Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcowa lista leków refundowanych - bez przełomu dla pacjentów onkologicznych. Co się zmieni?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Adrian Tomczyk / Polska Press
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przedstawił nową, marcową listę leków refundowanych, która jednak nie wzbudziła tak wielkich emocji, jak ostatnie zestawienia. Zawiedzeni są przede wszystkim pacjenci onkologiczni, którzy liczyli na przełom w przypadku leczenia chłoniaka czy drobnokomórkowego raka płuc.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt marcowej listy leków refundowanych, która jest zwyczajowo aktualizowana co dwa miesiące. Na uwagę zasługuje kilka istotnych decyzji. Publikację nowego zestawienia odczują między innymi pacjenci z jaskrą - obniżka cen obejmie tafluprost, preparat leczniczy w formie kropli, a także substancje żywieniowe stosowane w przypadku przewlekłej chorobie nerek.

Nowa lista leków refundowanych

Resort zdrowia poinformował, że obniżka dopłat pacjentów będzie dotyczyć niespełna 480 preparatów. Zdecydowanie największa redukcja dotknęła preparat Octreotidum stosowany w leczeniu akromegalii i objawów u pacjentów z hormonalnie czynnymi guzami żołądka, jelit i trzustki. Na liście pojawiła się też istotna refundacja preparatów żywieniowych dla pacjentów z fenyloketonurią oraz leku Pregabalinum dla chorych cierpiących na ból neuropatyczny spowodowany procesem nowotworowym.

Tym razem bez przełomu

O komentarz poprosiliśmy środowisko pacjentów onkologicznych, które z napięciem przygląda się każdej aktualizacji listy leków refundowanych. Tym razem, na konkretne zmiany w dostępie do leczenia nowotworów, będzie trzeba poczekać co najmniej dwa miesiące, a więc do kolejnej publikacji.

- Zasmucił nas fakt, że drobnokomórkowy rak płuca został pominięty w obecnym zestawieniu. Jest to element, który pozostaje w sferze dyskusji, bowiem z jednej strony Ministerstwo Zdrowia zauważa problem - od 30 lat nie było żadnych zmian w tej kwestii, niemniej jednak jest to kolejna lista bez przełomu - mówi Anna Kupiecka, prezes zarządu Fundacji Fundacji "OnkoCafe - Razem lepiej" - Czekamy na sygnały związane z nowoczesnymi terapiami raka piersi. Czekamy również na spodziewany przełom w leczeniu chłoniaka.

W Polsce na drobnokomórkowego raka płuca choruje rocznie około 3,5 tys. osób. Warto podkreślić, że leczenie wyczekiwaną w Polsce immunoterapią celowaną, jest stosowane powszechnie w wielu krajach Europy, w tym między innymi w Grecji, Austrii czy Słowenii. Przedstawiciele fundacji podkreślają, że w przypadku drobonokomórkowego raka płuca pokładają duże nadzieje w majowym zestawieniu.

-

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki