MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MŚ w judo. Szymańska blisko podium, Japonia z piątym złotym medalem

Piotr Rutkowski
Tibor Illyes/PAP/EPA
Megumi Korikawa zdobyła w niedzielę złoty medal w kat 63. kg mistrzostw świata w judo odbywających się w Taszkiencie. To piąty tytuł mistrzowski dla Japonii w tej imprezie. Angelika Szymańska zajęła 5. miejsce.

Szymańska jako pierwsza z polskich reprezentantów walczyła o podium imprezy, która w czwartek rozpoczęła się w stolicy Uzbelistanu. Ubiegłoroczna młodzieżowa mistrzyni Europy przegrała walkę o brązowy medal z Francuzką Manon Deketer i zajęła 5. miejsce.

Szybko odpadli w niedzielę Polacy startujący w wadze 81 kg. Sebastian Marcinkiewicz (Praesidium Wrocław) uległ Kirgizowi Asadowi Masabirowowi przez waza-ari, a Paweł Drzymał (Czarni Bytom) został wyeliminowany przez ippon po 50 sekundach walki z Francuzem Alphą Oumarem Djalo.

W klasyfikacji medalowej zdecydowanie prowadzi Japonia. Reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni czwartego dnia mistrzostw zdobyli piąty złoty medal. Wywalczyła go w kat. 63 kg Megumi Korikawa, która w finale pokonała przez ippon brązową medalistkę igrzysk w Tokio Kanadyjkę Catherine Beauchemin-Pinard.

W wadze 81 kg wśród mężczyzn nie zawiódł Gruzin Tato Grigalaszvili. Lider światowego rankingu, dwukrotny mistrz Europy (2020 i 2022), ubiegłoroczny wicemistrz świata w drodze po mistrzowski tytuł pokonał pięciu rywali, w tym Japończyka Takanori Nagase późniejszego brązowego medalistę.