnia 2013 roku odział miał swoją siedzibę w Kościerskim Domu Kultury. Od stycznia 2014 roku Muzeum Akordeonu mieści się na parterze budynku ratusza, przy ul. Rynek 9 w Kościerzynie. Jest to pierwsze w Polsce muzeum akordeonu i instrumentów pokrewnych.

Kolekcja jest efektem pasji poszukiwawczej i kolekcjonerskiej akordeonisty Pawła Nowaka, tworzącego swój zbiór od 1999 roku. Pierwszym akordeonem, który znalazł się w jego posiadaniu, był podarowany w 1999 roku przez jego wuja Jakuba Kellera akordeon Tatry. W 2006 roku zbiór liczył już ponad 60 sztuk, rok później został wpisany do „Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości”. W październiku 2010 roku kolekcja liczyła 180 instrumentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki