Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Hymnu w Będominie. Wystawa "Za mundurem panny sznurem" do końca sierpnia

Marek Adamkowicz
materiały prasowe
Księstwo Warszawskie istniało krótko, ledwie kilka lat, zdołało jednak zawładnąć wyobraźnią Polaków na wiele następnych dekad. Po części dlatego, że owo państewko, namiastka wolnej Rzeczypospolitej, wystawiło wojsko, które okryło się sławą i przeszło do narodowej legendy, o którą można się otrzeć na wystawie "Za mundurem panny sznurem". Umundurowanie żołnierza polskiego Księstwa Warszawskiego". Otwarto ją w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

To już piąta ekspozycja przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku (Będomin jest jego częścią) we współpracy z Biblioteką Polską w Paryżu. Nadsekwańska placówka szczyci się wspaniałymi zbiorami, m.in. ksiąg i dzieł sztuki, niestety, boryka się z brakiem środków na ich konserwację. Ratunkiem jest projekt realizowany we współpracy z gdańskim Muzeum Narodowym. Przewiduje on odnawianie w Polsce wybranych eksponatów, a następnie prezentowanie ich na wystawach czasowych. W ten sposób w Polsce można było zobaczyć m.in. zbiór konterfektów królewskich oraz twórczość Bolesława Biegasa, znakomitego artysty, który dzisiaj, jak się wydaje, bardziej jest znany na Zachodzie niż w ojczyźnie.

Początki biblioteki - o czym przypominają organizatorzy wystawy - sięgają lat 30. XIX w. i wiążą się ściśle z losami Wielkiej Emigracji. Placówka została bowiem powołana do życia przez polskich uchodźców, którzy po upadku powstania listopadowego osiedlili się na stałe w Paryżu. To właśnie tutaj skupiało się wtedy polskie życie umysłowe i kulturalne, i w jakiejś mierze polityczne.

Biblioteka Polska została założona w 1838 r. Jej księgozbiór powstał z połączenia zbiorów Towarzystwa Literackiego i jego dwóch wydziałów: Historycznego i Statystycznego oraz kolekcji Towarzystwa Pomocy Naukowej.

W Polsce zbiory książnicy nie są szerzej znanej, stąd każda okazja, by się z nimi zapoznać, warta jest uwagi. Nie inaczej jest z obiektami pokazywanymi na wystawie "Za mundurem panny sznurem", gdzie można obejrzeć cykl 30 akwarel Sylwestra Zielińskiego "Ubiór wojska polskiego", prezentujący wprowadzone w 1810 r. wzory mundurów armii Księstwa Warszawskiego.
Według tradycji, akwarele te powstały na zamówienie króla saskiego i księcia warszawskiego Fryderyka Augusta. Uważa się je za jedno z cenniejszych źródeł ikonograficznych epoki Księstwa Warszawskiego. Dzięki nim możemy zobaczyć przekrój uniformów żołnierskich, poczynając od naczelnego wodza, a na szeregowym fizylierze kończąc.

O autorze prac, Sylwestrze Zielińskim, wiadomo niewiele. Nieco szczegółów dostarcza notka Edwarda Rastawieckiego, zamieszczona w III tomie "Słownika malarzów polskich", mówiąca, że Zieliński urodził się w 1781 r. w Warszawie, a nauki pobierał w pracowni Marcelego Bacciarellego, założonej jeszcze przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego jako zalążek przyszłej akademii malarstwa. Zieliński był pod wrażeniem twórczości niewiele od siebie starszego Aleksandra Orłowskiego i zapewne za jego sprawą zaczął w swoich pracach koncentrować się na tematyce wojskowej. Okazał się przy tym twórcą na tyle biegłym, że zyskał nie tylko uznanie, ale i klientów.

Prezentowany w Będominie album "Ubiór wojska polskiego" jest, jak się wydaje, jednym z najważniejszych osiągnięć Sylwestra Zielińskiego, zarówno artystycznych, jak i prestiżowych. Do zbiorów Biblioteki Polskiej album ten trafił na mocy testamentu kolekcjonera Macieja Wodzińskiego, który najprawdopodobniej nabył go z masy spadowej po zmarłym w 1827 r. Fryderyku Auguście.

Oprócz paryskich akwarel, w Będominie można zobaczyć obrazy, ryciny, mundury, broń białą i palną, archiwalne dokumenty i mapy, pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum Hymnu Narodowego, a także użyczone przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Wystawę "Za mundurem panny sznurem. Umundurowanie żołnierza polskiego Księstwa Warszawskiego" można oglądać do 31 sierpnia 2013 r.

Wolisz spędzić wieczór w domu przed telewizorem? Nie wiesz, co jest emitowane? Sprawdź program telewizyjny!

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki