Matura 2018. Język polski. Jak zaplanować powtórki do matury...

  Matura 2018. Język polski. Jak zaplanować powtórki do matury z polskiego? "Przede wszystkim czytaj!"

  Anna Konarzewska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Autorka bloga "Być nauczycielem", nauczycielka języka polskiego w XIV LO w Gdańsku, laureatka plebiscytu „Nauczyciel na medal“, podpowiada, jak zaplanować powtórki z tego przedmiotu.
  Matura 2018. Język polski. Jak zaplanować powtórki do matury z polskiego? "Przede wszystkim czytaj!"

  ©Archiwum prywatne

  Matura kojarzy się z najważniejszym egzaminem, otwierającym drzwi do sukcesu. Jak więc przygotować się do egzaminu z języka polskiego? Przede wszystkim należy uczyć się i czytać. Banalne, prawda? Jednak dla niektórych to ogromne wyzwanie, które wymaga nakładu pracy i samoorganizacji.

  Znajdź czas na przygotowanie  Radzę czytać nie tylko obowiązkowe teksty literackie, ale również książki dla siebie. Ludzie oczytani potrafią łatwiej wyrażać swoje poglądy czy przekonania, mają bogatsze słownictwo, a szeroki wachlarz bohaterów literackich ułatwi na pewno zdanie egzaminu maturalnego zarówno z części pisemnej, jak i ustnej.

  Nie tylko treść jest ważna, ale problematyka książki, założenia epoki, z której utwór pochodzi, konteksty literackie, historyczne, biograficzne czy filozoficzne. Polecam więc stworzenie rubryki z przydatnymi kontekstami kulturowymi, tzn. ze sztuką, filmami, serialami, grami komputerowymi, komiksami, piosenkami czy reklamami korelującymi z wybranymi tekstami literackimi.

  Test i tekst własny  Matura pisemna na poziomie podstawowym składa się z dwóch części: testu sprawdzającego umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz z umiejętności tworzenia tekstu własnego: rozprawki lub interpretacji poezji.

  Jeżeli chodzi o zadania testowe, należy je czytać uważnie i skrupulatnie, najlepiej dwukrotnie. Najpierw dla siebie. Potem przejdźcie do zadań, aby dokładnie przeczytać polecenia. Czytajcie tekst powtórnie i podkreślajcie to, o co jesteście pytani w zadaniach. Dopiero potem udzielajcie odpowiedzi.

  Zwróćcie uwagę na tytuł tekstu, przypisy. Starajcie się oddzielać informacje od opinii, ponieważ to pozwoli wam określić wymowę tekstu oraz intencje autora. Czytając, należy przyjrzeć się warstwie słownej, strukturze i stylowi.

  Odpowiadajcie wyłącznie na podstawie tekstu, nie wyrażajcie własnego zdania, unikajcie pokusy wykraczania poza argumentację nadawcy. Nie cytujcie bez potrzeby. Można sporządzić też plan tekstu w brudnopisie. Ta umiejętność przyda się przy tworzeniu na przykład streszczenia, które spędza sen z powiek maturzystom. Ułatwi to wyszukanie głównej myśli tekstu, argumentów, przykładów oraz podsumowania.

  Przemyśl argumentację  W rozprawkach istotna jest poprawność językowa, czyli kategoria G i H. Nie należy pisać tego, czego nie jest się pewnym. Lepiej pominąć takie wywody, ponieważ o kardynalne błędy rzeczowe nietrudno. Wtedy należy liczyć się z dyskwalifikacją swojej pracy. Ważna jest także kompozycja waszej wypowiedzi, czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie - oczywiście w odpowiednich proporcjach. Każdy akapit wyróżnijcie wcięciem, pamiętajcie, że wszystkie elementy wypracowania powinny logicznie z siebie wynikać i tworzyć spójną całość. W związku z tym pożądane jest słownictwo typu: „nawiązując do”, „nie można zapomnieć o”, „odwołując się do” itp.

  Teza musi wynikać z ciągu wywodu lub go poprzedzać. Nie wolno wam tworzyć argumentacji sprzecznej z założoną tezą. Jeśli cytujecie, trzeba zaznaczać wypowiedź cudzysłowem i poprzedzać wyrażeniami: „zdaniem autora”, „według badacza”, „jak twierdził sam autor” itp.

  Rozprawka interpretacyjna jest kolejną rzeczą, na której można polec. Niech nie zabiera się za to uczeń, który nie ma pojęcia o poezji lub po prostu jej nie rozumie. Przede wszystkim proszę nie traktować tego tematu jak koła ratunkowego! W tym przypadku najczęstszymi błędami uczniów są koncepcja interpretacyjna sprzeczna z utworem lub dosłowne odczytanie. Pamiętajcie, że tutaj także potrzebne są odwołania do innych tekstów kultury, ponieważ interpretacja powinna być pogłębiona o nie.

  Nie można zapomnieć, że w przypadku wypracowania objętość pracy musi zająć co najmniej dwie strony arkusza lub 250 słów. Jeżeli nie spełni się tego wymogu, maturzysta traci punkty w wielu kategoriach: D, E, F, G i H. To sporo, sami przyznacie.

  Motywacja przede wszystkim  Istotne są praktyczne ćwiczenia, zarówno te w szkole, jak i w domu. Najważniejsza jest jednak motywacja ucznia do nauki oraz czytania, bo tego nikt za was, kochani, nie zrobi. Powodzenia!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdamy!

  AnnaJakubiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  link.do/matury – kolejny przeciek, tylko że z języka polskiego. Strona 7 troszeczkę zamazana, ale reszta jest w porządku. Ktoś coś ma z reszty egzaminów??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  STRAŻAK POMORZA Zobacz wyniki głosowania na ochotników, OSP i młodzieżowe drużyny pożarnicze

  STRAŻAK POMORZA Zobacz wyniki głosowania na ochotników, OSP i młodzieżowe drużyny pożarnicze

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!