Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolitalne Targi Pracy Pomorza 2016 w Amber Expo w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Redakcja
Metropolitalne Targi Pracy Pomorza 2016
Metropolitalne Targi Pracy Pomorza 2016
W środę, 27 kwietnia 2016 roku odbyły się Metropolitalne Targi Pracy Pomorza. Uczestniczyło w nich blisko 170 wystawców, mających razem około 3 500 ofert pracy. Była też specjalna strefa dla młodych – Power2Work.

Z różnych państw Unii Europejskiej przyjechali do Gdańska przedsiębiorcy by szukać fachowców. Wykorzystali okazję, jaką stworzyły, organizowane już po raz piąty, Metropolitalne Targi Pracy Pomorza. Była to rywalizacja biznesmenów nie tylko o specjalistów, ale nawet o pracowników niewykwalifikowanych. Szukają ich za swymi granicami nie tylko na przykład Norwegia Irlandia, Czechy. Również Polska już bez pomocy cudzoziemców obejść się nie może. W Pomorskiem jest zatrudnianych coraz więcej Ukraińców. Jednocześnie spada bezrobocie. Wskazuje to na odwrócenie tendencji w zatrudnianiu. Czy rzeczywiście?

Postanowiliśmy udawać bezrobotnych na Metropolitalnych Targach Pracy. Podchodzimy do stoiska Wojskowej Komendy Uzupełnień.

- A jaki ma pan stopień?

- Podporucznik...

- No to, około 4200 złotych brutto...

Stolarnia w Bieszkowicach od zaraz przyjmie 20 chętnych. Niekoniecznie znających się na produkcji mebli. Potrzebuje pomocników stolarzy; przyuczy do zawodu. Oczywiście, trzeba będzie zacząć od nauki szlifowania, glaspapierem...

Nie ma problemu ze znalezieniem pracy w ubezpieczeniach, dla agenta, dla menedżera agentów zajęcie się znajdzie. Nie tylko w PZU.

Stopa bezrobocia w Pomorskiem wynosi obecnie 9,1 procent i jest niższa od średniej krajowej. Powoli zbliżamy się do najniższego poziomu bezrobocia w naszym regionie: 8,4 procent jaki był w 2008 roku – przypomniał Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego. W marcu mieliśmy 10 000 ofert pracy. W marcu 2008 roku było tych ofert 10 300. Na podkreślenie zasługuje finansowanie różnych przedsięwzięć w Pomorskiem przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy.

- Gdańsk jest za mały, by zaspokoić potrzeby kadrowe wszystkim pomorskim firmom – mówił Paweł Adamowicz, prezydent tego miasta, dziękując Joannie Witkowskiej – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Rolandowi Budnikowi – dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku za zorganizowanie Metropolitalnych Targów. - Dlatego, musimy importować fachowców. Nawet bez woli polityków rządowych musimy starać się przyciągnąć imigrantów. Niektórzy z nich płacą podatki, ale wszyscy kupują. Niedługo ma być zatrudniona osoba narodowości ukraińskiej. Pomocny będzie Gdański Model Integracji Imigrantów, najprawdopodobniej jedyny taki w kraju. Pod tym względem wyprzedzamy rząd, inne regiony. Tak było przez minione 26 lat i tak będzie przez następne 26 lat - powiedział prezydent Paweł Adamowicz.

- W Pomorskiem zwiększa się liczba zatrudnionych – mówił Zbigniew Canowiecki – prezes zarządu stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. - Za kilka lat zbliżymy się do 1 miliona pracujących w Pomorskiem.

Wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców – mówiła Katarzyna Żmudzińska – wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, przedstawiając „Barometr zawodów – prognozę zapotrzebowania na pracowników w powiatach województwa pomorskiego”. - Chęć zatrudniania cudzoziemców jest cztery razy większa niż w zeszłym roku. 90 procent pracodawców chce przyjmować Ukraińców.

Interesujące wsparcie dla rynku pracy przygotowała Sopocka Szkoła Wyższa z partnerami. Mówiła o tym prof. Teresa Martyniuk – rektor tej Uczelni, podczas wykładu pt. „Szkolenia szyte na miarę – nowe narzędzie współpracy z pracodawcami”.

Bardzo niekorzystny jest bilans kapitału ludzkiego w Polsce – mówiła prof. Teresa Martyniuk. - Zaledwie 5 – 6 procent Polaków uczestniczy corocznie w obowiązkowych szkoleniach i kursach. 63 procent w ciągu ostatniego roku nie podnosiło swych kompetencji. 34 procent nigdy nie uczestniczyło w szkoleniach czy kursach – jak wynika z badań na zlecenie Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

O kształceniu fachowców mówiła też Katarzyna Rewers-Dawid – naczelnik Ośrodka Szkolenia i Egzaminowania PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Uczestnicy konferencji pt. „Zapotrzebowanie na kadry w obszarze metropolii regionu, a możliwość kształcenia oraz rozwoju zawodowego pracowników” poznali też dobre praktyki w tym zakresie, stosowane przez spółkę Satel oraz przez stocznię Aluship Technology.

 

Kazimierz Netka

Zdjęcia Przemysław Świderski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki