Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki współpracy metropolitalnej dzielą miliony na termomodernizację

Szymon Szadurski
Wizualizacja przyszłego wyglądu Targu Maślanego w Gdańsku
Wizualizacja przyszłego wyglądu Targu Maślanego w Gdańsku Materiały prasowe
Nie tylko znaczące zmniejszenie zużycia energii, ale także ochrona środowiska jest celem termomodernizacji budynków na Pomorzu, wykonywanych dzięki współpracy metropolitalnej.

Lokalne samorządy, zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot już czerpią pełnymi garściami z puli 202 milionów złotych dofinansowania, jaka przeznaczona została na ten cel w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Część robót już trwa. Inne rozpoczynają się, lub są w planach. W ramach dostępnych środków modernizowane i docieplane są nie tylko szkoły, przedszkola, czy szpitale, ale nawet znane na całym Pomorzu i w Polsce zabytki.

Przykładem może być gdański Dwór Artusa. Łącznie w ramach ZIT docieplone mają zostać 262 obiekty użyteczności publicznej. Dodatkowo gminy mogą liczyć na dofinansowanie termomodernizacji komunalnych budynków mieszkalnych. Skorzystają na tym mieszkańcy niemal 850 gospodarstw domowych. Po pieniądze na termomodernizację już sięgnęli, bądź też zamierzają to zrobić samorządowcy z niemal trzydziestu gmin, zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Jedną ze sztandarowych i największych inwestycji tego typu na Pomorzu jest docieplenie szpitala w Kartuzach. Termomodernizacja budynku Powiatowego Centrum Zdrowia ruszyła w marcu tego roku. Planowane zakończenie robót wyznaczono na koniec listopada. Kosztorys opiewa na 6,5 miliona złotych, z czego połowa to wsparcie unijne. Janina Kwiecień, starosta kartuski, podkreśla że zamiarem powiatu jest, aby obiekt prezentował się z zewnątrz równie atrakcyjnie, jak w środku.

Oszczędności w zmodernizowanych budynkach sięgają średnio 25 proc. To dużo, w skali roku są to miliony

- Oddziały są wyremontowane, bądź odnowione - mówi Janina Kwiecień. - Ponadto jeśli chodzi o wyposażenie i aparaturę, też nie mamy się czego wstydzić. Natomiast sam budynek, nie oszukujmy się, odstrasza. Teraz, dzięki tej inwestycji to się zmieni.

W zaawansowanej fazie są też inwestycje, związane z termomodernizacją, w sąsiedniej gminie Żukowo. Także i w tym przypadku kwota, przeznaczana na docieplenie czterech szkół, jest pokaźna. Wynosi dokładnie sześć milionów złotych. Gmina uzyskała na zaplanowane inwestycje dofinansowanie na poziomie 2,5 miliona złotych.

A tak ma wyglądać Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie
A tak ma wyglądać Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie Materiały prasowe

- Jeśli chodzi o przebieg termomodernizacji wspomnianych budynków, to zakończyły się prace budowlane i trwają obecnie czynności odbiorowe budynku szkoły w Leźnie - wyjaśnia Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w Urzędzie Gminy Żukowo. - Natomiast 23 maja nastąpiło przekazanie placu budowy pod prace budowlane w szkołach w Chwaszczynie i w Skrzeszewie. Trwają też ustalenia, dotyczące termomodernizacji budynku szkoły w Pępowie. Zakończenie termomodernizacji planuje się w 2019 roku.

Budynek zyska nowe okna i drzwi. Zmodernizowana zostanie instalacja grzewcza oraz zamontowane będą ekologiczne źródła ciepła. Dzięki przeprowadzonym pracom zmniejszy się zużycie energii. Ogrzewanie będzie tańsze oraz bardziej ekologiczne. Zmniejszy się również emisja dwutlenku węgla. Dzięki temu mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem.

Jednym z najświeższych przykładów inwestycji termomodernizacyjnych w ramach ZIT na Pomorzu są Cedry Wielkie. Wójt tej gminy Janusz Goliński zaledwie kilka dni temu, dokładnie 1 czerwca, podpisał umowę z przedstawicielami wykonawcy. W systemie „zaprojektuj i wybuduj” termomodernizacji poddany zostanie budynek Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich, wraz z remontem wewnętrznej instalacji elektrycznej. Zakończenie prac zaplanowano na koniec września 2019 roku. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a konkretnie działania „Efektywność energetyczna” z mechanizm ZIT wynosi 310 tysięcy złotych. Wartość całej inwestycji oszacowano natomiast na niemal milion złotych.

Termomodernizacje trwają już, bądź są też planowane w szeregu budynków oświatowych w Gdyni. Już wcześniej, w lutym, zakończył się też pierwszy z trzech etapów inwestycji, w ramach którego zmodernizowano energetycznie siedem budynków mieszkalnych w tym mieście, m.in. przy ul. Chwarznieńskiej, Kalksztajnów i Wileńskiej. Całkowity koszt takiego projektu wyniósł ponad 13 milionów złotych. Kwota dofinansowania w tym przypadku to niemal 7,4 mln zł.

Ireneusz Bekisz, radny Gdyni i prezes Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, nie ma wątpliwości, że dzięki takim inwestycjom znacząco zmniejszą się koszty ogrzewania.

- Ogólnopolskie statystyki pokazują, że w budynkach, które zostały poddane termomodernizacji, rachunki za ogrzewanie spadają średnio o 25 proc. - mówi Ireneusz Bekisz. - To bardzo dużo. W przypadku niektórych budynków na Pomorzu, jak te zbudowane z tzw. wielkiej płyty, oszczędności na skutek termomodernizacji mogą być jeszcze wyższe. Nowoczesne docieplenie polega nie tylko na robotach na elewacji budynku, lecz także na wymianie okien na bardziej energooszczędne.

Dwór w Wyrębach Wielkich, już po gruntownym remoncie
Dwór w Wyrębach Wielkich, już po gruntownym remoncie Materiały prasowe

Jak już podkreślali samorządowcy z innych gmin, ważne są jednak nie tylko liczone w milionach złotych w skali roku oszczędności, ale także mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery i czystsze powietrze. Tymczasem działania takie uznawane są w Gdyni za jedne z najważniejszych w całej metropolii.

- Inicjatywy związane z czystością powietrza i ochroną środowiska są kluczowe - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Tutaj współpraca nie jest wyborem, lecz koniecznością. Są już efekty skoordynowanego działania. Fundacja Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej zajmuje się monitoringiem stanu powietrza. Wody Zatoki Gdańskiej i Puckiej są czyste. Dobrze funkcjonuje gospodarka odpadami.

Warto też dodać, że w ramach ZIT prowadzona jest nie tylko termomodernizacja budynków, ale także inne inwestycje, zapobiegające utratom ciepła. W kilku miastach Pomorza już są, bądź też będą za unijne pieniądze przebudowywane sieci ciepłownicze. Łączna kwota dofinansowania w ramach tego projektu jest jeszcze wyższa, niż w przypadku termomodernizacji i wynosi 292 miliony złotych. Głównymi beneficjentami są Gdańsk i Gdynia. W największym mieście Pomorza przebudowana ma być sieć ciepłownicza m.in. w Kokoszkach, Pieckach-Migowie, Osowie, Świętym Wojciechu, Ujeścisku, Łostowicach. W Gdyni będą to Orłowo, Mały Kack, Chwarzno i Wiczlino.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki