18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miastko jest liderem projektu montażu instalacji solarnych

M. Węsierski, M. Pacyno
Członkowie Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego
Członkowie Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego K. Drozd
Miastko jest liderem pionierskiego projektu masowego montażu instalacji solarnych na Pomorzu. Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze rozstrzygnęło już przetarg na montaż instalacji ogrzewających wodę ciepłem pozyskanym ze słońca. Pozostałe gminy są nieco w tyle.

MTG wybrało firmę Envirotech z Poznania. Najważniejszym kryterium była najkorzystniejsza cena. Stowarzyszenie ma już na koncie 1 mln zł, czyli 25 procent wkładu własnego od wszystkich uczestników. Reszta zostanie sfinansowana ze środków unijnych.

- Zamontujemy 280 instalacji solarnych. Rozpoczęcie robót zaplanowano w październiku, a zakończenie w kwietniu 2011 roku - mówi Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego.

Dla zainteresowanych 5 października o godzinie 18 w sali kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbędzie się zebranie. Zaproszono firmę, która wygrała przetarg. - Podczas tego zebrania będzie można obejrzeć prezentację systemów solarnych. Obecność wszystkich członków, uczestników projektu jest obowiązkowa - dodaje Szopa.

Jeden, mniejszy projekt solarny wdrożyła już gmina Tuchomie. - Chodzi o solary zamontowane na obiektach gminnych o wartości 75 tys. zł - mówi wójt Jerzy Lewi Kiedrowski.

Projekt dotyczący mieszkańców zostanie wdrożony dopiero w przyszłym roku.

Najbardziej niemiła niespodzianka wydarzyła się w gminie Bytów. Po otrzymaniu dofinansowania zrezygnowało kilkuset chętnych. Zamiast 400, stowarzyszenie Słoneczny Bytów z mozołem stara się uzbierać przynajmniej 300 gospodarstw. Na ostatnie spotkanie przyszło jedynie 20 osób.

- Mam nadzieję, że uda się nam zgromadzić 300 chętnych. To o 100 mniej niż wnioskowaliśmy, ale jeszcze namawiam burmistrza, by włączył w program kolejne instytucje gminne. Jeżeli nie uda nam się zgromadzić odpowiedniej liczby beneficjentów, to będziemy wnioskować o zmniejszenie kwoty dotacji - mówi Leszek Waszkiewicz, prezes stowarzyszenia.

Jeszcze wiosną do projektu zgłosiło się ponad 800 gospodarstw domowych. Większość zrezygnowała, bo okazało się, że musieliby dopłacić nawet po 4 - 5 tysięcy złotych.

- Zdajemy sobie sprawę, że instalacja solarna to nie towar pierwszej potrzeby, ale mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować ten projekt - podkreśla Waszkiewicz.

W innym kierunku poszły gminy Parchowo, Studzienice i Czarna Dąbrówka. Te trzy samorządy wnioskowały wspólnie. Odrzucono je na listę rezerwową. Teraz twierdzą, że to dla nich nawet dobra wiadomość, bo znaleźli inne, w domyśle - lepsze wyjście.

- Idziemy drogą, którą otworzył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowuje on montaż instalacji solarnych. Można otrzymać zwrot w wysokości 45 procent wartości inwestycji. Refundowany jest też montaż solarów, czego nie ma w przypadku dotacji z Urzędu Marszałkowskiego - mówi Andrzej Dołębski, wójt gminy Parchowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki