Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mężczyźni coraz chętniej zatrudniają się w roli opiekunów. Pan niania poszukiwany?

Ewelina Oleksy
Coraz częściej też panowie występują w roli opiekunów do dzieci. I jak widać dobrze sobie z tym radzą:)
Coraz częściej też panowie występują w roli opiekunów do dzieci. I jak widać dobrze sobie z tym radzą:) Michał Pawlik/archiwum PP
Tylko w ubiegłym roku aż o 30 proc. wzrosło zainteresowanie panów pracą w charakterze opiekuna - wynika z danych agencji pracy Personnel Solutions.

Jak wskazują specjaliści, to m.in. efekt zanikających granic w podziale na zawody damskie oraz męskie. Panowie coraz częściej decydują się na prace, których jeszcze kilka lat temu by się nie podjęli - jak sprzątacza czy właśnie opiekuna.

- Z pewnością jest to jednak decyzja wynikająca nie tylko z przekonania, ale i zapotrzebowania - wskazuje Sebastian Zelek, specjalista ds. HR.

Gdy na ekrany polskich kin wchodził film pt. "Nietykalni", opowiadający historię sparaliżowanego starszego milionera, który do opieki zatrudnia młodego chłopaka, w dodatku z kryminalną przeszłością, wielu widzów traktowało tę fabułę jako fikcję, nie mającą prawa bytu w realnym świecie.

Jak się jednak okazuje, mężczyźni coraz częściej i chętniej podejmują się takiego zadania. Powód?
Są silniejsi i bardziej odporni na stresujące sytuacje od kobiet. A dodatkowo bardziej zorganizowani. Przynajmniej tak wynika z opinii tych, którzy zdecydowali się na zatrudnienie opiekuna, a nie opiekunki.

- W 2013 r. odnotowaliśmy kilkuprocentowy wzrost zapytań ze strony klientów o możliwość zatrudnienia pracowników ze wskazaniem, że raczej powinni to być właśnie opiekunowie płci męskiej - informuje Sebastian Zelek. - O takich opiekunów proszą przede wszystkim osoby starsze, które mają ograniczone możliwości poruszania się lub są trwale sparaliżowane. Nie każdy podopieczny posiada specjalistyczny sprzęt do poruszania się, a trzeba mu pomóc w wielu czynnościach codziennego życia, dlatego tężyzna fizyczna opiekuna ma duże znaczenie.

Coraz częściej też panowie zatrudniani są w roli opiekunów do dzieci.
Ten trend także ma przełożenie na ekrany telewizyjne.
W popularnym serialu "Na wspólnej" jedna z bohaterek, mimo obiekcji swojego męża, zatrudnia "pana nianię", który rewelacyjnie radzi sobie z kilkuletnim maluchem. Jak podkreśla Sebastian Zelek, postrzeganie pracy mężczyzn w charakterze opiekuna zmienia się nie tylko w Polsce.

- Bardzo pozytywnie odbierani są przede wszystkim na rynku brytyjskim. W Anglii czy Irlandii nikogo nie dziwi, że panowie zajmują się opieką osób starszych. Mało tego, są wręcz podziwiani, że wykonują tę właśnie pracę i chcą pomagać osobom starszym, często bardzo ciężko schorowanym - zaznacza Zelek.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki